Raport Białoruś

Rosja w czerwcu określi lokalizację bazy na Białorusi. Łukaszenka: armie Rosji i Białorusi to jedność

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 21:00
Do końca czerwca ma zostać wybrane lotnisko, na którym zostanie rozmieszczona rosyjska baza lotnicza na Białorusi. Powiedział o tym w środę w Mińsku minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Rosja wybiera miejsce pod bazę na Białorusi
Aleksander Łukaszenka podczas przemówienia o jedności armii Rosji i Białorusi
Aleksander Łukaszenka podczas przemówienia o "jedności armii Rosji i Białorusi"Foto: kadr z materiału filmowego stacji ONT

Szojgu powiadomił, że w czwartek 6 czerwca przybędzie na Białoruś grupa rekonesansowa w celu wyboru lotniska pod rosyjską bazę. - Myślę, że w ciągu trzech-czterech tygodni ta grupa na czele z dowódcą naczelnym lotnictwa wojskowego Rosji wybierze lotnisko pod bazę sił, które ustaliliśmy - oznajmił Szojgu. - Jak uzgodniliśmy, już w tym roku pojawi się komendantura lotnicza, i mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zjawią się tu pierwsze samoloty, które staną się częścią składową naszej wspólnej bazy lotniczej - oznajmił Szojgu.


Pod koniec kwietnia Szojgu oświadczył, że Rosja zamierza rozmieścić na Białorusi pułk wojsk lotniczych, a także dostarczy jej cztery dywizjony rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300.
- Przystępujemy do rozpatrywania planu utworzenia tu rosyjskiej bazy lotniczej z myśliwcami. Mamy nadzieję, że w 2015 r. będzie już tutaj pułk lotniczy - powiedział wówczas Szojgu. Dodał, że w 2013 r. planowane jest utworzenie na Białorusi dowództwa lotniczego oraz rozmieszczenie pierwszej, dyżurnej grupy myśliwców bojowych.
Plany te skrytykowały białoruskie partie opozycyjne, podkreślając, że Białoruś ma zapisany w konstytucji status państwa neutralnego, a rosyjskie bazy to zagrożenie niepodległości Białorusi.

Aleksander Łukaszenka około miesiąca temu przekonywał, że rosyjska baza to sprawa jeszcze „nieprzesądzona”. Tymczasem dziś Aleksander Łukaszenka przyjmując szefów delegacji resortów obrony poradzieckich republik mówił o potrzebie pogłębienia integracji przez wojskowych: „Przykładem może służyć nasza współpraca z Rosyjską Federacją w ramach Państwa Związkowego. My praktycznie stworzyliśmy jedną armię i jeśli nie daj Bóg co, wiemy co działać”.  Stwierdził też, że Białoruś domaga się nowego uzbrojenia od Rosji. Przekonywał też, że Białoruś "żadnej tam niezależności" przy współpracy z Rosją nie straciła.


Ćwiczenia antyrakietowe WNP w 2013 roku
Również w środę wspólne ćwiczenia systemu tarczy antyrakietowej Wspólnoty Niepodległych Państw "Wspólnota Bojowa-2013" zapowiedział w Mińsku minister obrony Kazachstanu Adilbek Dżaksybekow. Decyzję o przeprowadzeniu wspólnych ćwiczeń obrony przeciwlotniczej obejmujących strzelanie bojowe podjęto tego dnia na spotkaniu ministrów obrony państw WNP w Mińsku. Mają się one odbyć z miejscach stałej dyslokacji wojsk, jak również na poligonach Rosji i Kazachstanu.
- Te ćwiczenia są prowadzone, by przetrenować współdziałanie naszych sił zbrojnych w ramach zjednoczonego systemu obrony przeciwlotniczej, i nadadzą dodatkowy impuls dalszemu rozwojowi w tej sferze - oznajmił kazachski minister.

W kwietniu 1997 roku Białoruś utworzyła z Moskwą Związek Białorusi i Rosji (ZBiR), a w 1999 roku podpisano traktat o przekształceniu ZBiR w Państwo Związkowe Rosji i Białorusi.

PAP/IAR/PolskieRadio.pl/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opozycja na Białorusi: rosyjskie bazy to okupacja

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:28
Opozycja białoruska alarmuje, że rosyjska baza na terytorium Białorusi jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodu i jest sprzeczna z konstytucją. Ceną może być niezależność Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka o dostawach rakiet S-300 z Rosji: my i Rosję osłaniamy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 21:22
Dostawy na Białoruś rosyjskich rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300 nie są skierowane przeciwko komukolwiek - oświadczył Aleksander Łukaszenka. Dodał, że sam o nie prosił siedem lat temu, ale dostał je dopiero od nowego ministra obrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi ma być rosyjska baza. A potem broń jądrowa?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 11:50
- Niewykluczone, że na terytorium Białorusi wróci broń jądrowa – uważa autor artykułu w ”Deutsche Welle”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ławrow o rosyjskiej bazie na Białorusi: nie ma powodu do obaw

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 20:23
Szef MSZ Siergiej Ławrow stwierdził, że zachodni partnerzy Rosji nie powinni się obawiać nowej bazy, którą Rosja buduje na Białorusi. Szef polskiego MSZ uważa jednak inaczej. Ławrow stwierdził też, że to już dawno postanowione, że Rosja i Białoruś tworzą wspólną przestrzeń wojskową.
rozwiń zwiń