Raport Białoruś

Łukaszenka o dostawach rakiet S-300 z Rosji: my i Rosję osłaniamy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 21:22
Dostawy na Białoruś rosyjskich rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300 nie są skierowane przeciwko komukolwiek - oświadczył Aleksander Łukaszenka. Dodał, że sam o nie prosił siedem lat temu, ale dostał je dopiero od nowego ministra obrony.
S-300 PMU-1
S-300 PMU-1Foto: encyclopedia.mil.ru

- To broń czysto defensywna – podkreślał Aleksander Łukaszenka, mówić o systemach S-300.

Jednocześnie Łukaszenka odrzucał sugestie niektórych polityków, że porozumienie z Rosją o dostawach kompleksów S-300 doprowadzi do utraty suwerenności przez Białoruś. - To się nigdy nie stanie. Suwerenność i niezależność państwa to mój święty konstytucyjny obowiązek - oświadczył Łukaszenka.

Przypomniał, że w swoim czasie sam zwrócił się do Moskwy z prośbą o te kompleksy i że było to siedem lat temu. Według Łukaszenki dopiero za nowego ministra obrony Federacji Rosyjskiej Mińsk otrzymał pozytywną odpowiedź. Nowym ministrem obrony Rosji jest mianowany w listopadzie 2012 roku Siergiej Szojgu, który zastąpił zdymisjonowanego Anatolija Sierdiukowa, kierującego resortem obrony od lutego 2007 roku.

Łukaszenka nie widzi niczego nadzwyczajnego w tym, że jego kraj umacnia swój system obrony przeciwlotniczej. - Białoruski system jest najpotężniejszy na kierunku zachodnim, a poza tym my i Rosję osłaniamy – powiedział. Dodał, że aby zapewnić nienaruszalność granic, Białorusi potrzeba kilku dziesiątków samolotów Su-27 lub MiG-29.

Minister obrony Rosji generał armii Siergiej Szojgu zapowiedział przed kilkoma dniami utworzenie rosyjskiej bazy lotniczej. Według Szojgu strona rosyjska zamierza rozmieścić na Białorusi pułk wojsk lotniczych, a także dostarczy jej cztery dywizjony rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300, zdolnych do zwalczania taktycznych rakietowych pocisków balistycznych.

Jak twierdzą rosyjskie media, miałaby ona powstać w rejonie Baranowicz, 195 km od granicy z Polską, gdzie mają stacjonować samoloty wielozadaniowe Su-30. Informowały o tym w środę moskiewskie dzienniki "Kommiersant" i "Wiedomosti", powołując się na źródło w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej.

W kwietniu 1997 roku Mińsk utworzył z Moskwą Związek Białorusi i Rosji (ZBiR), a w 1999 roku podpisano traktat o przekształceniu ZBiR w Państwo Związkowe Rosji i Białorusi.

 

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Protasiewicz: nie możemy zostać sam na sam z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 07:00
- Polscy politycy muszą podejmować decyzje, które odsuną ryzyko samotnej konfrontacji ze zintegrowaną wokół Moskwy strefą postradziecką - mówi wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, zapytany o manewry Rosji i Białorusi "Zachód 2013".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON Litwy: Zapad 2013 skierowany przeciw sąsiadom

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 23:55
Litewski minister obrony Juozas Olekas powiedział, że niektóre elementy planowanych w pobliżu granic Litwy ćwiczeń Rosji i Białorusi są wymierzone przeciw sąsiadom i że tak być nie powinno. Olekas komentował jesienne manewry obu państw dla litewskiej agencji BNS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: manewry Zapad 2013 nie będą zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 15:15
Aleksander Łukaszenka zatwierdził założenia wspólnych białorusko-rosyjskich manewrów Zapad 2013. Odbędą się jesienią
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi świętują rocznicę powstania Armii Czerwonej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 19:00
Białoruś świętuje 23 lutego Dzień Obrońców Ojczyzny. Oficjalnie jest to święto wojska, a nieoficjalnie - mężczyzn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: miliony dolarów na destabilizację Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 19:04
Aleksander Łukaszenka zarzucił NATO, że wzmacnia swój potencjał militarny na terytorium państw sąsiadujących z Białorusią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ONZ: Białoruś nielegalnie sprzedaje broń do Sudanu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 15:34
Sudan naruszył sankcje nałożone przez ONZ. Kupił białoruską broń – stwierdzili eksperci ONZ. Białoruskie MSZ zaprzecza tym oświadczeniom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MON Białorusi: nie będziemy ćwiczyć ataku jądrowego na Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 15:00
Ministerstwo obrony Białorusi zareagowało na doniesienia jednej z polskich gazet. Resort zapewnia, że podczas manewrów Zachód 2013 nie będzie ćwiczony jądrowy atak na Warszawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosjanie kupują domy przy granicy Białorusi z Polską

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 20:16
Wzrasta zainteresowanie obcokrajowców nieruchomościami na Białorusi - w Brześciu, niedaleko polskiej granicy o niemal 25 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ćwiczenia Rosji i Białorusi przy polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 22:00
Wojska powietrznodesantowe Rosji i Białorusi prowadzą wspólne ćwiczenia na poligonie pod Brześciem na zachodniej Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja rozmieszcza bazę lotniczą i rakiety na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 13:00
Pierwsze rosyjskie myśliwce przylecą już w tym roku, a pułk lotniczy ma powstać do 2015 roku. W 2014 roku Rosja dostarczy na Białoruś cztery dywizjony rakiet przeciwlotniczych S-300.
rozwiń zwiń