X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Opozycja na Białorusi: rosyjskie bazy to okupacja

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:28
Opozycja białoruska alarmuje, że rosyjska baza na terytorium Białorusi jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodu i jest sprzeczna z konstytucją. Ceną może być niezależność Białorusi.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): opozycja przeciw rosyjskim bazom na Białorusi
Aleksander Łukaszenka i Siergiej Szojgu
Aleksander Łukaszenka i Siergiej SzojguFoto: Mil.ru

Rosja planuje ulokowanie na terytorium Białorusi do 2015 roku swojej bazy lotniczej. Pierwsze myśliwce mają przylecieć w tym roku. Rosja zamierza też dostarczyć w przyszłym roku 4 dywizjony kompleksów rakietowych S-300. Poinformował o tym Siergiej Szojgu, minister obrony Rosji podczas spotkania z Aleksandrem Łukaszenką w Mińsku >>>. Nie powiedziano, gdzie ma być baza. Jednak eksperci nie wykluczają, że całkiem blisko polskiej granicy.

Plany umieszczenia na terytorium Białorusi rosyjskiej bazy skrytykowały białoruskie partie i organizacje opozycyjne, podkreślając, że Białoruś ma zapisany w konstytucji status państwa neutralnego.

Szef Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Wital Rymaszeuski rozmieszczenie bazy uznał za sprzeczne z białoruską konstytucją. Uważa on, że ceną tej decyzji może być niezależność Białorusi. - Rosja niejednokrotnie potwierdzała w ciągu ostatnich dziesięcioleci, że jej bazy stanowią środek okupacji kraju, na którego terytorium się znajdują - oznajmił.  

Szef Partii BNF Alaksiej Janukiewicz oświadczył, że "nie tylko jest to sprzeczne w narodowymi interesami oraz Konstytucją Republiki Białoruś i statusem Białorusi jako państwa neutralnego, ale też zagraża bezpieczeństwu każdego Białorusina".

Według niego Rosja chce przeobrazić Białoruś w strefę buforową w celu zagwarantowania sobie bezpieczeństwa. - Będziemy wszelkimi dostępnymi pokojowymi sposobami protestować przeciwko rozmieszczeniu rosyjskich myśliwców na białoruskiej ziemi i przeciwko ich lataniu po białoruskim niebie - dodał.

Nie ma bezpłatnych podarunków

Z kolei niezależny ekspert wojskowy Aleksander Alesin powiedział, że Aleksander Łukaszenka nie bezineresownie zgodził się na ulokowanie rosyjskiej bazy na Białorusi. - Myślę, że w zamian Białoruś dostanie ulgi i preferencje gospodarcze. Łukaszenka znalazł się w trudnej sytuacji - potrzebuje tanich surowców energetycznych i kredytów - powiedział Alesin.

Szef ruchu "O Wolność" Aleksander Milinkiewicz wyraził przekonanie, że w ten sposób kraj traci niezależność. - Ale to jest zapłata za to, że dostajemy podarunki w postaci taniej ropy i gazu i są dla nas dostępne rosyjskie rynki. W takich stosunkach bezpłatne podarunki się nie zdarzają - oświadczył.

W kwietniu 1997 roku Białoruś utworzyła z Moskwą Związek Białorusi i Rosji (ZBiR), a w 1999 roku podpisano traktat o przekształceniu ZBiR w Państwo Związkowe Rosji i Białorusi.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Protasiewicz: nie możemy zostać sam na sam z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 07:00
- Polscy politycy muszą podejmować decyzje, które odsuną ryzyko samotnej konfrontacji ze zintegrowaną wokół Moskwy strefą postradziecką - mówi wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, zapytany o manewry Rosji i Białorusi "Zachód 2013".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON Litwy: Zapad 2013 skierowany przeciw sąsiadom

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 23:55
Litewski minister obrony Juozas Olekas powiedział, że niektóre elementy planowanych w pobliżu granic Litwy ćwiczeń Rosji i Białorusi są wymierzone przeciw sąsiadom i że tak być nie powinno. Olekas komentował jesienne manewry obu państw dla litewskiej agencji BNS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: manewry Zapad 2013 nie będą zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 15:15
Aleksander Łukaszenka zatwierdził założenia wspólnych białorusko-rosyjskich manewrów Zapad 2013. Odbędą się jesienią
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi świętują rocznicę powstania Armii Czerwonej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 19:00
Białoruś świętuje 23 lutego Dzień Obrońców Ojczyzny. Oficjalnie jest to święto wojska, a nieoficjalnie - mężczyzn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: miliony dolarów na destabilizację Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 19:04
Aleksander Łukaszenka zarzucił NATO, że wzmacnia swój potencjał militarny na terytorium państw sąsiadujących z Białorusią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ONZ: Białoruś nielegalnie sprzedaje broń do Sudanu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 15:34
Sudan naruszył sankcje nałożone przez ONZ. Kupił białoruską broń – stwierdzili eksperci ONZ. Białoruskie MSZ zaprzecza tym oświadczeniom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MON Białorusi: nie będziemy ćwiczyć ataku jądrowego na Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 15:00
Ministerstwo obrony Białorusi zareagowało na doniesienia jednej z polskich gazet. Resort zapewnia, że podczas manewrów Zachód 2013 nie będzie ćwiczony jądrowy atak na Warszawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie kupują domy przy granicy Białorusi z Polską

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 20:16
Wzrasta zainteresowanie obcokrajowców nieruchomościami na Białorusi - w Brześciu, niedaleko polskiej granicy o niemal 25 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwiczenia Rosji i Białorusi przy polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 22:00
Wojska powietrznodesantowe Rosji i Białorusi prowadzą wspólne ćwiczenia na poligonie pod Brześciem na zachodniej Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja rozmieszcza bazę lotniczą i rakiety na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 13:00
Pierwsze rosyjskie myśliwce przylecą już w tym roku, a pułk lotniczy ma powstać do 2015 roku. W 2014 roku Rosja dostarczy na Białoruś cztery dywizjony rakiet przeciwlotniczych S-300.
rozwiń zwiń