Raport Białoruś

"Krainy niama". Lawon Wolski dla ”Żywie Biełaruś"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2013 11:48
”Kraj, którego nie ma” (Krainy niama, Краіны няма) to przenikliwa diagnoza Białorusi, przejmująca ballada o ojczyźnie, która ”zamarła, stygnie w chłodnym śnie”, z wezwaniem, by przywrócić jej życie. Piosenkę usłyszymy w filmie "Żywie Biełaruś".
Krainy niama. Lawon Wolski dla Żywie Biełaruś
Foto: żr. YouTube

W sieci zamieszczono jeden z utworów ze ścieżki dźwiękowej filmu ”Żywie Biełaruś”. Muzykę i teksty napisał specjalnie dla tego filmu legendarny białoruski muzyk rockowy, Lawon Wolski. ”Żywie Biełaruś” w polskich kinach będzie można zobaczyć od 19 kwietnia.

Utwór w sieciach społecznościowych i w komentarzach w Internecie wzbudził entuzjazm. Wielu Białorusinów komentuje, że Lawon Wolski opisał genialnie sytuację na Białorusi.

Lawon Wolski, wybitny białoruski muzyk, wystąpi na koncercie "Solidarni z Białorusią" 21 kwietnia w Warszawie (koncert rozpoczyna się o 19 na skwerze przed hotelem Bristol przy Krakowskim Przedmieściu, wstęp jest wolny).

 ”Kraj, którego nie ma” (Krainy niama, Краіны няма) to utwór o kraju, który nie istnieje dla swoich obywateli, bo kierujący państwem nie mają na względzie ich dobra, ale swoje trwanie przy władzy. Białorusini zostali ze swego kraju w pewnym sensie wywłaszczeni, bo nie mogą brać w pełni udziału w życiu publicznym i decydować o losie ojczyzny m.in. za pośrednictwem wyborów - te są z reguły fałszowane. W mediach kontrolowanych przez państwową propagandę ani na żadnym innym oficjalnym forum nie ma miejsca na otwartą debatę o sprawach państwa i obywateli. Ci, którzy chcą wyrazić swoje zdanie, są uciszani i represjonowani.

Z drugiej strony utwór może być rozumiany jako refleksja o tych Białorusinach, którzy nie walczą o kształt swojej ojczyzny, pozostają z boku. Wielu podchodzi bowiem obojętnie, do tego co dzieje się na Białorusi, boją się ryzyka i nie wierzy, że ich zaangażowanie może przynieść zmianę. Ludzi opanował marazm, niewiara w to, że może być lepiej. Lepiej zamknąć oczy i nie dopuszczać do siebie rzeczywistości, zająć się samym sobą.
Niektórzy znajdują swoje nisze, które ich pochłaniają i dają im poczucie przynależności. - Dla generała jego krajem jest wojna, dla imigranta – nieszczęście, dla radykała-buntownika więzienie, dla satanisty jego światem jest grób, dla gitarzysty – jego gitara (…). Lecz dla większości ludzi – ten kraj nie istnieje. Przywróć życie swojemu krajowi, on umiera, stygnie pogrążając się w chłodnym śnie. Przywróć ojczyźnie życie, bo zasypała ją śniegiem siwa zamieć (…). Spal mosty i oświetl tę ziemię – to w wolnym tłumaczeniu fragment tekstu piosenki.

 


Film  ”Żywie Biełaruś” to historia młodych ludzi, którzy starają się w zgodzie z sumieniem przeciwstawiać propagandzie i niesprawiedliwości, której doświadczają w niedemokratycznym reżimie białoruskim. Nie ma  tam wolności słowa, ani wolności przekonań. Ci którzy nie zgadzają się z linią wymuszaną przez oficjalną propagandę, muszą liczyć się z represjami, aresztem, więzieniem, przesłuchaniami KGB, przeszukaniami, przemocą fizyczną, szantażem i prowokacjami.
Scenariusz współtworzył m.in. na podstawie swoich przeżyć opozycjonista białoruski Franak Wiaczorka, który został zabrany do wojska z przyczyn politycznych. W roli głównej wystąpił białoruski aktor i muzy Dźmitry Vinsent Papko. Po tym, gdy wziął udział  w filmie, nie może już wrócić na Białoruś. Partnerką Vinsenta w filmie jest znana polska aktorka Karolina Gruszka. Reżyserem filmu jest Krzysztof Łukaszewicz, a producentem Włodzimierz Niderhaus (m.in. producent „Róży”).  Film kręcono w Polsce, wyprodukowały go Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, koproducentem jest Canal+ Polska.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

***

Słowa piosenki "Krainy niama" według portalu "Nasza Niwa"

Для генерала краіна — вайна.
Для нефармала краіна — чума.
Для радыкала краіна — турма.
Але для большасці краіны няма.
Для панславіста краіна — адна.
Для сатаніста краіна — труна.
Для гітарыста краіна — струна.
Але для большасці краіны няма.
Вярні жыццё сваёй краіне,
Яна ў сне халодным гіне!
Вярні жыццё сваёй зямлі,
Яе сівыя снягі замялі.
Для нелегала краіна — зіма.
Для адмірала краіна — карма.
Для выкідалы краіна — карчма.
Але для большасці краіны няма.
Вярні жыццё сваёй краіне,
Яна ў сне халодным гіне!
Вярні жыццё сваёй зямлі,
Яе сівыя снягі замялі.
Вярні жыццё сваёй краіне,
Яна ў сне халодным гіне!
Вярні жыццё сваёй зямлі,
Масты спалі і зямлю асвятлі.

Lawon Wolski na jednym z koncertów "Solidarni z Białorusią" w Warszawie:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: aktor na czarnej liście za nieprawomyślny film

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 06:00
Anatol Kot, aktor, który zagrał jedną z ról w filmie „Żywie Biełaruś” nie dostanie kontraktu w państwowej wytwórni filmowej. Jak mu powiedziano – jego udział w filmie o współczesnej Białorusi, kręconym w Polsce, to oczywisty "problem”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”W naszym kołchozie porządek i cisza”. Zwiastun ”Żywie Biełaruś!"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 14:00
”Żywie Biełaruś”, przejmujący film o walce z dyktaturą białoruską na ekranach polskich kin zobaczymy od 19 kwietnia. Ukazały się właśnie oficjalny polski zwiastun i plakat filmu.
rozwiń zwiń