Raport Białoruś

Białoruś ćwiczyła reagowanie na zagrożenie radioaktywne

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 22:00
Na Białorusi odbyły się ćwiczenia ratowników z zakresu reagowania na zagrożenia radiologiczne. Białoruś buduje elektrownię atomową w okolicy miasteczka Ostrowiec na północy kraju. Zgodnie z międzynarodowymi rekomendacjami przed jej uruchomieniem musi przeprowadzić serię ćwiczeń dotyczących reagowania na możliwe incydenty.
Audio
  • Ćwiczenia na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andreas Prott/Shutterstock. com

Tak zwana aktywna część ćwiczeń przeprowadzana była bezpośrednio w okolicy budowanej siłowni. Ratownicy trenowali ewakuację ludności w promieniu 3 kilometrów od elektrowni Sprawdzana jest również gotowość jej personelu do lokalizacji nadzwyczajnych zdarzeń.

Białoruskie Ministerstwo do Spraw Nadzwyczajnych poinformowało, że "celem ćwiczeń jest sprawdzenie przygotowania systemu operatywnego do reagowania na możliwe incydenty". Do obserwacji ćwiczeń zostali zaproszeni przedstawiciele między innymi Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz Polski i Łotwy.

W ćwiczeniach na poligonie Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych pod Borysowem uczestniczyło ok. 300 osób ze sprzętem ratowniczym.  Scenariusz obecnych ćwiczeń przewiduje działania różnych służb ratowniczych w przypadku – jak podkreślają przedstawiciele władz – najmniej prawdopodobnego scenariusza: wypadku, w którego efekcie substancje radioaktywne wydostaną się poza reaktor.

Ratownicy ćwiczyli m.in. ratowanie ludzi spod zawałów i usuwanie skutków wypadków w warunkach podwyższonego poziomu skażenia radioaktywnego. Jeden ze scenariuszy zakładał wykolejenie pociągu przewożącego materiały radioaktywne.

Ćwiczenia obserwowali przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, krajów Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym i Wspólnoty Niepodległych Państw, a także Polski i Łotwy.

Elektrownia atomowa pod Ostrowcem, budowana przez rosyjski koncern Rosatom, będzie się składała z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów.

Pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony pod koniec 2019 r., drugi w 2020 r.

IAR/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Litwini: białoruska elektrownia atomowa jest zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 14:39
Dwie trzecie mieszkańców Litwy uważa, że elektrownia atomowa budowana na Białorusi zagraża bezpieczeństwu ich kraju. Wynika to z sondażu przeprowadzonego w sierpniu i opublikowanego dzisiaj w Wilnie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: budowa elektrowni atomowej na półmetku

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 11:15
Korpus jednego z reaktorów został uszkodzony, co spowoduje przesunięcie w czasie oddania elektrowni atomowej do użytku. Pierwszy reaktor ma być uruchomiony do końca 2019 roku.
rozwiń zwiń