Raport Białoruś

Polonia na Białorusi walczy o język polski w szkole

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 15:30
W Grodnie do szkoły z polskim językiem nauczania ma być wprowadzony język rosyjski. Związek Polaków na Białorusi i rodzice uczniów protestują przeciw tym zmianom.
Audio
Szkoła polska w Grodnie
Szkoła polska w GrodnieFoto: szkola36grodno.nakresach.pl

Władze Grodna wprowadzają do szkoły średniej nr 36 z polskim językiem nauczania dwie klasy rosyjskojęzyczne. We wtorek kuratorium w Grodnie miało oficjalnie poinformować rodziców o tej decyzji. Jak powiedziała portalowi polskieradio.pl prezes Związku Polaków na Białorusi Anżelika Orechwo, spotkania nie było, wygląda na to, że zostało odwołane. NIe wiadomo jeszcze, kiedy się odbędzie.

Anżelika Orechwo podkreśliła, że przeciwko wprowadzaniu języka rosyjskiego do szkoły protestują i członkowie Związku Polaków na Białorusi i komitet rodziców. I rodzice, i przedstawiciele ZPB wysłali listy do ministerstwa edukacji na Białorusi. Prezes ZPB podkreśla, że do tej pory nie nadeszła odpowiedź. List ZPB wysłano dwa tygodnie temu. Szefowa Związku Polaków na Białorusi zaznaczyła również, że grodzieński komitet wykonawczy nie wyraził zgody na pikietę w obronie polskiej szkoły.

Anżelika Orechwo powiedziała portalowi, że o ile w szkole numer 36 wcześniej uczyli nauczyciele z Polski, poloniści, teraz władze uznały, że są niepotrzebni. Skutkuje to tym, że czasem prowadzą przedmioty po polsku osoby z niedostateczną znajomością języka. W Grodnie nauczyciel z Polski do tej pory wykładał matematykę i fizykę, jednak we wrześniu nie będziejuż nauczał w szkole.

Według Związku Polaków na Białorusi nie są bezpodstawne obawy, że wprowadzenie klas rosyjskojęzycznych to tylko pierwszy krok ze strony władz, zmierzający ku zmianie języka nauczania w polskiej szkole w Grodnie. Związek podkreśla, że liczba dzieci uczących się języka polskiego w szkołach publicznych jest coraz mniejsza. ZPB zauważa, że nie jest to bynajmniej wynik małego zainteresowania, tylko celowe działanie władz białoruskich, dążących do marginalizacji nauczania polskiego.

Nad polską szkołą w Grodnie patronat sprawuje Polskie Radio.

Czytaj także >>>

Tablica
Tablica na polskiej szkole w Grodnie

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

agkm/polskieradio.pl/zpb.org

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Nagroda dla Andżeliki Borys: "wykazywała się ogromną odwagą"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 12:41
Była szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys odebrała w Warszawie dyplom ministra spraw zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie
rozwiń zwiń
Czytaj także

Związek Polaków na Białorusi walczy o szkołę w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2012 14:53
Związek Polaków na Białorusi sprzeciwia się planom wprowadzenia lekcji po rosyjsku do polskiej szkoły w Grodnie.
rozwiń zwiń