Raport Białoruś

Białoruś: Polacy odwiedzają miejsca pamięci przed Dniem Wszystkich Świętych

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 18:00
Z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych, przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze, polska młodzież i dyplomaci z Konsulatu Generalnego w Grodnie biorą udział w objeździe miejsc pamięci. Odwiedzane są głównie cmentarze i mogiły polskich żołnierzy z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. 
Audio
  • Polacy odwiedzają miejsca pamięci przed Dniem Wszystkich Świętych. Relacja Włodzimierza Paca z Grodna (IAR)
Objazd miejsc pamięci
Objazd miejsc pamięciFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Objazd polskich miejsca pamięci rozpoczął się od złożenia kwiatów na Cmentarzu Wojskowym w Grodnie. Znicze zapalono między innymi pod Krzyżem Katyńskim, na zbiorowej mogile obrońców Grodna w 1939 roku i na grobach bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. 

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys powiedziała Polskiemu Radiu, że objazd grobów żołnierzy Wojska Polskiego jest związany zarówno ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych, jak i ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

- To pamięć o tych, którzy oddali za Polskę najważniejsze, co mieli - swoje życie. Za to, by Polska była wolna i niepodległa - powiedziała Andżelika Borys.

Prezes Związku Polaków zwróciła uwagę, że w objeździe miejsc pamięci biorą udział uczniowie z Polskiej Szkoły Społecznej imienia króla Stefana Batorego.

W jej opinii, to ważne, że pamięć jest przekazywana młodemu pokoleniu, bowiem szacunek dla miejsc pamięci kształtuje naszą przyszłość. Trasa objazdu miejsc pamięci obejmuje polskie groby między innymi w Małej i Wielkiej Brzostowicy, Mostach, Wołkowysku i Słonimiu. 

IAR/agkm 


INFORMACJE O BIAŁORUSI >>> RAPORT BIAŁORUŚ na PolskieRadio.pl  >>>

INFORMACJE O BIAŁORUSI >>> RAPORT BIAŁORUŚ na PolskieRadio24.pl >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

ZPB apeluje do Łukaszenki o zaprzestanie dyskryminacji

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 06:00
Związek Polaków na Białorusi wystosował Aleksandra Łukaszenki apel o zaprzestanie dyskryminacji polskich dzieci. Jest to reakcja na nieprzyjęcie do szkoły polskiej w Wołkowysku 13 pierwszoklasistów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grodno: początek roku w liceum imienia Orzeszkowej

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 08:00
W Liceum Społecznym imienia Elizy Orzeszkowej w Grodnie odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego. Wzięła w niej udział wicemarszałek Senatu Marii Koc. Największą na Białorusi polską placówkę oświatową prowadzi Polska Macierz Szkolna. 
rozwiń zwiń