Raport Białoruś

Ambasador Białorusi przeciw dystrybucji ”Żywie Biełaruś”. ”Chora wyobraźnia”

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 23:00
Białoruski ambasador w Polsce zaapelował o ”powstrzymanie się od dystrybucji filmu ”Żywie Biełaruś” – pisze Biełsat, który dotarł do listu dyplomaty do dystrybutora. Film opowiada o represjach w reżimie Aleksandra Łukaszenki.
Kadr z filmu Żywie Biełaruś
Kadr z filmu "Żywie Biełaruś"Foto: materiały prasowe

”Żywie Biełaruś” to polski film o realiach białoruskiej walki o wolność. Pokazuje zmagania o wolność słowa i demokrację, o język białoruski. Przedstawia okrutną rzeczywistość białoruskiej armii i mechanizmy represji, która niszczy niezależne osobowości i demokratyczną opozycję. Film oparty jest na faktach, scenariusz współtworzył na podstawie swoich losów opozycjonista Franak Wiaczorka, który został z przyczyn politycznych zabrany do wojska.

Ambasador Białorusi zaatakował scenariusz

Film spotkał się z reakcją oficjalnych przedstawicieli władz. Biełsat cytuje fragmenty listu białoruskiego ambasadora Wiktora Hajsionaka wystosowanego do firmy dystrybucyjnej ”Kino Świat” - głównego dystrybutora nowej produkcji filmowej o współczesnej Białorusi ”Żywie Biełaruś!”.

W liście do dyrektora ambasador wyraża zaniepokojenie wprowadzeniem filmu do polskich kin. Jego zdaniem, film przedstawia "fałszywy obraz białoruskiego wojska i samej Białorusi”.

”Żaden z pokazanych w filmie fragmentów nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, lecz po prostu demonstruje chorą fantazję autora scenariuszu”- oświadczył ambasador. Przedstawiciel Białorusi zastanawia się ”po co przyjazny Polsce kraj przedstawiać w tak negatywnym świetle budząc wśród Polaków niechęć do ich bliskiego wschodniego sąsiada”.

Ambasador pisze, że ”narody naszych krajów zawsze żyli w zgodzie i przyjaźni, ale, jak widać, kogoś nie zadowala ten stan rzeczy i przez stworzenie podobnych filmów podejmuje się próba do skłócenia Białorusinów i Polaków”.

Białoruski dyplomata apeluje do dyrektora Kina Świat o „powstrzymanie się od dystrybucji tego filmu”. 19 kwietnia  "Żywie Biełaruś!" wszedł do polskich kin.

Fakt wysłania listu potwierdził Radiu Swaboda sekretarz ambasady Białorusi w Polsce, Aleksander Zelenkow, stwierdził, że to inicjatywa ambasady. Powiedział, że nie widział filmu, oglądał tylko zwiastun.

"Żywie Biełaruś" w kinach od 19 kwietnia

Scenariusz filmu powstał na podstawie zapisków z wojska młodego białoruskiego opozycjonisty Franaka Wiaczorki. Muzykę do filmu napisał znany białoruski rockman Lawon Wolski. Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, koproducentem Canal +.

W rolach głównych wystąpili białoruski muzyk Dźmitry Papko, Karolina Gruszka, Anatol Kot. Reżyserem filmu jest Krzysztof Łukaszewicz. Scenariusz stworzyli wspólnie Franak Wiaczorka i Krzysztof Łukaszewicz.

Na podst. Belsat.eu/pl / svaboda.org//agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

 

/


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Żywie Biełaruś”: pierwszy zwiastun filmu!

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 00:12
Obraz "Żywie Biełaruś” oparty jest na rzeczywistej historii białoruskiego opozycjonisty, opowiada o realiach współczesnej Białorusi, pod autorytarnymi rządami Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: aktor na czarnej liście za nieprawomyślny film

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 06:00
Anatol Kot, aktor, który zagrał jedną z ról w filmie „Żywie Biełaruś” nie dostanie kontraktu w państwowej wytwórni filmowej. Jak mu powiedziano – jego udział w filmie o współczesnej Białorusi, kręconym w Polsce, to oczywisty "problem”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za okrzyk "Żywie Biełaruś" można trafić do aresztu

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 14:00
Białorusini z Warszawy mogli świętować Dzień Wolności 25 marca bez przeszkód, w ich ojczyźnie mogliby się spotkać z represjami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”W naszym kołchozie porządek i cisza”. Zwiastun ”Żywie Biełaruś!"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 14:00
”Żywie Biełaruś”, przejmujący film o walce z dyktaturą białoruską na ekranach polskich kin zobaczymy od 19 kwietnia. Ukazały się właśnie oficjalny polski zwiastun i plakat filmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krainy niama". Lawon Wolski dla ”Żywie Biełaruś"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2013 11:48
”Kraj, którego nie ma” (Krainy niama, Краіны няма) to przenikliwa diagnoza Białorusi, przejmująca ballada o ojczyźnie, która ”zamarła, stygnie w chłodnym śnie”, z wezwaniem, by przywrócić jej życie. Piosenkę usłyszymy w filmie "Żywie Biełaruś".
rozwiń zwiń