Raport Białoruś

Białoruś wspomina masowe protesty: Płoszczę, miński Majdan

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 18:54
Dziesięć lat temu na placu Październikowym niemal przez tydzień funkcjonowało miasteczko namiotowe. Na wiece opozycji przychodziło po 20-30 tysięcy ludzi. Protest, tzw. Płoszcza. zakończył się likwidacją miasteczka przez służby specjalne. Do aresztów trafiło ponad 400 osób.
Audio
  • Aleksander Milinkiewicz o protestach opozycji (IAR)
  • Białorusini wspominają masowe protesty z 2006 roku, rozpędzone przez oddziały specjalne. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Starcia protestujących z milicją 25 marca 2006 roku
Starcia protestujących z milicją 25 marca 2006 rokuFoto: PAP/EPA/ANDREI LIANKEVICH

Protest, tzw. Płoszcza. zakończył się likwidacją miasteczka przez służby specjalne. Do aresztów trafiło ponad 400 osób. Protest miał miejsce po wyborach prezydenckich w 2006 roku.

Dziś, by o tym przypomnieć, na centralnym placu Październikowym w Mińsku rozstawiono symboliczny namiot i wzniesiono historyczną biało-czerwono-białą flagę. 

Aleksander Milinkiewicz, ówczesny kandydat ugrupowań opozycyjnych na prezydenta, powiedział Polskiemu Radiu, że była to swoista rewolucja ducha. - To był ważny etap walki o wolność na Białorusi. Trudno było oczekiwać zwycięstwa, bo to był najlepszy okres dla gospodarki łukaszenkowskiej - mówił opozycyjny polityk.

Milinkiewicz zwrócił uwagę, że opozycja domagała się nie chleba, lecz wolności. -Liczyliśmy przede wszystkim na wsparcie tej części społeczeństwa, dla której moralne zasady są ważniejsze od materialnych - podkreślił.

Były kandydat na prezydenta dodał, że 10 lat temu uczestnicy demonstracji pokazali swojemu społeczeństwu i innym krajom, że Białoruś chce być europejskim i demokratycznym państwem.

Potem na Białorusi co jakiś czas odbywały się protesty – tradycyjnie w okresie przed tzw. wyborami, były też milczące protesty w czasie problemów gospodarczych w 2011 roku. Przed tegorocznym głosowaniem opozycja protestowała domagając się wolnych i uczciwych wyborów, przypominała również o przeciwnikach Aleksandra Łukaszenki, którzy zginęli w latach 90.

IAR/agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

(Wideo: zdjęcia z protestów po sfałszowanych wyborach 2006 roku)


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Na Białorusi zmarł antysowiecki dysydent Chanżankou

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 17:18
Siarhiej Chanżankou próbował m.in. uniemożliwić zagłuszanie zachodniego radia. Na wiele lat trafił do łagrów.
rozwiń zwiń