Raport Białoruś

Swiatłana Cichanouska: wolna Białoruś będzie mogła wiele zaoferować światu, niech świat traktuje nas jak partnerów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 00:03
- Polska, Polacy są teraz naszym wsparciem i naszymi przyjaciółmi, wspiera nas także wiele innych państw na świecie. Walczymy teraz o wolność, ale o losach Białorusi myślimy w perspektywach krótko- i długoterminowej - mówiła na konferencji prasowej w Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie Swiatłana Cichanouska, zapytana o to, jaka pomoc jest obecnie potrzebna Białorusinom i Białorusi za strony społeczności międzynarodowej, w szczególności Polski. 
Swiatłana Cichanouska, jej doradca ds. międzynarodowych Franak Wiaczorka (L), Wład Kobets z Centrum Białoruskiej Solidarności
Swiatłana Cichanouska, jej doradca ds. międzynarodowych Franak Wiaczorka (L), Wład Kobets z Centrum Białoruskiej SolidarnościFoto: PAP/Rafał Guz

- Walczymy teraz z systemem, dyktaturą, ale tworzymy oczywiście plany krótkoterminowe i długoterminowe. Widzimy udział państw europejskich i w tej perspektywie krótkoterminowej, i długoterminowej. Jeśli chodzi o perspektywę krótkoterminową, to jeśli chodzi o Polskę, Polska czyni bardzo dużo dla Białorusinów, chyba najwięcej ze wszystkich krajów. Chodzi o pomoc dla ludzi - psychologiczną, pomoc tym, którzy musieli się schronić za granicą, pomoc w leczeniu, pomoc dla studentów  – mówiła Swiatłana Cichanouska, uważana przez większość Białorusinów za zwyciężczynię wyborów prezydenckich na Białorusi.

mid-epa08755472 (1).jpg
Białoruski działacz: system trzeszczy w szwach, Łukaszenka nie ma wyjścia, niech ucieka, póki działa lotnisko

- Jesteście teraz naszym wsparciem i naszymi przyjaciółmi – podobnie jak wspiera nas wiele innych państw na świecie. Ale wy jesteście bliżej, lepiej rozumiecie, co dzieje się na Białorusi – zaznaczyła Swiatłana Cichanouska.

Świat nie uznał Aleksandra Łukaszenki

Swiatłana Cichanouska zaznaczyła, że Białorusinów wspiera cała Unia Europejska. - W kwestii Białorusi wszyscy są zgodni – wszyscy wspierają naród białoruski, nie przyznali legitymizacji Łukaszenki. Stworzono listę sankcyjną, jestem przekonana, że będzie ona rozszerzana – podkreśliła Swiatłana Cichanouska. - Presja, którą wywierają państwa Unii Europejskiej i inne państwa świata, organizacje międzynarodowe,  jest nieoceniona – mówiła.

- W długoterminowej perspektywie rozumiemy, że Białoruś najprawdopodobniej czeka głęboki kryzys ekonomiczny, zwłaszcza jeśli teraz nic się nie zmieni na Białorusi, jeśli długo będziemy walczyć z tym reżimem – podkreśliła także.

Białorusi grozi kryzys gospodarczy

Jak zaznaczyła Swiatłana Cichanouska, jej sztab myśli zatem także o i o tym, bo  gdy do władzy dojdzie nowy prezydent, potrzebne także ekonomiczne wsparcie dla białoruskiego narodu, by kraj nie pogrążył się w głębszym kryzysie gospodarczym i musiał długo się z niego wydobywać. - Dlatego już teraz mówimy o wsparciu ekonomicznym dla Białorusinów w okresie przejściowym i później, po zmianie władzy – zaznaczyła, pytana m.in. o plan Marshalla, proponowany przez Polskę, a zatwierdzony przez Unię Europejską i wypracowywany obecnie przez Komisję Europejską.

Неймаверныя дзяўчыны, цудоўныя беларускі. Гэта была вельмі кранальная сустрэча ў Цэнтр Беларускай Салідарнасці / Centrum...

Opublikowany przez Alinę Koushyk Wtorek, 20 października 2020

- To jest bardzo aktywnie dyskutowane przez nas z liderami państw europejskich. Wszyscy, absolutnie wszyscy, gotowi są okazać nam taką pomoc –  zauważyła białoruska liderka.

- Prosimy, by obecnie nie udzielać reżimowi finansowej pomocy. Środki te należy przeznaczyć na przyszłość, gdy Białoruś będzie stawać się demokratycznym państwem  – podkreśliła Swiatłana Cichanouska.

- Ale zawsze proszę wszystkich: nie patrzcie na Białoruś jako na państwo, które prosi o wsparcie finansowe. Nie myślcie tak. Patrzcie na Białoruś jako na pełnoprawnych partnerów. Bo wolna Białoruś będzie miała wiele do zaoferowania światowej społeczności – podkreśliła.

Wszystko zwróci się z nawiązką, wszystkie inwestycje wrócą na Zachód – zaznaczyła.

- Jeszcze raz wzywam wszystkie państwa, by po pierwsze, szanować naszą suwerenność, nie wplątywać się w nasze wewnętrzne sprawy. My Białorusini sami poradzimy sobie z problemami, które u nas obecnie mają miejsce – zaznaczyła też białoruska liderka.

Problemy Białorusinów, którzy represjonowani przyjechali do Polski

Uznawana przez większość Białorusinów za prezydent elekt Swiatłana Cichanouska powiedziała, że dziękuje za możliwość spotkania w Centrum Białoruskiej Solidarności, gdzie miała możliwość rozmowy o sytuacji Białorusinów, którzy, represjonowani w reżimie Łukaszenki, teraz chronią się w Polsce.  Podczas okrągłego stołu w Centrum Białoruskiej Solidarności mowa była m.in. o problemach, z jakimi stykają się Białorusini, gdy trafiają do Polski i o tym jakie mają potrzeby.

Wład Kobets z Centrum Białoruskiej Solidarności podziękował Swiatłanie Cichanouskiej w imieniu działaczy centrum i wszystkich, który pomagają represjonowanym - za bardzo ważną w wizytę w Polsce. Dodał, że poświęcona jest ona praktycznym aspektom. Wyraził nadzieję, że wkrótce na Białorusi odbędą się wolne wybory i naród sam wybierze swego prezydenta, represjonowani Białorusini będą mogli wówczas wrócić na Białoruś. Prosił Swiatłanę Cichanouską o wykonanie tego mandatu, dzięki któremu Białorusini za nią głosowali  – doprowadzenie do wolnych wyborów. Zapewnił o wsparciu działaczy i organizacji białoruskich Centrum.

Franak Wiaczorka, doradca Swiatłany Cichanouskiej ds. międzynarodowych, powiedział, że jej sztab pracuje w pierwszym rzędzie po to, by pomagać tym, którzy każdego dnia walczą na Białorusi o wolność i demokrację, przestają współpracować z reżimem, cierpią z powodu jego represji. - Wszyscy, i ci, którzy są w Polsce czy na Litwie, starają się pomóc doprowadzić im do jak najszybszych zmian – mówił.

Jak zaznaczył, podczas Okrągłego Stołu w Centrum Solidarności Białoruskiej, spotykali się przedstawiciele różnych organizacji – studenckich, młodzieżowych, kobiecych, przedstawiciele komitetów strajkowych, przedstawiciele osób, które opuściły milicję i organy śledcze. - Wiedzą jak wygląda życie na Białorusi. I mogą pomóc nam wypracować kroki i decyzje, które pomogą wspierać Białorusinów walczących w kraju. Bo los Białorusi decyduje się na Białorusi – powiedział.

Swiatłana Cichanouska podziękowała Polsce

– Dziękuję Polsce, za wszystko, co robi dla nas w te trudne dla Białorusi czasy, co robi dla białoruskiego narodu. – Tylko wówczas, gdy jesteśmy solidarni, jesteśmy zjednoczeni, będziemy mogli zwyciężyć, wrócić i żyć na Białorusi, formować nową, szczęśliwą, wolną Białoruś – zaznaczyła też.

***

Podczas wizyty w Warszawie Swiatłana Cichanouska, uznana przez społeczność międzynarodową jako reprezentantka narodu białoruskiego i przez naród białoruski za zwyciężczynię wyborów prezydenckich, spotkała się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem KRPM Michałem Dworczykiem, szefem gabinetu prezydenta RP Krzysztofem Szczerskim, wzięła także udział w inauguracji programu imienia Konstantego Kalinowskiego na Uniwersytecie Warszawskim i w inauguracji roku akademickiego w Kolegium Europejskim w Natolinie. Wzięła także udział w okrągłym stole poświęconym pomocy dla represjonowanych Białorusinów w Centrum Białoruskiej Solidarności.

***

Opracowała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Swiatłana Cichanouska poszukiwana. Rosja wystawiła za nią list gończy

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 17:24
Była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska jest poszukiwana listem gończym na terytorium Rosji - poinformowała w środę agencja TASS, powołując się na bazę MSW Rosji. Napisano w niej, że podstawą listu gończego jest fakt, iż "jest poszukiwana z artykułu kodeksu karnego". Nie podano, o jaki artykuł chodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski działacz: system trzeszczy w szwach, Łukaszenka nie ma wyjścia, niech ucieka, póki działa lotnisko

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 21:12
- Radziłbym Łukaszence, by wykorzystał ten czas na uporządkowanie swoich spraw i jak najszybsze opuszczenie Białorusi. Nie widzę bowiem możliwości, by mógł pozostać długo w tym kraju, jeśli patrzeć na świadectwa przestępstw publikowane przez obrońców praw człowieka i ekspertów – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Wład Kobets, białoruski działacz z ośrodka iSANS i z Centrum Solidarności Białoruskiej, komentując ultimatum Swiatłany Cichanouskiej. Cichanouska wezwała Łukaszenkę, by zapowiedział swoją dymisję, w innym razie 26 października rozpocznie się powszechny strajk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy laureatów nagrody wolności im. Johna McCaina. Na liście wyróżnionych m.in. białoruskie opozycjonistki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 11:35
Białoruskie społeczeństwo i opozycjonistki Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa, Weranika Capkała zostali laureatami nagrody wolności im. Johna McCaina przyznawanej przez International Republican Institute (IRI). O wyróżnieniu organizacja poinformowała na Twitterze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Członek Rady Koordynacyjnej: konieczna jest presja Zachodu na Kreml, zwłaszcza na Putina, który wspiera Łukaszenkę

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 11:00
- Zachód może wywierać presję na Rosję, żądając od niej zaprzestania ingerowania w wewnętrzne sprawy Białorusi i zagrozić sankcjami, w przypadku gdyby kontynuowała te działania - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Andrej Jahorau (dyrektor Centrum Transformacji Europejskiej), członek Rady Koordynacyjnej, pytany jak może wyglądać wsparcie Zachodu dla walczących o wolność Białorusinów. Podkreślił, że na Białorusi ma miejsce demokratyczna rewolucja.
rozwiń zwiń