Raport Białoruś

Obrońcy praw człowieka na Białorusi: 360 zatrzymanych w ciągu czterech dni

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:11
Ponad 360 osób zatrzymała milicja od 18 do 21 czerwca podczas akcji solidarności w różnych miastach Białorusi – poinformowało w środę centrum praw człowieka Wiasna. Spośród tych zatrzymań, około 260 miało miejsce w Mińsku – podała Wiasna.
Więzienny korytarz
Więzienny korytarzFoto: txking/ Shutterstock

Ludzi zatrzymywano w 19 miastach, poza Mińskiem również m.in. w Homlu, Bobrujsku, Nowopołocku, Nowogródku, Witebsku, Mohylewie, Wołokowysku, Grodnie i innych.

22 i 23 czerwca odbyło się ponad 100 rozpraw z udziałem części zatrzymanych. Dziewięć osób otrzymało kary aresztu (łącznie 105 dni), a co najmniej 78 osób skazano na grzywny w wysokości ok. 50,5 tys. rubli.
Bilans całej dotychczasowej kampanii przed wyborami prezydenckimi jest znacznie wyższy. 112 osób ukarano aresztem, a 205 - wymierzono grzywny.

W pierwszych tygodniach kampanii przed wyborami prezydenckimi, w trakcie których komitety wyborcze zbierały podpisy poparcia przed zarejestrowaniem kandydatów, zatrzymano setki aktywistów i uczestników pokojowych protestów. Władze przestrzegają przed udziałem w „nielegalnych akcjach”, przekonując, że za protestem stoją siły zewnętrzne, chcące zniszczyć kraj.

Według obrońców praw człowieka od 6 maja do 23 czerwca zatrzymano co najmniej 650 osób.
Najważniejszy potencjalny oponent prezydenta Alaksandra Łukaszenki - Wiktor Babaryka od 18 czerwca siedzi w areszcie KGB z poważnymi zarzutami malwersacji, tworzenia grupy przestępczej i prania pieniędzy.

Cieszący się uznaniem zwykłych Białorusinów charyzmatyczny wideobloger Siarhiej Cichaouski również trafił do aresztu - zarzucono mu m.in. organizację zamieszek.

Wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się 9 sierpnia.

PAP/IAR/inn/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mińsk: kolejka przy zbieraniu podpisów przez opozycyjnych kandydatów na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 16:52
W długiej kolejce stały w niedzielę setki Białorusinów, którzy przyszli podpisać się na listach poparcia dla opozycyjnych polityków chcących wystartować w wyborach prezydenckich. Aby wziąć udział w wyborach, każdy potencjalny kandydat na prezydenta musi zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: Swietłana Cichanouska domaga się wypuszczenia na wolność męża

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 23:50
Białoruska polityk Swietłana Cichanouska, która zamierza wystartować w wyborach prezydenckich 9 sierpnia, domaga się wypuszczenia na wolność swojego męża i zarazem szefa sztabu wyborczego. Popularny bloger Siarhiej Cichanouski został zatrzymany wczoraj w Grodnie w trakcie akcji zbierania podpisów poparcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: obrońcy praw człowieka uznali, że Cichanouski jest więźniem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 14:00
Białoruscy obrońcy praw człowieka uznali zatrzymanego w piątek przez milicję wideoblogera Siarhieja Cichanouskiego za więźnia politycznego. W specjalnym oświadczeniu domagają się jego uwolnienia. Jak informują działacze, w ostatnich dniach zatrzymano także co najmniej kilkadziesiąt osób.
rozwiń zwiń