Raport Białoruś

Białoruś: zwiększono podatek dla pracowników miejscowej krzemowej doliny

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 09:00
Białoruskie władze od Nowego Roku podwyższyły z 9 do 13 procent podatek dochodowy dla osób fizycznych pracujących w Parku Wysokich Technologii. Pracują tam firmy z branży IT i hi-tech. Podwyższony podatek ma obowiązywać przez dwa lata i służyć zwiększeniu wpływów do budżetu państwa.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

Portal internetowy "TUT.by" pisze, że wielu pracowników Parku negatywnie przyjęło podwyższenie podatku.

W białoruskiej krzemowej dolinie w pierwszej połowie ubiegłego roku działało ponad 800 firm, które zatrudniały 60 tysięcy ludzi. Średnia płaca w ubiegłym roku wynosiła tam 4 i pół tysiąca rubli, czyli 8 tysięcy złotych - była więc 4 razy wyższa od średniej płacy krajowej.

Wpływy podatkowe z tej branży stanowiły dotychczas 6 i pół procent PKB Białorusi.


Posłuchaj
00:52 Relacja Włodzimierza Paca (IAR).mp3 krzem.mp3 Wzrost podatków w dolinie krzemowej Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)

 

Komentatorzy zwracają uwagę, że dużo pracowników Parku Wysokich Technologii wsparło powyborcze protesty na Białorusi. W wyniku represji niektórzy zdecydowali się na wyjazd za granicę w tym do Polski. Podniesienie podatku dochodowego dla osób fizycznych może być dodatkowym argumentem dla wyjazdów cenionych specjalistów z branży informatycznej.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wzajemne uznanie wiz między Białorusią a Rosją. Łukaszenka podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 13:16
Aleksander Łukaszenka podpisał ustawę w sprawie ratyfikacji umowy Białorusi z Rosją o wzajemnym uznaniu wiz - podał oficjalny białoruski portal prawny Pravo.by.
rozwiń zwiń