X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Łukaszenka: rosyjska baza na Białorusi nieprzesądzona

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 06:50
To tylko zabrzmiało jak baza - oświadczył Aleksander Łukaszenka pytany o rosyjską bazę lotniczą na Białorusi. Jej powstanie zapowiedział podczas spotkania z Łukaszenką, kilka dni temu, minister obrony Rosji.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): nie zapadła decyzja o rosyjskiej bazie
Łukaszenka: rosyjska baza na Białorusi nieprzesądzona
Foto: Kadr z materiału filmowego agencji oficjalnej BelTA

Utworzenie rosyjskiej bazy lotniczej na Białorusi nie jest przesądzone – oświadczył Aleksander Łukaszenka. Kilka dni temu podczas spotkania z Łukaszenką powstanie bazy zapowiadał minister obrony Rosji.

We wtorek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu w trakcie spotkania właśnie z Aleksandrem Łukaszenką zapowiadał, że taka baza powstanie do 2015 roku.

Tymczasem Łukaszenka, który w piątek odwiedził obwód homelski, w dość zawiły sposób tłumaczył, że chodzi o dostawy uzbrojenia dla białoruskiej armii . - Ustalamy jeszcze, czy będzie to osobna baza czy też rosyjskie samoloty myśliwskie będą stacjonować w istniejących białoruskich jednostkach - mówił Łukaszenka.

Białoruski politolog Andrej Jelisiejew, cytowany przez portal internetowy Nawiny, nie wyklucza, że Łukaszenka z jednej strony chce uspokoić swój elektorat, który obawia się obcych baz wojskowych. Z drugiej jednak - daje Kremlowi do zrozumienia, że liczy na większą rekompensatę finansową w zamian za zgodę na utworzenie rosyjskiej bazy lotniczej w swym kraju.

Łukaszenka o dostawach rakiet S-300 z Rosji: my i Rosję osłaniamy >>>

(O bazie: od 2:06):

Łukaszenka stwierdził też, że Białorusi potrzebne są nowoczesne samoloty. – Potrzebne mi jest kilkadziesiąt samolotów, czy Su-27, czy MiG-29, czy bardziej nowoczesnych, żeby zabezpieczyć granice. Jako głównemu dowódcy sił zbrojnych nie wystarczy mi 20 nowoczesnych samolotów – oświadczył.

Fragment w sprawie bazy lotniczej brzmiał tak: - Co się tyczy bazy lotniczej – może i to zabrzmiało jak baza. Chodzi o dostawę (samolotów) dla naszych sił zbrojnych, a w jakiej formie, będziemy rozmawiać. Będzie to baza, czy też my w (istniejących białoruskich placówkach) postawimy rosyjskie samoloty. O tym rozmawiamy – oświadczył.

Jak cytuje Interfax, Łukaszenka potwierdził, że rozmawiano ze stroną rosyjską o modernizacji samolotów w zakładzie w Baranowiczach. – Powiedziałem, "będziemy dla was modernizować samoloty, jeśli będzie takie wasze życzenie" – mówił.

Łukaszenka skomentował zarzuty, że umowy wojskowe z Rosją to oddawanie niezależności Białorusi. – To mój konstytucyjny obowiązek – obrona suwerenności – oświadczył. – Jaka tu niezależność? To obrona niezależności naszego kraju. Ci co krzyczą o utracie suwerenności.. gdyby zaprosić NATO-wskie bazy, nie krzyczeliby – oznajmił Łukaszenka.

IAR/ Interfax.by /agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ćwiczenia Rosji i Białorusi przy polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 22:00
Wojska powietrznodesantowe Rosji i Białorusi prowadzą wspólne ćwiczenia na poligonie pod Brześciem na zachodniej Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja rozmieszcza bazę lotniczą i rakiety na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 13:00
Pierwsze rosyjskie myśliwce przylecą już w tym roku, a pułk lotniczy ma powstać do 2015 roku. W 2014 roku Rosja dostarczy na Białoruś cztery dywizjony rakiet przeciwlotniczych S-300.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: manewry Zachód 2013 nie zagrażają Zachodowi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 14:14
Nie rozumiem, dlaczego Zachód z takim niepokojem reaguje na nasze kolejne manewry - oznajmił Aleksander Łukaszenka, który spotkał się we wtorek w Mińsku z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycja na Białorusi: rosyjskie bazy to okupacja

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:28
Opozycja białoruska alarmuje, że rosyjska baza na terytorium Białorusi jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodu i jest sprzeczna z konstytucją. Ceną może być niezależność Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: rosyjska baza w Baranowiczach albo w Berezie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:00
Według rosyjskich mediów w bazie rosyjskiej na Białorusi mają stacjonować samoloty Su-30. Przypomniano, że na Białorusi są już dwie rosyjskie bazy: radar Wołga w Hancewiczach i punkt łączności w Wilejce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: "nie sądzimy nikogo za politykę". Do Unii: chcecie, porozmawiamy

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 06:45
Unia Europejska już zrozumiała, że sankcje wobec Białorusi są tylko nieskuteczne, ale i szkodzą samej Wspólnocie - poinformował Aleksander Łukaszenka. Według niego myśli też tak "oświecona część piątej kolumny” (tu miał na myśli niektórych przedstawicieli opozycji).
rozwiń zwiń