Raport Białoruś

Media o projekcie integracji Rosji i Białorusi. "Wspólny kodeks podatkowy"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 12:00
Dziennik "Kommiersant" twierdzi, że dotarł do parafowanego przez premierów Rosji i Białorusi dokumentu z planem integracji: zakłada on utworzenie współnego kodeksu podatkowego (który ma zostać przyjęty do 1 kwietnia 2021 roku), wspólnego kodeksu cywilnego i oraz niemal połączonego nadzoru bankowego. Ma powstać też wspólny regulator rynków gazu, ropy i prądu. Dokument miał być parafowany na początku września.
Kreml, Zdjęcie ilustracyjne
Kreml, Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Gazeta powołuje się na zapisy programu działań obu państw - tzw. mapy drogowej - w sprawie realizacji niegdyś zawartego przez nie układu o utworzeniu Państwa Związkowego. 

"Kommiersant" twierdzi, że premierzy: Dmitrij Miedwiediew i Siarhiej Rumas parafowali na początku września dokument, czyli został on uzgodniony z możliwością nieznacznych zmian.

"Faktycznie chodzi o utworzenie od 2022 roku państwa konfederacyjnego, przy czym nie będzie ono raczej całkowicie równoprawne dla obu stron" - ocenia rosyjska gazeta. Dodaje, że "gospodarka Rosji jest 29 razy większa od białoruskiej".

Jeśli brać pod uwagę treść dokumentu, to "chodzi o dość radykalny projekt" - ocenia "Kommiersant" plany przedstawione w programie.

Zgodnie z nimi dwa państwa będą miały m.in. wspólny kodeks podatkowy (zostanie on przyjęty do 1 kwietnia 2021 roku) i cywilny oraz niemal połączony nadzór bankowy, choć nadal funkcjonować będą dwa banki centralne.

Zostanie także powołany wspólny regulator rynków ropy, gazu i energii elektrycznej.

Na razie nie ma mowy o połączeniu banków emitujących pieniądz ani o wspólnej walucie, lecz zapowiedziane są porozumienia w sprawie połączenia systemów płatniczych, unifikacji kontroli walutowej i harmonizacji polityki makroekonomicznej.

Dokument nie zawiera wielu konkretów, postanowienia tych działań są niekiedy opisane jednym zdaniem. Cały proces ma rozpocząć się od stycznia 2021 roku.

"Rosja i Białoruś będą dążyć do połączenia polityki celnej"

Z dokumentu wynika ponadto, że Rosja i Białoruś będą dążyć do połączenia polityki celnej i - jak ocenia "Kommiersant" - "niemalże wspólnej służby celnej". Co istotne, strony porozumiały się w sprawie jednolitych zasad "specjalnych środków ekonomicznych".

W Rosji tak nazywane są kontrsankcje gospodarcze, wprowadzone w odpowiedzi na sankcje nałożone na Moskwę przez Zachód po kryzysie ukraińskim.

Program, do którego dotarł "Kommiersant", nie dotyczy sfery obronności i bezpieczeństwa państwowego, spraw znajdujących się w gestii MSW oraz funkcjonowania władzy wykonawczej.

Wobec tego - jak ocenia dziennik - przynajmniej do 2022 roku nie można mówić o "faktycznym zjednoczeniu" obu państw i przekazaniu ich pełnomocnictw jakiejś strukturze nadrzędnej (chodzi o strukturę Państwa Związkowego Rosji i Białorusi).

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując doniesienia dziennika, powiedział w poniedziałek, że są one "wstępne". Dodał, że program integracji gospodarczej Rosji i Białorusi ma być do końca br. przedstawiony prezydentom obu krajów.

Według programu integracji gospodarczej Rosji i Białorusi parafowanej przez premierów obu państw te dwa kraje mają osiągnąć stopień integracji gospodarczej wyższy niż w UE, porównywalny do państwa konfederacyjnego - ocenia w poniedziałek dziennik "Kommiersant".

PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: duży spadek eksportu produktów naftowych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 13:50
O jedną piątą zmniejszył się w tym roku eksport białoruskich produktów naftowych. To efekt zanieczyszczenia rosyjskiej ropy w rurociągu Przyjaźń, do którego doszło w kwietniu. Informację podał białoruski urząd statystyczny - Biełstat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: moglibyśmy sprowadzać ropę przez Polskę i kraje bałtyckie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 09:00
O możliwości sprowadzania ropy alternatywnymi wobec rosyjskich trasami – przez Polskę i kraje bałtyckie - mówił w piątek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. W ten sposób odniósł się do problemów w negocjacjach gospodarczych z Moskwą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma decyzji ws. rekompensaty dla Mińska za rosyjski manewr podatkowy

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 16:00
Mińsk liczy na wyrównanie przez Moskwę strat Białorusi z tytułu tzw. manewru podatkowego w rosyjskiej sferze naftowej. Na razie taka decyzja nie zapadła – powiedział w czwartek w Moskwie minister finansów Białorusi Maksim Jermałowicz.
rozwiń zwiń