Raport Białoruś

Na Białorusi zmarł antysowiecki dysydent Chanżankou

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 17:18
Siarhiej Chanżankou próbował m.in. uniemożliwić zagłuszanie zachodniego radia. Na wiele lat trafił do łagrów.
Audio
  • Zmarł znany białoruski dysydent. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Siarhiej Chanżankou
Siarhiej ChanżankouFoto: svaboda.org

Czytaj też
kuropaty free zima 663.jpg
Na Białorusi trzeba zbadać zbrodnie komunizmu

W Mińsku zmarł jeden z najbardziej znanych białoruskich opozycjonistów jeszcze z czasów komunizmu, Siarhiej Chanżankou. Miał 74 lata.

Siarhiej Chanżankou wraz z trzema kolegami ze studiów w 1963 roku zamierzał w Mińsku zburzyć metalowy maszt służący do zagłuszania zachodnich rozgłośni radiowych.

- Interesujące było wszystko co one nadawały. Teraz wiadomości można uzyskać z internetu czy gazet. Wtedy można się było czegoś dowiedzieć tylko za pośrednictwem tych stacji radiowych - mówił Chanżankou w jednym z wywiadów dla rozgłośni Radio Swaboda.

Jego grupa została aresztowana, gdyż jeden z jej członków okazał się konfidentem.

Chanżankoua skazano na 10 lat łagru. Po wyjściu na wolność powrócił do Mińska. W ostatnich latach był obserwatorem na głośnych procesach sądowych.

W 2012 roku uczestniczył w ustawieniu w podstołecznym uroczysku Kuropaty krzyża upamiętniającego polskich oficerów zamordowanych przez radzieckie NKWD na terytorium obecnej Białorusi w latach 1940-41.

Obecne władze białoruskie uznają temat ofiar stalinowskich represji na tabu, krzewią za to kult postaci kluczowych dla ZSRR, w tym radzieckich zbrodniarzy. Sprzyjają także postępującej rusyfikacji kraju i

IAR/in./agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

”Powinien powstać instytut badający zbrodnie komunizmu na Białorusi”

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 00:05
Jeśli Białorusini nie będą w stanie poznać rozmiarów zbrodni stalinowskich i uszanować ofiar komunizmu, oznacza to poważne zagrożenie dla przyszłości Białorusi – mówi portalowi PolskieRadio.pl opozycjonista Wiaczesław Siwczyk. Białorusini mają często znikomą wiedzę na ten temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziady: Białorusini uczcili pamięć ofiar Stalina marszem do Kuropat. ”Zagrożenie nie zniknęło”

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 22:34
Od kilkuset do tysiąca osób wzięło udział w uroczystym pochodzie do Kuropat, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy ofiar zbrodni stalinowskich. Wspominano zamordowanych z rozkazu NKWD Białorusinów. Na uroczysku oddano również hołd walczącym o wolność Ukraińcom i Białorusinom, którzy zginęli walcząc po ukraińskiej stronie w Donbasie. - Zagrożenie nie zniknęło - ostrzegali opozycjoniści białoruscy,
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Władze zabiły najlepszych synów i córki tego kraju”. Wystawa o historii Kuropat w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 19:54
Wystawę poświęconą historii uroczyska Kuropaty, gdzie spoczywają dziesiątki tysięcy ofiar stalinowskich represji, otwarto w piątek w Mińsku po raz pierwszy od publicznego ujawnienia tego miejsca w 1988 roku. Wystawa powstała staraniem grupy niezależnych organizacji. Na podstołecznym uroczysku w okresie represji stalinowskich radzieckie NKWD mogło zamordować nawet ćwierć miliona ludzi różnych narodowości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: grzywny za akcję poparcia drobnych handlarzy

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 21:01
Sąd w Mińsku wymierzył wysokie grzywny czterem opozycjonistom i niezależnym działaczom, uczestnikom demonstracji solidarności z drobnymi białoruskimi przedsiębiorcami,
rozwiń zwiń