Raport Białoruś

”W naszym kołchozie porządek i cisza”. Zwiastun ”Żywie Biełaruś!"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 14:00
”Żywie Biełaruś”, przejmujący film o walce z dyktaturą białoruską na ekranach polskich kin zobaczymy od 19 kwietnia. Ukazały się właśnie oficjalny polski zwiastun i plakat filmu.
Dzmitry Vinsent Papko, białoruski muzyk i aktor, odtwórca głównej roli w filmie Żywie Biełaruś
Dzmitry Vinsent Papko, białoruski muzyk i aktor, odtwórca głównej roli w filmie "Żywie Biełaruś"Foto: Materiały prasowe

Film ”Żywie Biełaruś” opowiada historię białoruskiego muzyka rockowego, który zaczyna walkę o wolność przeciw reżimowi Aleksandra Łukaszenki. Władze przymusowo wcielają go do wojska, prześladują jego dziewczynę i przyjaciół. W armii białoruskiej oficer ideologiczny i zwierzchnicy próbują złamać młodego chłopaka fizycznie i psychicznie.

Nie wszyscy spośród bohaterów filmu wytrzymują próbę charakteru, a ci którzy wytrwają w walce o swoją godność, płacą za nią olbrzymią cenę. Niewielu świadków dramatycznych wydarzeń reaguje na krzywdę ludzi miażdżonych przez system – ci, którzy stają w obronie buntowników, muszą liczyć się z tym, że sami staną się ofiarami.

Są i jaśniejsze momenty: okazuje się, że jednostka może zrobić bardzo wiele, by zmienić system. Więcej niż by się wydawało może pomóc zaufanie okazane innym w kryzysowej sytuacji. W realiach białoruskiego reżimu protest przeciwko czyjejś krzywdzie, niesprawiedliwości, łamaniu charakterów i zniewoleniu wymaga odwagi, ofiar, zbyt często kończy się tragicznie.

Film jest oparty na faktach. Scenariusz napisał opozycjonista Franak Wiaczorka, który sam został przymusowo wcielony do wojska, mimo kłopotów ze zdrowiem. Podjął duże ryzyko: z koszarów przesyłał swojej dziewczynie teksty na internetowego bloga – o okrucieństwie w armii, o fali, o tym jak wygląda wojsko w kraju Aleksandra Łukaszenki. Co więcej, udało mu się kandydować w wyborach na radnego w okręgu, gdzie znajdowała się jednostka. To teren, który mocno ucierpiał w wyniku skażenia po katastrofie czarnobylskej. Jednocześnie oficjalne media białoruskie starały się zniszczyć reputację opozycjonisty, oczerniając go w propagandowych materiałach.

Mocną stroną filmu jest muzyka, napisana przez znanego białoruskiego muzyka rockowego, Lawona Wolskiego.

W rolach głównych wystąpili białoruski muzyk Dźmitry Papko, Karolina Gruszka, Anatol Kot. Reżyserem filmu jest Krzysztof Łukaszewicz. Scenariusz stworzyli wspólnie Franak Wiaczorka i Krzysztof Łukaszewicz.

agkm/PolskieRadio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 
Zamieszczamy dwa zwiastuny filmu, białorusko-angielski i polski, a także oficjalny plakat

 

/


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: aktor na czarnej liście za nieprawomyślny film

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 06:00
Anatol Kot, aktor, który zagrał jedną z ról w filmie „Żywie Biełaruś” nie dostanie kontraktu w państwowej wytwórni filmowej. Jak mu powiedziano – jego udział w filmie o współczesnej Białorusi, kręconym w Polsce, to oczywisty "problem”.
rozwiń zwiń