Raport Białoruś

Dyktatura kontra młodość. ”Żywie Biełaruś” od 19 kwietnia w kinach

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 10:10
W piątek 19 kwietnia na ekrany kin wchodzi "Żywie Biełaruś" - film o walce o wolność w kraju rządzonym przez ostatniego dyktatora Europy, Aleksandra Łukaszenkę.
Audio
  • Krzysztof Łukaszewicz o głównej postaci filmu
  • Dzmitry Vinsent Papko: na Białorusi grożono mi "wojskiem, więzieniem albo psychiatrykiem"
Kadr z filmu Żywie Białoruś
Kadr z filmu "Żywie Białoruś"Foto: Materiały prasowe, fot. Agnieszka Kokowska

Białoruskiego muzyka poddawanego represjom za swoje przekonania zagrał białoruski raper Vinsent (Dzmitry Papko), jego dziewczynę - polska aktorka Karolina Gruszka.

Jak wyjaśnia reżyser filmu Krzysztof Łukaszewicz, w filmie pokazana jest przemiana głównego bohatera - muzyka Mirona Zacharki, który karnie wcielony do białoruskiej armii krystalizuje swoje poglądy.
Ten film pokazuje realia Białorusi rządzonej przez dyktatora - zaznacza raper Vinsent. Dodaje, że po roli w filmie w ojczyźnie spotkały go szykany bardzo podobne do tych, które były w scenariuszu filmu. Artysta na razie nie może wrócić na Białoruś.
Karolina Gruszka zaznacza, że po roli Wiery - dziewczyny głównego bohatera - zrozumiała, na czym polega sytuacja ludzi represjonowanych za swoje poglądy. Jak wspomina, szczególnie jedna scena była wyjątkowo trudna. Chodzi o przeszukanie w więzieniu białoruskim.
Scenariusz filmu powstał na podstawie zapisków z wojska młodego białoruskiego opozycjonisty Franaka Wiaczorki. Muzykę do filmu napisał znany białoruski rockman Lawon Wolski. Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.

W rolach głównych wystąpili białoruski muzyk Dźmitry Papko, Karolina Gruszka, Anatol Kot. Reżyserem filmu jest Krzysztof Łukaszewicz. Scenariusz stworzyli wspólnie Franak Wiaczorka i Krzysztof Łukaszewicz.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

 

/


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Żywie Biełaruś”: pierwszy zwiastun filmu!

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 00:12
Obraz "Żywie Biełaruś” oparty jest na rzeczywistej historii białoruskiego opozycjonisty, opowiada o realiach współczesnej Białorusi, pod autorytarnymi rządami Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: aktor na czarnej liście za nieprawomyślny film

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 06:00
Anatol Kot, aktor, który zagrał jedną z ról w filmie „Żywie Biełaruś” nie dostanie kontraktu w państwowej wytwórni filmowej. Jak mu powiedziano – jego udział w filmie o współczesnej Białorusi, kręconym w Polsce, to oczywisty "problem”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za okrzyk "Żywie Biełaruś" można trafić do aresztu

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 14:00
Białorusini z Warszawy mogli świętować Dzień Wolności 25 marca bez przeszkód, w ich ojczyźnie mogliby się spotkać z represjami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”W naszym kołchozie porządek i cisza”. Zwiastun ”Żywie Biełaruś!"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 14:00
”Żywie Biełaruś”, przejmujący film o walce z dyktaturą białoruską na ekranach polskich kin zobaczymy od 19 kwietnia. Ukazały się właśnie oficjalny polski zwiastun i plakat filmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krainy niama". Lawon Wolski dla ”Żywie Biełaruś"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2013 11:48
”Kraj, którego nie ma” (Krainy niama, Краіны няма) to przenikliwa diagnoza Białorusi, przejmująca ballada o ojczyźnie, która ”zamarła, stygnie w chłodnym śnie”, z wezwaniem, by przywrócić jej życie. Piosenkę usłyszymy w filmie "Żywie Biełaruś".
rozwiń zwiń