Raport Białoruś

Łukaszenka oficjalnie zarejestrowany jako kandydat w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 23:19
Alaksandr Łukaszenka oficjalnie zgłosił swoją kandydaturę do udziału w sierpniowych wyborach prezydenckich. Centralna Komisja Wyborcza poinformowała w czwartek o zarejestrowaniu grupy inicjatywnej (komitetu wyborczego) obecnego prezydenta.
Audio
  • Łukaszenka znowu kandyduje w wyborach. Relacja Włodzimerza Paca z Mińska (IAR)
Aleksander Łukaszenka
Aleksander ŁukaszenkaFoto: Drop of Light/Shutterstock.com

Białoruś Wiosna - zatrzymanie - screen 1200.jpg
120 aktywistów zatrzymanych na Białorusi. To zwolennicy blogera krytykującego władze

Aleksander Łukaszenka będzie ponownie ubiegał się o urząd prezydenta Białorusi. Do miejscowej Centralnej Komisji Wyborczej wpłynęły dokumenty potrzebne do rejestracji jego wyborczej grupy inicjatywnej.


Szefem jego kampanii wyborczej będzie - podobnie jak w czasie poprzednich wyborów - Michaił Orda, przewodniczący oficjalnej Federacji Związków Zawodowych.
Organizacja wyborów bez zmian

Jak poinformowała szefowa CKW Lidzija Jarmoszyna, cytowana przez agencję BiełTA, grupy poparcia będą zbierać podpisy od 21 maja do 19 czerwca, a nazwiska kandydatów będą znane w lipcu. Warunkiem zarejestrowania kandydata jest uzyskanie przez niego 100 tys. podpisów.

Jarmoszyna powiedziała również, że jak dotąd nie zapadła decyzja w sprawie zaproszenia na wybory obserwatorów międzynarodowych. Jest to spowodowane „trudną sytuacją” związaną z epidemią koronawirusa.

Wcześniej Jarmoszyna oceniła, że tegoroczna kampania wyborcza będzie przebiegać „w wyjątkowych warunkach”. „Będzie się ona różnić od dotychczasowych kampanii” – mówiła. Osoby zbierające podpisy będą musiały stosować się do zaleceń resortu zdrowia i stosować środki ochrony osobistej.

Wyjaśniła również, że posiedzenia komisji wyborczych wszystkich szczebli będą się odbywać bez udziału obserwatorów, przedstawicieli partii, organizacji społecznych. Organizatorzy będą jednak zobowiązani do publikowania online transmisji w internecie.

Według prezydenta Białorusi nie ma powodu, by wybory przenosić. Z kolei główne partie opozycyjne zapowiedziały ich bojkot oraz zarzuciły władzom, że wykorzystują epidemię, by przeprowadzić wybory pod jeszcze większą kontrolą.

Wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się 9 sierpnia.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pierwsza rozmowa prezydentów Litwy i Białorusi od 10 lat. Oferta pomocy w walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 11:00
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda podczas czwartkowego połączenia konferencyjnego z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką zaproponował pomoc w walce z COVID-19, wyraził również zaniepokojenie w związku z powstającą elektrownią atomową w Ostrowcu. Była to pierwsza od 10 lat rozmowa prezydentów Litwy i Białorusi. Prezydent Litwy zaproponował złożenie wspólnego wniosku do UNESCO w sprawie ogłoszenia 2022 roku Rokiem Franciszka Skaryny, twórcy białoruskiego piśmiennictwa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi ponad 17 tys. zakażonych. Łukaszenka zaprasza liderów państw b. ZSRR do Mińska

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 11:00
Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 784 przypadki zakażeń koronawirusem. W sumie w kraju przypadków takich jest 17 i pół tysiąca. Zmarły 103 osoby, a wyzdrowiało ponad 3250 chorych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert ds. wschodnich: prezydent Białorusi porusza się w kręgu iluzji

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 21:16
- Aleksander Łukaszenka gra na swój wizerunek lidera, który się niczego nie boi i z pewnością będzie świętował zwycięstwo w II wojnie światowej, choćby miało go to wiele kosztować - powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś rozważa dostawy ropy z USA przez terytorium Polski. "Rozmowy na różnych szczeblach"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 11:00
Dostawy amerykańskiej ropy przez terytorium Polski są możliwe – oświadczył w czwartek wicepremier Białorusi Dzmitryj Krutoj. Dodał, że Białoruś prowadzi rozmowy z Polską na ten temat na różnych szczeblach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrońcy praw człowieka na Białorusi: zatrzymano ok. 100 stronników blogera krytykującego władze

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 20:00
 W ciągu trzech dni zatrzymano ok. 100 aktywistów i stronników blogera Siarhieja Cichanouskiego z Homla, który krytykuje białoruskie władze – poinformowali obrońcy praw człowieka z organizacji Wiasna. Zatrzymani zbierali się, by protestować między innymi przeciwko organizacji 9 maja w Mińsku wojskowej defilady w warunkach epidemii koronawirusa oraz przeciwko uruchomieniu pod Brześciem fabryki akumulatorów, która może być szkodliwa dla środowiska.
rozwiń zwiń