Raport Białoruś

Koncert "Solidarni z Białorusią". ”Odpuszkujmy Białoruś!”

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 19:00
21 kwietnia w Warszawie przed hotelem Bristol odbędzie się koncert „Solidarni z Białorusią”. Będą ”Strachy na lachy”, Muniek Staszczyk, Lawon Wolski z "Krambambulą", "Dzieciuki", "Izrael".
Audio
  • Mateusz Luft (Inicjatywa Wolna Białoruś) o tegorocznym koncercie "Solidarni z Białorusią"
 Koncert Solidarni z Białorusią. Odpuszkujmy Białoruś
Foto: Solidarni z Białorusią

- W tym roku planujemy odpuszkować Białoruś – zapowiada Mateusz Luft, szef Inicjatywy Wolna Białoruś, która organizuje koncert już od szeregu lat.

Mateusz Luft wspomina, że pierwsza impreza "Solidarni z Białorusią".odbyła się w zupełnie innej atmosferze. - Wierzyliśmy w to, że protesty 2006 roku zmienią Białoruś. Wierzymy jednak, że Białoruś się zmieni przy następnych okazjach. Póki się nie zmieniła – gramy  – powiedział.

Na koncercie zagrają białoruskie zespoły "Dzieciuki", "Krambambula" z Lawonem Wolskim. Usłyszymy polskich wykonawców: "Strachy na Lachy", "Izrael", będzie też Muniek Staszczyk.

Mateusz Luft podkreślił,  że dla osób, które walczą o wolność na Białorusi, niezmiernie ważne jest wsparcie z zewnątrz. – Staramy się informować Polaków o sytuacji na Białorusi. Temat zawsze odżywa na wiosnę. Jednak to co się tam dzieje ma swój własny kalendarz polityczny. W związku z tym musimy być gotowi, żeby wesprzeć społeczeństwo białoruskie, gdy wyjdzie na ulice i zażąda zmiany sytuacji politycznej - zaznaczył.

W tym roku na plakacie koncertu widnieje puszka: na zewnątrz ma barwy łukaszenkowskie, a wewnątrz biało-czerwono-białe, narodowe i niezależne. - W tym roku chcielibyśmy Białorusinom pomóc odpuszkować swój własny kraj. ”Odpuszkować” więźniów politycznych, "odpuszkować" kraj z tej mdłej atmosfery, którą narzuca reżim, blokując działalność artystyczną, społeczną. Chcielibyśmy dać sygnał Białorusinom, że nie są sami, a w Polsce, w Warszawie, są ludzie, którzy nich pamiętają – powiedział Mateusz Luft. Ma nadzieję, że na placu w Warszawie pojawią się też Białorusini, którzy tak jak Vinsent, odtwórca głównej roli w filmie ”Żywie Biełaruś”, nie mogą wrócić do kraju.

Koncert odbędzie się 21 kwietnia w niedzielę, o godzinie 19, vis a vis hotelu Bristol. Wstęp jest wolny.

agkm

Lawon Wolski na jednym z wcześniejszych koncertów "Solidarni z Białorusią"

Piosenka Lawona Wolskiego z filmu "Żywie Biełaruś"

Krambambula:

Dzieciuki 

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

”W naszym kołchozie porządek i cisza”. Zwiastun ”Żywie Biełaruś!"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 14:00
”Żywie Biełaruś”, przejmujący film o walce z dyktaturą białoruską na ekranach polskich kin zobaczymy od 19 kwietnia. Ukazały się właśnie oficjalny polski zwiastun i plakat filmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krainy niama". Lawon Wolski dla ”Żywie Biełaruś"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2013 11:48
”Kraj, którego nie ma” (Krainy niama, Краіны няма) to przenikliwa diagnoza Białorusi, przejmująca ballada o ojczyźnie, która ”zamarła, stygnie w chłodnym śnie”, z wezwaniem, by przywrócić jej życie. Piosenkę usłyszymy w filmie "Żywie Biełaruś".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyktatura kontra młodość. ”Żywie Biełaruś” od 19 kwietnia w kinach

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 10:10
W piątek 19 kwietnia na ekrany kin wchodzi "Żywie Biełaruś" - film o walce o wolność w kraju rządzonym przez ostatniego dyktatora Europy, Aleksandra Łukaszenkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador Białorusi przeciw dystrybucji ”Żywie Biełaruś”. ”Chora wyobraźnia”

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 23:00
Białoruski ambasador w Polsce zaapelował o ”powstrzymanie się od dystrybucji filmu ”Żywie Biełaruś” – pisze Biełsat, który dotarł do listu dyplomaty do dystrybutora. Film opowiada o represjach w reżimie Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń