Raport Białoruś

Łukaszenka: rosyjska baza na Białorusi nieprzesądzona

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 06:50
To tylko zabrzmiało jak baza - oświadczył Aleksander Łukaszenka pytany o rosyjską bazę lotniczą na Białorusi. Jej powstanie zapowiedział podczas spotkania z Łukaszenką, kilka dni temu, minister obrony Rosji.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): nie zapadła decyzja o rosyjskiej bazie
Łukaszenka: rosyjska baza na Białorusi nieprzesądzona
Foto: Kadr z materiału filmowego agencji oficjalnej BelTA

Utworzenie rosyjskiej bazy lotniczej na Białorusi nie jest przesądzone – oświadczył Aleksander Łukaszenka. Kilka dni temu podczas spotkania z Łukaszenką powstanie bazy zapowiadał minister obrony Rosji.

We wtorek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu w trakcie spotkania właśnie z Aleksandrem Łukaszenką zapowiadał, że taka baza powstanie do 2015 roku.

Tymczasem Łukaszenka, który w piątek odwiedził obwód homelski, w dość zawiły sposób tłumaczył, że chodzi o dostawy uzbrojenia dla białoruskiej armii . - Ustalamy jeszcze, czy będzie to osobna baza czy też rosyjskie samoloty myśliwskie będą stacjonować w istniejących białoruskich jednostkach - mówił Łukaszenka.

Białoruski politolog Andrej Jelisiejew, cytowany przez portal internetowy Nawiny, nie wyklucza, że Łukaszenka z jednej strony chce uspokoić swój elektorat, który obawia się obcych baz wojskowych. Z drugiej jednak - daje Kremlowi do zrozumienia, że liczy na większą rekompensatę finansową w zamian za zgodę na utworzenie rosyjskiej bazy lotniczej w swym kraju.

Łukaszenka o dostawach rakiet S-300 z Rosji: my i Rosję osłaniamy >>>

(O bazie: od 2:06):

Łukaszenka stwierdził też, że Białorusi potrzebne są nowoczesne samoloty. – Potrzebne mi jest kilkadziesiąt samolotów, czy Su-27, czy MiG-29, czy bardziej nowoczesnych, żeby zabezpieczyć granice. Jako głównemu dowódcy sił zbrojnych nie wystarczy mi 20 nowoczesnych samolotów – oświadczył.

Fragment w sprawie bazy lotniczej brzmiał tak: - Co się tyczy bazy lotniczej – może i to zabrzmiało jak baza. Chodzi o dostawę (samolotów) dla naszych sił zbrojnych, a w jakiej formie, będziemy rozmawiać. Będzie to baza, czy też my w (istniejących białoruskich placówkach) postawimy rosyjskie samoloty. O tym rozmawiamy – oświadczył.

Jak cytuje Interfax, Łukaszenka potwierdził, że rozmawiano ze stroną rosyjską o modernizacji samolotów w zakładzie w Baranowiczach. – Powiedziałem, "będziemy dla was modernizować samoloty, jeśli będzie takie wasze życzenie" – mówił.

Łukaszenka skomentował zarzuty, że umowy wojskowe z Rosją to oddawanie niezależności Białorusi. – To mój konstytucyjny obowiązek – obrona suwerenności – oświadczył. – Jaka tu niezależność? To obrona niezależności naszego kraju. Ci co krzyczą o utracie suwerenności.. gdyby zaprosić NATO-wskie bazy, nie krzyczeliby – oznajmił Łukaszenka.

IAR/ Interfax.by /agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ćwiczenia Rosji i Białorusi przy polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 22:00
Wojska powietrznodesantowe Rosji i Białorusi prowadzą wspólne ćwiczenia na poligonie pod Brześciem na zachodniej Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja rozmieszcza bazę lotniczą i rakiety na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 13:00
Pierwsze rosyjskie myśliwce przylecą już w tym roku, a pułk lotniczy ma powstać do 2015 roku. W 2014 roku Rosja dostarczy na Białoruś cztery dywizjony rakiet przeciwlotniczych S-300.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: manewry Zachód 2013 nie zagrażają Zachodowi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 14:14
Nie rozumiem, dlaczego Zachód z takim niepokojem reaguje na nasze kolejne manewry - oznajmił Aleksander Łukaszenka, który spotkał się we wtorek w Mińsku z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycja na Białorusi: rosyjskie bazy to okupacja

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:28
Opozycja białoruska alarmuje, że rosyjska baza na terytorium Białorusi jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodu i jest sprzeczna z konstytucją. Ceną może być niezależność Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: rosyjska baza w Baranowiczach albo w Berezie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:00
Według rosyjskich mediów w bazie rosyjskiej na Białorusi mają stacjonować samoloty Su-30. Przypomniano, że na Białorusi są już dwie rosyjskie bazy: radar Wołga w Hancewiczach i punkt łączności w Wilejce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: "nie sądzimy nikogo za politykę". Do Unii: chcecie, porozmawiamy

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 06:45
Unia Europejska już zrozumiała, że sankcje wobec Białorusi są tylko nieskuteczne, ale i szkodzą samej Wspólnocie - poinformował Aleksander Łukaszenka. Według niego myśli też tak "oświecona część piątej kolumny” (tu miał na myśli niektórych przedstawicieli opozycji).
rozwiń zwiń