Raport Białoruś

W Baranowiczach świętowano 30-lecie Społecznej Szkoły Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 12:42
W Społecznej Szkole Polskiej w Baranowiczach odbyła się uroczysta akademia poświęcona 30-leciu pierwszej na Białorusi polskiej placówki oświatowej. W uroczystości wzięli udział uczniowie z rodzicami, grono pedagogiczne i przybyli goście - przedstawiciele Senatu, Wspólnoty Polskiej, Konsulatu Generalnego z Brześcia oraz Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze.
Audio
  • Jubileusz polskiej szkoły społecznej. Relacja Włodzimierza Paca z Baranowicz (IAR)
Obchody 30-lecia polskiej szkoły w Baranowiczach
Obchody 30-lecia polskiej szkoły w Baranowiczach Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Elżbieta Dołęga-Wrzosek, organizatorka i pierwsza dyrektor szkoły powiedziała, że jej początki 30 lat temu były bardzo prozaiczne.

- Na progu kościoła stały moje koleżanki i powiedziały: słuchaj ty dobrze mówisz po polsku. Naucz nasze dzieci polskiego, bo one w kościele księdza nie rozumieją - powiedziała Elżbieta Dołega-Wrzosek.

Zwróciła uwagę, że na pierwsze lekcje zapisało się 18 uczniów. Dziś w społecznej szkole w Baranowiczach uczy się ponad 600 uczniów. Wielu z nich w rozmowie z Polskim Radiem przyznało, że chce studiować w naszym kraju. Zajęcia w szkole prowadzi kilkunastu nauczycieli. Jedyną nauczycielką z Polski jest Anna Matysiak, skierowana do Baranowicz przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

- Młodzież chce się uczyć języka polskiego, garnie się do nauki nie tylko ze względu na studia, chce również poznać kulturę, tradycje, język swoich przodków - mówi Anna Matysiak. Według szacunków dyrekcji Społeczną Szkołę Polską w Baranowiczach ukończyło dotąd około tysiąca uczniów. 

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Protest ZPB. "Zmiany ustawy grożą likwidacją polskich szkół"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 15:52
Związek Polaków na Białorusi, nieuznawany przez miejscowe władze, sprzeciwia się planowanym zmianom w ustawie oświatowej.
rozwiń zwiń