Raport Białoruś

Szef MSZ odwiedził miejsca pamięci na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 08:00
 Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz odwiedził polskie miejsca pamięci na Białorusi. Złożył kwiaty i zapalił znicze na XVII wiecznym Cmentarzu Kalwaryjskim, najstarszej istniejącej nekropolii katolickiej w stolicy Białorusi. Rozmawiał również z przedstawicielami polskiej mniejszości. 
Audio
  • Szef MSZ odwiedził polskie miejsca pamięci na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
  • Poświęcenie odnowionego cmentarza żołnierzy polskich w Duniłowiczach. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Ministra Jacka Czaputowicza powitał przy bramie cmentarza ksiądz Jury Kasabucki. Biskup pomocniczy diecezji mińsko-mohylewskiej przypomniał burzliwe dzieje kościoła katolickiego w terenach obecnej Białorusi. Zwrócił uwagę, że budynek świątyni stojącej na Cmentarzu Kalwaryjskim został zwrócony kościołowi dzięki organizacji Igrzysk Olimpijskich w byłym Związku Radzieckim. - To była pierwsza świątynia w historii kraju zwrócona wiernym jeszcze przed rozpadem Związku Radzieckiego. Tak więcej jesteśmy w takim miejscu historycznym -powiedział biskup Kasabucki. 

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po krótkim nabożeństwie i obejrzeniu cmentarza powiedział Polskiemu Radiu, że jest to ważne i symboliczne miejsce dla Polaków. - Musimy pamiętać o Polakach którzy są pochowani poza Polską. Także jest tu bardzo ważne spotkanie z przedstawicielami Polonii, gdyż mają poczucie, że Ambasada Polski i Ministerstwo Spraw Zagranicznych o nich pamięta -powiedział minister Czaputowicz. 

Poświęcenie cmentarza

W Duniłowiczach, na północy Białorusi odbyło się ponowne poświęcenie odnowionego cmentarza żołnierzy polskich. W uroczystości wziął udział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji złożył kwiaty i zapalił znicze. Uczestniczył również w mszy świętej w miejscowym kościele parafialnym Świętej Trójcy.

W rozmowie z Polskim Radiem minister Czaputowicz podkresłał, że w ostatnim czasie na Białorusi odnowiono sześć takich nekropolii. - To jest cmentarz żołnierzy, którzy zginęli w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Został odnowiony dzięki staraniom Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. To jest też element polskości na tym obszarze - powiedział szef polskiego MSZ. 

W 1930 roku w ceremonii odsłonięcia pomnika poświęconego bohaterom wojny polsko-bolszewickiej uczestniczył prezydent Ignacy Mościcki.

Szef MSZ spotkał się też w czwartek z ministrem spraw zagranicznych Makiejem. Wcześniej brał udział w konferencji Grupy Głównej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. 

IAR/agkm 

INFORMACJE O BIAŁORUSI >>> RAPORT BIAŁORUŚ na PolskieRadio.pl  >>>

INFORMACJE O BIAŁORUSI >>> RAPORT BIAŁORUŚ na PolskieRadio24.pl >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

ZPB apeluje do Łukaszenki o zaprzestanie dyskryminacji

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 06:00
Związek Polaków na Białorusi wystosował Aleksandra Łukaszenki apel o zaprzestanie dyskryminacji polskich dzieci. Jest to reakcja na nieprzyjęcie do szkoły polskiej w Wołkowysku 13 pierwszoklasistów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grodno: początek roku w liceum imienia Orzeszkowej

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 08:00
W Liceum Społecznym imienia Elizy Orzeszkowej w Grodnie odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego. Wzięła w niej udział wicemarszałek Senatu Marii Koc. Największą na Białorusi polską placówkę oświatową prowadzi Polska Macierz Szkolna. 
rozwiń zwiń