Raport Białoruś

Pawieł Łatuszka o ultimatum dla Łukaszenki: nie możemy zdradzać wszystkich planów, reżim nie będzie miał niespodzianki

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 13:00
- Mamy program działania, jeszcze w zeszłym tygodniu został opracowany przede wszystkim przez sztab Swiatłany Cichanouskiej – powiedział Pawieł Łatuszka, członek prezydium Rady Koordynacyjnej, pytany na konferencji o plany opozycji w sprawie ultimatum postawionego Aleksandrowi Łukaszence.
Protest w Mińsku. Demonstrujący domagają się odejścia Aleksandra Łukaszenki
Protest w Mińsku. Demonstrujący domagają się odejścia Aleksandra ŁukaszenkiFoto: PAP/EPA/STR

Białoruś protest 1200 free Mińsk
Białoruski działacz: system trzeszczy w szwach, Łukaszenka nie ma wyjścia, niech ucieka, póki działa lotnisko

Swiatłana Cichanouska zaapelowała do Aleksandra Łukaszenki, by do 25 października wypełnił trzy żądania: ogłosił swoją dymisję, uwolnił więźniów politycznych i zaprzestał używania przemocy. W przeciwnym razie zapowiedziała ogólnonarodowy protest i strajk.

- System nie jest tak stabilny, jak chce nas przekonać. Będziemy silnie na niego oddziaływać – zaznaczała Wolha Kawałkawa z prezydium Rady Koordynacyjnej na konferencji organizowanej przez Belarus in Focus Information Office i Press Club Belarus.

- Liczba inicjatyw związanych z ultimatum będzie stopniowo rosła – podkreślił Pawieł Łatuszka, wchodzący w skład prezydium Rady.

Jak zaznaczył, do strajku ogólnonarodowego szykują się wszystkie siły społeczne.

Strajki mogą być różnego rodzaju

- Mogą mieć miejsce różnego rodzaju strajki, choć najskuteczniejszym byłoby zupełnie zaprzestanie pracy – mówił.

Pawieł Łatuszka dodał, że może chodzić o różnego rodzaju akcje protestu – w sferach kultury, edukacji, przemysłu, z wyłączeniem tych sfer, które zabezpieczają zdrowie, bezpieczeństwo ludzi, a także dostawy żywności. Obecnie trwają rozmowy na temat formy tych protestów w różnych przypadkach.

- Czy społeczeństwo pogodzi się z tym, że w kraju jest już 102 więźniów politycznych, z tym że ludzie są bici przez milicję -  trzeba o to pytać. Ludzie nie zamierzają się godzić na takie rzeczy – zaznaczył.

- Protest idzie z dołu, nie z góry – zapotrzebowanie na protest jest przekazywane oddolnie  – zaznaczył.

Dodał, że państwo nie ma programu ekonomicznego – a gospodarka jest w kryzysie. Jak mówił, Aleksander Łukaszenka nie wypełnił do tej pory obietnicy podniesienia pensji do poziomu 500 dolarów. Z kolei emeryci, jak podkreślił, cierpią biedę.

Większość chce kontynuować protest

Wolha Kawalkawa z prezydium Rady Koordynacyjnej zaznaczyła, że ludzie od sierpnia wychodzą na protesty, po to, by odbyły się wolne wybory. – Sądzę, że będą kontynuować protesty. By Łukaszenka zrezygnował z urzędu, odszedł. By władza w końcu usłyszała ludzi – powiedziała.

Zaznaczyła, że teraz każdy uważa siebie za lidera. - Teraz widać, że działa przesłanie, które szerzyliśmy w kampanii – "Mogę wszystko zmienić" – mówiła. Jak zaznaczyła, nie uwięzi się całego narodu. Ważne jest, że rada ma plan doprowadzenia do celu, jakim są wolne wybory, a ludzie wspierają go protestami.

Pawieł Łatuszka zaznaczył, że według  badań socjologów większość zamierza kontynuować protesty aż do uzyskania rezultatu.

- Ultimatum ludowe działa, presja protestów – działa – mówił, dodając, że widać to również po działaniach samego Aleksandra Łukaszenki. - Władza realnie obawia się protestujących – mówił. Jak dodał, prowadzone są realne "zaczystki" protestujących, masowe aresztowania mające sprawić, że nie będą aktywni – aresztowanych było w sumie  już kilkanaście tysięcy osób, ale to i tak nic nie daje.

- W najbliższym czasie osiągniemy nasz cel – zaznaczył Pawieł Łatuszka.

Wolha Kawalkawa mówiła, że duch w narodzie jest wciąż silny. Opowiadała, że umieszczeni z nią w jednej celi studenci jeszcze na samym początku odbywania kary zapewniali ją, że wezmą udział w kolejnych demonstracjach, z plakatem "Siedzieliśmy razem z Kawalkawą". 

Sprawa lustracji

Członkowie Rady Koordynacyjnej byli pytani, czy będzie lustracja? - Nikt nie zamierza rozrywać na kawałki Łukaszenki. Do władzy przyjdą ludzie, którzy będą przestrzegać konstytucji i przepisów prawa – mówił Pawieł Łatuszka.

Każdy, kto gotowy jest służyć narodowi, a nie człowiekowi, który ciągnie państwo w przepaść – będzie potrzebny. Tacy ludzie będą pracować dla nowej władzy. To normalny proces. To jeden z elementów naszego ludowego ultimatum – mówił.

Jak zaznaczył, większość z urzędników nie popełniła przestępstwa do tej pory – ale niedługo mogą być postawieni przed takim wyborem.

***Opracowała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Swiatłana Cichanouska: celem ultimatum są wolne wybory, Białorusini nie wrócą do domów, kontynuujemy walkę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 15:00
- Naszym celem są wolne wybory, dążymy do niego. Naród białoruski dał mi prawo mówić w jego imieniu, zatem przekazałam, czego chcą Białorusini. Ultimatum dla Łukaszenki pochodzi od Białorusinów, nie ode mnie – podkreśliła Swiatłana Cichanouska na konferencji w Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie, pytana o ultimatum postawione Aleksandrowi Łukaszence, wzywające go do ogłoszenia dymisji do 26 października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Swiatłana Cichanouska: wolna Białoruś będzie mogła wiele zaoferować światu, niech świat traktuje nas jak partnerów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 00:03
- Polska, Polacy są teraz naszym wsparciem i naszymi przyjaciółmi, wspiera nas także wiele innych państw na świecie. Walczymy teraz o wolność, ale o losach Białorusi myślimy w perspektywach krótko- i długoterminowej - mówiła na konferencji prasowej w Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie Swiatłana Cichanouska, zapytana o to, jaka pomoc jest obecnie potrzebna Białorusinom i Białorusi za strony społeczności międzynarodowej, w szczególności Polski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okrągły stół z Cichanouską ws. pomocy dla Białorusinów. Działacze: represjonowani to nie emigracja ekonomiczna

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 21:33
- Nie chcemy tu mieszkać kosztem innych. Białorusini chcą zarabiać na życie, chcą przynieść korzyść państwu, które ich przyjęło na ten trudny czas - mówiła Swiatłana Cichanouska podczas zorganizowanego w Centrum Solidarności Białoruskiej w Warszawie okrągłego stołu poświęconego pomocy dla represjonowanych Białorusinów. By im pomóc, zapowiadana jest zmiana prawa w zakresie wiz i lepszej dostępności pracy. - Osoby represjonowane to nie emigracja ekonomiczna - nie zamierzają zostawać w Polsce - tłumaczył przy tym Wład Kobets, białoruski działacz. Jan Malicki ze Studium Europy Wschodniej zapowiedział, że rząd przydzielił środki na 1000 stypendiów studenckich w programie imienia Konstantego Kalinowskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doradca Cichanouskiej: czeka nas kryzys, wolna Białoruś będzie ubiegać się o restrukturyzację długu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 05:00
Opracowujemy plan reform ekonomicznych dla wolnej Białorusi - mówił doradca Swiatłany Cichanouskiej Aleś Alachnowicz ds. ekonomicznych na konferencji dla mediów. Zapowiedział, że nowe białoruskie władze po wyborach będą ubiegać się o krótkie moratorium na spłatę długów, o restrukturyzację długu i stworzenie funduszu antykryzysowego. Podkreślił, że propaganda łukaszenkowska, strasząca ludzi reformami i "powrotem do kryzysu lat 90." nie ma racji bytu. Pawieł Łatuszka z Rady Koordynacyjnej mówił, że szlak rozwoju gospodarki będzie ewolucyjny.
rozwiń zwiń