X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Raport Białoruś

Media: rosyjska baza w Baranowiczach albo w Berezie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:00
Według rosyjskich mediów w bazie rosyjskiej na Białorusi mają stacjonować samoloty Su-30. Przypomniano, że na Białorusi są już dwie rosyjskie bazy: radar Wołga w Hancewiczach i punkt łączności w Wilejce.
Su-30K w zasobach indyjskiej armii
Su-30K w zasobach indyjskiej armiiFoto: Wikipedia/CC/af.mil/U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Keith Brown

Rosyjska baza lotnicza, której utworzenie na Białorusi zapowiedział we wtorek w Mińsku minister obrony Rosji generał armii Siergiej Szojgu, powstanie w rejonie Baranowicz – piszą rosyjskie media.

Baranowicze znajdują się około 195 km od granicy z Polską, a stacjonować tam będą samoloty wielozadaniowe Su-30.

Poinformowały o tym w środę moskiewskie dzienniki "Kommiersant" i "Wiedomosti", powołując się na źródło w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej. Ta druga gazeta jako alternatywną lokalizację bazy wymieniła Berezę, 100 km od granicy z Polską.

Białoruska opozycja: rosyjskie bazy to okupacja >>>>

Su-30 to dwumiejscowy ciężki myśliwiec opracowany jeszcze w czasach ZSRR przez biuro konstrukcyjne Suchoj na bazie samolotu szkoleniowego Su-27. Jego późniejsze wersje, w tym Su-30K, to już samoloty wielozadaniowe. Pierwsze Su-30K zbudowano w 1993 roku.

"Wiedomosti" przypominają, że w Baranowiczach usytuowana jest 69. baza Sił Powietrznych Białorusi, w której stacjonowały spisane w 2012 roku białoruskie myśliwce Su-27. Gazeta utrzymuje, że Ministerstwo Obrony FR zamierza rozmieścić tam około 20 maszyn Su-30. Przy czym pierwszy klucz - trzy samoloty - rozpocznie dyżur bojowy już w tym roku.

Natomiast "Kommiersant" zwraca uwagę, że w pobliżu Baranowicz znajdują się 558. Zakłady Lotnicze, w których - jak zauważa - w razie potrzeby można będzie wykonać wszelkie niezbędne naprawy i remonty.

Dziennik odnotowuje również, iż w rejonie Baranowicz strona białoruska utrzymuje dużą liczbę systemów obrony przeciwlotniczej, które zapewnią osłonę także rosyjskiej bazie lotniczej.

Ekspert: na Białorusi już są dwie rosyjskie bazy

Cytowany przez dziennik "Izwiestija" ekspert wojskowy Wiktor Litowkin podkreśla, że głównym celem utworzenia rosyjskiej bazy lotniczej na Białorusi jest obrona Państwa Związkowego przed siłami NATO w Europie. - Trzeba mieć na uwadze, że w sąsiadujących z Białorusią krajach znajdują się m.in. myśliwce czwartej generacji F-16 zdolne do przenoszenia bomb atomowych - oznajmił Litowkin. Analityk przypomniał też, że na Białorusi funkcjonują już dwie rosyjskie bazy wojskowe.
Litowkin miał na myśli stację radiolokacyjną Wołga o zasięgu 4800 km w miejscowości Hancewicze, w obwodzie brzeskim, i punkt łączności z rosyjskimi okrętami podwodnymi w Wilejce, w obwodzie mińskim.

Aleksander
Aleksander Łukaszenka i minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, fot. ,mil.ru

Szojgu poinformował o bazie

Szojgu powiadomił o utworzeniu bazy we wtorek, podczas spotkania z Alekandrem Łukaszenką w Mińsku. Według Szojgu strona rosyjska zamierza rozmieścić na Białorusi pułk wojsk lotniczych, a także dostarczy jej cztery dywizjony rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300, zdolnych do zwalczania taktycznych rakietowych pocisków balistycznych. - Przystępujemy do rozpatrywania planu utworzenia tu rosyjskiej bazy lotniczej z myśliwcami. Mamy nadzieję, że w 2015 roku będzie już tutaj pułk lotniczy - oznajmił rosyjski minister na spotkaniu z Aleksandrem Łukaszenką. Dodał, że w 2013 roku planowane jest utworzenie na Białorusi dowództwa lotniczego oraz rozmieszczenie pierwszej, dyżurnej grupy myśliwców bojowych. - Już w 2014 roku Rosja zgodnie z pana umową z Władimirem Putinem dostarczy cztery dywizjony S-300 w celu ochrony przestrzeni powietrznej - zaznaczył.

Szojgu przypomniał, że Białoruś i Rosja realizują wspólny program tworzenia regionalnego systemu obrony przeciwlotniczej, która - jak to ujął - powinna być niezawodna i solidna oraz chronić przestrzeń powietrzną i granice Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Dodał, że jest także realizowany duży program w sferze współpracy wojskowo-technicznej. - Zamierzamy nadal rozpatrywać sprawy niezbędne dla wzmocnienia potencjału obronnego naszych białoruskich kolegów i braci - oświadczył Szojgu.

Białoruś dostanie samoloty zwrócone przez Indie?

We wrześniu ubiegłego roku "Wiedomosti" podawały, że Rosja rozważa przekazanie Białorusi zwróconych przez Indie wielozadaniowych Su-30K, należących do korporacji Irkut i bazujących na terenie lotniczych zakładów remontowych w Baranowiczach.

Wcześniej Łukaszenka oświadczył, że Białoruś otrzyma od Rosji nowoczesne samoloty do ochrony granic. - Mamy wspólną obronę przeciwlotniczą z Rosją. Omawialiśmy (z Moskwą) wiele kwestii dotyczących sił powietrznych. Poprosiłem o pomoc i ją otrzymałem. W najbliższym czasie dostaniemy nowoczesne samoloty, aby strzec granic - oznajmił Łukaszenka.

Łukaszenka mówił o tym 15 września w Soczi po spotkaniu z prezydentem FR Władimirem Putinem. Jednym z tematów ich rozmów były problemy ochrony granic Związku Białorusi i Rosji. Informatorzy "Wiedomosti" utrzymywali, że Łukaszenka i Putin rozmawiali również o maszynach zwróconych przez Indie.

W latach 1997-1999 siły powietrzne Indii zakupiły 18 samolotów Su-30K, zbudowanych w zakładach w Irkucku na podstawie bazowego Su-30. W 2007 roku zwróciły je stronie rosyjskiej, otrzymując w zamian zmodernizowane maszyny Su-30MKI. Zwrócone Su-30K przeszły na własność Irkutu, który chcąc uniknąć płacenia w Rosji podatku VAT, umieścił je na terenie 558. Lotniczych Zakładów Remontowych w Baranowiczach.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Rosyjski
Rosyjski radar Wołga w Hancewiczach, fot. mil.ru
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Protasiewicz: nie możemy zostać sam na sam z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 07:00
- Polscy politycy muszą podejmować decyzje, które odsuną ryzyko samotnej konfrontacji ze zintegrowaną wokół Moskwy strefą postradziecką - mówi wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, zapytany o manewry Rosji i Białorusi "Zachód 2013".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON Litwy: Zapad 2013 skierowany przeciw sąsiadom

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 23:55
Litewski minister obrony Juozas Olekas powiedział, że niektóre elementy planowanych w pobliżu granic Litwy ćwiczeń Rosji i Białorusi są wymierzone przeciw sąsiadom i że tak być nie powinno. Olekas komentował jesienne manewry obu państw dla litewskiej agencji BNS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: manewry Zapad 2013 nie będą zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 15:15
Aleksander Łukaszenka zatwierdził założenia wspólnych białorusko-rosyjskich manewrów Zapad 2013. Odbędą się jesienią
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi świętują rocznicę powstania Armii Czerwonej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 19:00
Białoruś świętuje 23 lutego Dzień Obrońców Ojczyzny. Oficjalnie jest to święto wojska, a nieoficjalnie - mężczyzn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: miliony dolarów na destabilizację Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 19:04
Aleksander Łukaszenka zarzucił NATO, że wzmacnia swój potencjał militarny na terytorium państw sąsiadujących z Białorusią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ONZ: Białoruś nielegalnie sprzedaje broń do Sudanu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 15:34
Sudan naruszył sankcje nałożone przez ONZ. Kupił białoruską broń – stwierdzili eksperci ONZ. Białoruskie MSZ zaprzecza tym oświadczeniom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MON Białorusi: nie będziemy ćwiczyć ataku jądrowego na Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 15:00
Ministerstwo obrony Białorusi zareagowało na doniesienia jednej z polskich gazet. Resort zapewnia, że podczas manewrów Zachód 2013 nie będzie ćwiczony jądrowy atak na Warszawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie kupują domy przy granicy Białorusi z Polską

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 20:16
Wzrasta zainteresowanie obcokrajowców nieruchomościami na Białorusi - w Brześciu, niedaleko polskiej granicy o niemal 25 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwiczenia Rosji i Białorusi przy polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 22:00
Wojska powietrznodesantowe Rosji i Białorusi prowadzą wspólne ćwiczenia na poligonie pod Brześciem na zachodniej Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja rozmieszcza bazę lotniczą i rakiety na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 13:00
Pierwsze rosyjskie myśliwce przylecą już w tym roku, a pułk lotniczy ma powstać do 2015 roku. W 2014 roku Rosja dostarczy na Białoruś cztery dywizjony rakiet przeciwlotniczych S-300.
rozwiń zwiń