X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

"Krainy niama". Lawon Wolski dla ”Żywie Biełaruś"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2013 11:48
”Kraj, którego nie ma” (Krainy niama, Краіны няма) to przenikliwa diagnoza Białorusi, przejmująca ballada o ojczyźnie, która ”zamarła, stygnie w chłodnym śnie”, z wezwaniem, by przywrócić jej życie. Piosenkę usłyszymy w filmie "Żywie Biełaruś".
Krainy niama. Lawon Wolski dla Żywie Biełaruś
Foto: żr. YouTube

W sieci zamieszczono jeden z utworów ze ścieżki dźwiękowej filmu ”Żywie Biełaruś”. Muzykę i teksty napisał specjalnie dla tego filmu legendarny białoruski muzyk rockowy, Lawon Wolski. ”Żywie Biełaruś” w polskich kinach będzie można zobaczyć od 19 kwietnia.

Utwór w sieciach społecznościowych i w komentarzach w Internecie wzbudził entuzjazm. Wielu Białorusinów komentuje, że Lawon Wolski opisał genialnie sytuację na Białorusi.

Lawon Wolski, wybitny białoruski muzyk, wystąpi na koncercie "Solidarni z Białorusią" 21 kwietnia w Warszawie (koncert rozpoczyna się o 19 na skwerze przed hotelem Bristol przy Krakowskim Przedmieściu, wstęp jest wolny).

 ”Kraj, którego nie ma” (Krainy niama, Краіны няма) to utwór o kraju, który nie istnieje dla swoich obywateli, bo kierujący państwem nie mają na względzie ich dobra, ale swoje trwanie przy władzy. Białorusini zostali ze swego kraju w pewnym sensie wywłaszczeni, bo nie mogą brać w pełni udziału w życiu publicznym i decydować o losie ojczyzny m.in. za pośrednictwem wyborów - te są z reguły fałszowane. W mediach kontrolowanych przez państwową propagandę ani na żadnym innym oficjalnym forum nie ma miejsca na otwartą debatę o sprawach państwa i obywateli. Ci, którzy chcą wyrazić swoje zdanie, są uciszani i represjonowani.

Z drugiej strony utwór może być rozumiany jako refleksja o tych Białorusinach, którzy nie walczą o kształt swojej ojczyzny, pozostają z boku. Wielu podchodzi bowiem obojętnie, do tego co dzieje się na Białorusi, boją się ryzyka i nie wierzy, że ich zaangażowanie może przynieść zmianę. Ludzi opanował marazm, niewiara w to, że może być lepiej. Lepiej zamknąć oczy i nie dopuszczać do siebie rzeczywistości, zająć się samym sobą.
Niektórzy znajdują swoje nisze, które ich pochłaniają i dają im poczucie przynależności. - Dla generała jego krajem jest wojna, dla imigranta – nieszczęście, dla radykała-buntownika więzienie, dla satanisty jego światem jest grób, dla gitarzysty – jego gitara (…). Lecz dla większości ludzi – ten kraj nie istnieje. Przywróć życie swojemu krajowi, on umiera, stygnie pogrążając się w chłodnym śnie. Przywróć ojczyźnie życie, bo zasypała ją śniegiem siwa zamieć (…). Spal mosty i oświetl tę ziemię – to w wolnym tłumaczeniu fragment tekstu piosenki.

 


Film  ”Żywie Biełaruś” to historia młodych ludzi, którzy starają się w zgodzie z sumieniem przeciwstawiać propagandzie i niesprawiedliwości, której doświadczają w niedemokratycznym reżimie białoruskim. Nie ma  tam wolności słowa, ani wolności przekonań. Ci którzy nie zgadzają się z linią wymuszaną przez oficjalną propagandę, muszą liczyć się z represjami, aresztem, więzieniem, przesłuchaniami KGB, przeszukaniami, przemocą fizyczną, szantażem i prowokacjami.
Scenariusz współtworzył m.in. na podstawie swoich przeżyć opozycjonista białoruski Franak Wiaczorka, który został zabrany do wojska z przyczyn politycznych. W roli głównej wystąpił białoruski aktor i muzy Dźmitry Vinsent Papko. Po tym, gdy wziął udział  w filmie, nie może już wrócić na Białoruś. Partnerką Vinsenta w filmie jest znana polska aktorka Karolina Gruszka. Reżyserem filmu jest Krzysztof Łukaszewicz, a producentem Włodzimierz Niderhaus (m.in. producent „Róży”).  Film kręcono w Polsce, wyprodukowały go Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, koproducentem jest Canal+ Polska.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

***

Słowa piosenki "Krainy niama" według portalu "Nasza Niwa"

Для генерала краіна — вайна.
Для нефармала краіна — чума.
Для радыкала краіна — турма.
Але для большасці краіны няма.
Для панславіста краіна — адна.
Для сатаніста краіна — труна.
Для гітарыста краіна — струна.
Але для большасці краіны няма.
Вярні жыццё сваёй краіне,
Яна ў сне халодным гіне!
Вярні жыццё сваёй зямлі,
Яе сівыя снягі замялі.
Для нелегала краіна — зіма.
Для адмірала краіна — карма.
Для выкідалы краіна — карчма.
Але для большасці краіны няма.
Вярні жыццё сваёй краіне,
Яна ў сне халодным гіне!
Вярні жыццё сваёй зямлі,
Яе сівыя снягі замялі.
Вярні жыццё сваёй краіне,
Яна ў сне халодным гіне!
Вярні жыццё сваёй зямлі,
Масты спалі і зямлю асвятлі.

Lawon Wolski na jednym z koncertów "Solidarni z Białorusią" w Warszawie:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: aktor na czarnej liście za nieprawomyślny film

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 06:00
Anatol Kot, aktor, który zagrał jedną z ról w filmie „Żywie Biełaruś” nie dostanie kontraktu w państwowej wytwórni filmowej. Jak mu powiedziano – jego udział w filmie o współczesnej Białorusi, kręconym w Polsce, to oczywisty "problem”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”W naszym kołchozie porządek i cisza”. Zwiastun ”Żywie Biełaruś!"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 14:00
”Żywie Biełaruś”, przejmujący film o walce z dyktaturą białoruską na ekranach polskich kin zobaczymy od 19 kwietnia. Ukazały się właśnie oficjalny polski zwiastun i plakat filmu.
rozwiń zwiń