Raport Białoruś

Łukaszenka przyznał order sędzi, która zlikwidowała ”Wiasnę”

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 14:50
Aleksander Łukaszenka nagrodził Orderem Honoru sędzię, która zdecydowała o likwidacji Centrum Praw Człowieka "Wiasna". W kilku innych sprawach orzekła, że odmowa rejestracji opozycyjnych organizacji była zgodna z prawem.
Walancin Stefanowicz w biurze Wiasny
Walancin Stefanowicz w biurze "Wiasny"Foto: spring96.org

Państwowa agencja BiełTA wymieniła w grupie osób wyróżnionych w poniedziałek przez Łukaszenkę różnymi odznaczeniami sędzię Sądu Najwyższego Walancinę Kulik. W 2003 r. rozpatrywała ona sprawę pozbawienia "Wiasny" rejestracji z powodu udziału jej działaczy w monitorowaniu wyborów prezydenckich w 2001 r. Rejestracja jest niezbędna, by organizacja mogła na Białorusi legalnie funkcjonować.

Jak podkreśla Radio Swaboda, Kulik uczestniczyła też w rozpatrywaniu innych spraw związanych z opozycją. We wrześniu 2012 r. nie przychyliła się do skargi lidera ruchu "O Wolność" Alaksandra Milinkiewicza, który próbował za pośrednictwem Sądu Najwyższego spowodować, by zarejestrowano go jako kandydata w wyborach do niższej izby parlamentu, Izby Reprezentantów.

Gdy w 2010 r. Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia pozwu założycieli opozycyjnej partii Białoruska Chrześcijańska Demokracja przeciwko Ministerstwu Sprawiedliwości, sędzia Kulik oznajmiła, że decyzja resortu o niezarejestrowaniu partii była zgodna z prawem.
Dwa lata wcześniej ogłosiła, że odmowa zarejestrowania ruchu "O Wolność" także nie łamie prawa.

”Wiasna” działa nielegalnie

"Wiasna" jest jedną z najbardziej znanych białoruskich organizacji pozarządowych. Istniała od 1998 r. jako organizacja społeczna. Po likwidacji w 2003 r. działacze trzykrotnie próbowali ją zarejestrować, ale za każdym razem spotykali się z odmową.

Szef "Wiasny" 50-letni obecnie Aleś Bialacki został pod koniec listopada 2011 r. skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze i na konfiskatę mienia. Sąd uznał, że zataił on dochody i nie zapłacił podatków od kwot przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Odrzucił wyjaśnienia Bialackiego, że pieniądze były przeznaczone na działalność w sferze obrony praw człowieka.

Bialacki oceniał, że wyrok ma motywy polityczne, ponieważ "Wiasna" pomagała osobom represjonowanym na Białorusi z przyczyn politycznych. Wyrok spotkał się z potępieniem UE, Rady Europy, Parlamentu Europejskiego i OBWE, które wezwały do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia i rehabilitacji działacza oraz wszystkich innych więźniów politycznych na Białorusi.

83 ordery i odznaczenia

Aleksander Łukaszenka w poniedziałek przyznał ordery i odznaczenia 83 osobom. Otrzymali je sędziowie, wojskowi, milicjanci ale również ludzie kultury. I tak Adam Maldzis, znany znawca literatury, krytyk i publicysta otrzymał prestiżowy order Franciszka Skaryny . W 1982 roku Maldzis otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Profesor Maldzis urodził się w 1932 roku we wsi Rossoły w byłym województwie wileńskim w II Rzeczpospolitej. Obecnie miejscowość ta znajduje się w obwodzie grodzieńskim Białorusi.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

”Bezwarunkowy dialog Unii z Łukaszenką to wyniszczenie opozycji”

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 07:00
Wygląda na to, że Unia Europejska zamierza zacząć dialog z władzami białoruskimi. Boję się do czego to może doprowadzić – pisze Franak Wiaczorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki ukarany. Nie dostanie paczek z żywnością

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 07:34
Natalia Pińczuk, żona Alesia Bialackiego, dowiedziała się w kolonii w Bobrujsku, że na uwięzionego obrońcę praw człowieka nałożono kolejną karę więzienną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki ponownie wybrany wiceprzewodniczącym FIDH

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 13:30
Aleś Bialacki przebywa w więzieniu, ale będzie wiceszefem Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH) przez kolejną kadencję. Tak zdecydowali jego koledzy w głosowaniu. – Reżim Łukaszenki chce ukrócić działania Alesia, czy my też mamy go izolować? – pytała w specjalnym liście była szefowa FIDH.
rozwiń zwiń