Raport Białoruś

Aleksander Łukaszenka zlikwidował czarnobylską strefę ochronną

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 09:38
Aleksander Łukaszenko podpisał dekret. na mocy którego została zlikwidowana strefa ochronna wokół Poleskiego Państwowego Rezerwatu Radiacyjno-Ekologicznego. To oznacza, że na Białorusi tereny przylegające do ziem najmocniej napromieniowanych po katastrofie w Czarnobylu będą mogły być przeznaczone na cele rolnicze.
Audio
  • Wokół rezerwatu poleskiego mogą pojawić się uprawy. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Widok elektrowni w Czarnobylu z nowym łukiem ochronnym w 2016 roku
Widok elektrowni w Czarnobylu z nowym łukiem ochronnym w 2016 rokuFoto: Dmitry Birin/Shutterstock.com

Białoruska agencja prasowa "Biełta” powołując się na biuro prasowe prezydenta poinformowała, że strefa ochronna wokół rezerwatu radiacyjnego została zlikwidowana "w celu zniesienia ograniczeń w wykorzystaniu gruntów rolnych, znajdujących się w jego granicach”. Znaki informujące o skażeniu radiacyjnym terenu będą ustawione "bezpośrednio na granicy rezerwatu”. 

Niezależne media zwracają uwagę, że na terenie strefy ochronnej wokół rezerwatu radiacyjnego, którą zlikwidował Łukaszenka są dwa rodzaje gruntów. Jedne są silnie napromieniowane, na nich nie można prowadzić działalności gospodarczej. Drugie, to tereny mniej napromieniowane, które teraz prawdopodobnie zostaną wykorzystane rolniczo. 

Poleski Państwowy Rezerwat Radiacyjno-Ekologiczny powstał po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Obejmuje ponad 215 tysięcy hektarów gruntów leżących przy granicy z Ukrainą.

Z terenów tych wysiedlono ludność. Białoruscy i zagraniczni uczeni badają tam wpływ promieniowania na zwierzęta i rośliny.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czarnobylski Szlak. Marsz opozycji w rocznicę katastrofy w Czarnobylu

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 06:18
Około tysiąca osób przeszło we wtorek ulicami Mińska w tradycyjnym marszu opozycji i środowisk niezależnych w 30. rocznicę katastrofy czarnobylskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: 99 procent spraw sądowych kończy się wyrokiem

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 08:56
Na Białorusi niemal wszystkie sprawy skierowane do sądów kończą się wyrokami skazującymi. W pierwszym półroczu tego roku sądzonych było ponad 21 tysięcy osób. Uniewinniono tylko 36.
rozwiń zwiń