Raport Białoruś

Prezydent Łotwy: jest propozycja stanowiska krajów bałtyckich ws. Ostrowca

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 11:40
Komisja Europejska przygotowała propozycję wspólnego stanowiska w sprawie białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu - powiedział w łotewskiej telewizji publicznej prezydent Łotwy Egils Levits. Kilka dni temu władze Litwy zwróciły się z prośbą do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o pośrednictwo w rozmowach z Łotwą i Estonią w kwestii zakupu prądu z Białorusi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com / Paulmart

ostrowiec 1200 free.jpg pac
Białoruś i Litwa podpisały umowę w sprawie informowania o wypadkach jądrowych

Łotewski prezydent powiedział, że jego kraj przygotował oświadczenie w sprawie kupna energii z siłowni w Ostrowcu.

Zgodnie z nim Ryga nie ma powodów, aby zupełnie odrzucać możliwość takiego zakupu w niektórych przypadkach. Egils Levits zaznaczył jednak, że jego osobiste zdanie w tej sprawie było nieco inne.


Posłuchaj
00:39 Relacja Kamila Zalewskiego z Wilna (IAR) elektro.mp3 Projekt stanowiska ws. elektrowni w Ostrowcu. Relacja Kamila Zalewskiego z Wilna (IAR)

 

Dodał również, że KE przygotowała propozycję dotyczącą wspólnego stanowiska krajów bałtyckich w tej sprawie. Zostało ono zaaprobowane przez Łotwę i Estonię, ale prace nad ostateczną treścią dokumentu jeszcze trwają.

Białoruska elektrownia powstaje zaledwie 50 km od Wilna, co budzi wiele kontrowersji na Litwie. To właśnie władze tego kraju zabiegają, aby żadne z państw bałtyckich nie kupowało energii elektrycznej, która będzie tam wyprodukowana.

Osiągnięcie solidarnego porozumienia w tej sprawie uniemożliwia sprzeciw Łotwy.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Litwa chce solidarnego bojkotu białoruskiej energii przez kraje bałtyckie. Prosi o pomoc szefową KE

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 11:40
Litewski prezydent Gitanas Nauseda zwrócił się z prośbą do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Layen o pośrednictwo w rozmowach z Łotwą i Estonią. Chodzi o kwestie solidarnego bojkotu zakupu energii elektrycznej z elektrowni atomowej na Białorusi.
rozwiń zwiń