Raport Białoruś

Grodno: polska szkoła przyjmie do pierwszej klasy mniej uczniów niż jest chętnych

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 19:00
Polska szkoła w Grodnie znowu nie przyjmie wszystkich chętnych uczniów do klasy pierwszej. Informują o tym aktywiści Związku Polaków na Białorusi.
Audio
  • Problemy z przyjęciem chętnych do polskiej szkoły w Grodnie. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Na zdjęciu: rozpoczęcie roku szkolnego w szkole polskiej w Grodnie 1 września 2018 roku
Na zdjęciu: rozpoczęcie roku szkolnego w szkole polskiej w Grodnie 1 września 2018 rokuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Portal internetowy Związku Polaków "Znadniemna.pl"-powołując się na polskiego działacza Andrzeja Poczobuta pisze, że rekrutacja do szkoły w Grodnie trwała niewiele ponad 2 godziny. O tej sprawie pisze także prezes Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys.

Rodzicom 58 przyszłych uczniów udało się złożyć komplet dokumentów. Jednak od rodziców około trzydziestu uczniów kompletu dokumentów nie przyjęto. To oznacza, że muszą składać je do innych szkół w Grodnie.

Portal internetowy pisze, że " w wyniku trwającej od kilku lat polityki sztucznego ograniczania liczby dzieci, przyjmowanych do Polskiej Szkoły, znaczna część dzieci z polskich rodzin w Grodnie zmuszona jest do nauki w szkołach rosyjskojęzycznych".

Na Białorusi istnieją dwie szkoły polskie, które funkcjonują w ramach oświaty publicznej: w Grodnie i Wołkowysku. Zainteresowanie nauką języka polskiego w tym kraju jest bardzo duże dlatego większość dzieci uczy się w szkołach społecznych prowadzonych między innymi przez Związek Polaków i Polską Macierz Szkolną.

/IAR/agkm

<<< INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ. POLSKIERADIO.PL >>>

<<< INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ. POLSKIERADIO24.PL >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak