Raport Białoruś

Tysiące Białorusinów w kolejkach poparcia dla opozycyjnych kandydatów na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 16:32
Tysiące Białorusinów ustawiło się w kolejkach, aby złożyć podpisy poparcia dla opozycyjnych kandydatów na prezydenta. W Mińsku na plac przed centralnym bazarem Kamarouka ludzie przynieśli flagi Unii Europejskiej i historyczne biało-czerwono-białe białoruskie. Słuchali piosenki Jacka Kaczmarskiego "Mury".
Audio
  • Kolejki Bialorusinów: czekają, by złożyć podpisy na rzecz niezależnych kandydatów na prezydenta. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Biiałorusini zbierają podpisy na rzecz niezależnych kandydatów w wyborach
Biiałorusini zbierają podpisy na rzecz niezależnych kandydatów w wyborachFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Zwolennicy opozycji, którzy chcą odejścia od władzy prezydenta Aleksndra Łukaszenki, skandowali "stop, karaluchu". Krzycząc "wypuszczaj", domagali się uwolnienia zatrzymanego w piątek w Grodnie znanego blogera Siarhieja Cichanouskiego.

Niektórzy przejeżdżający obok kierowcy trąbili na znak solidarności. Największe kolejka do podpisów była prawdopodobnie dla Swietłany Cichanouskiej, żony zatrzymanego blogera, która zamierza wystartować w wyborach prezydenckich i zbiera potrzebne do tego 100 tysięcy podpisów poparcia.

Dla znanego bankiera Wiktora Babaryki ustawiono kilkanaście stołów, przy których można było się podpisać. Przez kilka godzin stała tam kolejka chętnych do złożenia podpisu. Podpisy zbierano również dla kilku innych polityków.

Kolejki chętnych do wyrażenia poparcia dla opozycyjnych kandydatów ustawiały się również w innych dużych miastach: Brześciu, Reczycy, Grodnie, Homlu i Mołodecznie. Eksperci zwracają uwagę, że takiej mobilizacji przeciwników urzędującego prezydenta na etapie zbierania podpisów poparcia Białoruś nie pamięta. Niezależna gazeta "Nasza Niwa" ocenia, że w kolejkach w całym kraju mogło ustawić się nawet kilkadziesiat tysięcy ludzi.

agkm

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Białorusini w kolejkach, by złożyć podpisy na rzecz opozycyjnych kandydatów; miały miejsce protesty przeciwko uwięzieniu znanego bloger Siarhieja Cichanouskiego


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka oficjalnie zarejestrowany jako kandydat w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 23:19
Alaksandr Łukaszenka oficjalnie zgłosił swoją kandydaturę do udziału w sierpniowych wyborach prezydenckich. Centralna Komisja Wyborcza poinformowała w czwartek o zarejestrowaniu grupy inicjatywnej (komitetu wyborczego) obecnego prezydenta.
rozwiń zwiń