Raport Białoruś

Białoruś: tysiące ludzi na przedwyborczym wiecu poparcia dla Cichanouskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 17:00
Co najmniej siedem tysięcy osób zgromadził w niedzielę po południu w Mińsku mityng poparcia dla opozycyjnej kandydatki w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłany Cichanouskiej.
Wiec poparcia dla Swiatłany CIchanouskiej
Wiec poparcia dla Swiatłany CIchanouskiejFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Według portalu TUT.by uczestników wiecu było co najmniej siedem tysięcy, natomiast portal Naviny.by ocenia, że na placu Bangalore, który władze wyznaczyły do celów agitacji przedwyborczej, zgromadziło się nawet 10 tys. ludzi.


Posłuchaj
00:51 Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR) tysiące.mp3 Wiec poparcia dla Cichanouskiej. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR

 

„Ja, Swiatłana Cichanouska, chcę zostać prezydentem Białorusi, by doszło do zmian i do nowych, uczciwych, otwartych wyborów po 9 sierpnia” – powiedziała do swych zwolenników Cichanouska.

Mityng, który zorganizowano w ramach kampanii wyborczej wraz ze sztabami niedopuszczonych do wyborów Wiktara Babaryki i Walera Capkały, przebiegał - jak ocenił portal TUT.by - „w atmosferze koncertu rockowego”. Wystąpienia były przyjmowane burzami oklasków.


Swiatłana Cichanouska. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH Swiatłana Cichanouska. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Cichanouskiej towarzyszyły na scenie koordynatorka sztabu Babaryki Maryja Kalesnikawa i żona Capkały Weranika. W ubiegłym tygodniu sztaby Cichanouskiej, Babaryki i Capkały poinformowały o połączeniu sił.

Cichanouska wezwała Białorusinów, by głosowali w wyborach tylko w dniu 9 sierpnia i nie korzystali z głosowania przedterminowego, które według aktywistów i ocen OBWE niekorzystnie wpływają na przejrzystość procesu wyborczego.

Kandydatka apelowała także o uwolnienie więźniów politycznych i zapewniła, że po jej zwycięstwie w wyborach odbędą się kolejne – „uczciwe i absolutnie przejrzyste”.

Liczna akcja

Wiec był najliczniejszą masową akcją na Białorusi w ostatnim czasie i przebiegał bez incydentów w odróżnieniu od spontanicznych akcji solidarności z opozycjonistami z 18 i 19 czerwca, a także z 14 i 15 lipca. Władze uznały je za „nielegalne akcje”, a milicja brutalnie zatrzymywała ich uczestników. W sumie od początku kampanii wyborczej zatrzymano już ponad 1000 ludzi. 25 osób zostało uznanych za więźniów politycznych.


Wiec poparcia dla Swiatłany CIchanouskiej. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH Wiec poparcia dla Swiatłany CIchanouskiej. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Obrońcy praw człowieka uważają, że władze próbują ograniczyć nastroje protestu przez ograniczenie możliwości legalnego demonstrowania i przez zastraszanie obywateli akcjami struktur siłowych.

Obecna kampania wyborcza wyróżnia się bardzo dużą aktywnością obywateli, którą było widać już na etapie zbierania podpisów, kiedy ludzie ustawiali się w wielokilometrowych kolejkach, by udzielić poparcia potencjalnym kandydatom. Według ekspertów świadczy to o dużej potrzebie zmian i znużeniu rządami Alaksandra Łukaszenki. Władze twierdzą, że poparcie dla prezydenta, rządzącego krajem od 26 lat, wynosi 76 proc.

W czasie kampanii wyborczej wszczęto kilka spraw karnych o zamieszki, ataki na milicjantów itd. Jeden z niedoszłych kandydatów Wiktar Babaryka przebywa w areszcie z zarzutami o nadużycia finansowe na dużą skalę.

W areszcie jest również mąż Swiatłany Cichanouskiej, Siarhiej, popularny wideobloger, który sam chciał wystartować w wyborach. Władze twierdzą, że brał udział w organizacji działań zbiorowych naruszających porządek publiczny.

PAP/IAR/inn/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: milicja i wojsko zatrzymywały protestujących w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 22:30
Co najmniej 156 osób zatrzymano we wtorek w Mińsku podczas spontanicznych akcji protestu po niezarejestrowaniu w wyborach kandydatów opozycyjnych. Wśród zatrzymanych są dziennikarze, którzy na żywo relacjonowali przebieg akcji solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: CKW nie zarejestrowała głównych rywali Łukaszenki w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 22:45
Urzędujący prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oraz jeszcze cztery osoby - Swiatłana Cichanouska, Siarhiej Czeraczań, Hanna Kanapacka i Andrej Dzmitryjeu - zostali zarejestrowani przez Centralną Komisję Wyborczą jako kandydaci w wyborach prezydenckich 9 sierpnia. CKW odmówiła rejestracji finansiście i byłemu prezesowi Biełhazprambanku Wiktarowi Babaryce oraz byłemu dyrektorowi Parku Wysokich Technologii Walerowi Capkale.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka wprowadził zmiany w składzie Rady Bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 23:00
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka podpisał w piątek dekret, który wprowadza zmiany w składzie Rady Bezpieczeństwa. Weszli do niej m.in. przewodniczący Komitetu Kontroli Państwowej (KGK) i minister obrony.
rozwiń zwiń