Polskie Radio
Section05
broń atomowa

Zaporoże nową Hiroszimą? Sekretarz ONZ: nikt nie jest w stanie sobie tego wyobrazić

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że sprawę ostrzału zaporoskiej elektrowni atomowej powinni zbadać międzynarodowi eksperci. Kwestię energetyki jądrowej w czasie wojny Antonio Guterres poruszył na konferencji prasowej w Hiroszimie, gdzie wziął udział w ceremonii upamiętnienia 77. rocznicy pierwszego na świecie użycia bomby atomowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa

Niemcy: biznesmen latami dostarczał Rosji materiały do broni nuklearnej i chemicznej

Przed sądem w Dreźnie toczy się proces w sprawie Alexandra S., któremu prokuratura zarzuca pomaganie Rosji przy produkcji broni chemicznej i broni masowego rażenia, a także obchodzenie unijnych sankcji zbrojeniowych. Mężczyzna miał działać w nieoficjalnej sieci, kontrolowanej przez tajne służby Kremla – opisuje "Zeit Online". Wyrok w sprawie S. ma zapaść w najbliższych dniach.
Zobacz więcej na temat:  Kreml Rosja broń chemiczna broń nuklearna broń atomowa

Izrael boi się broni jądrowej Iranu. Zapowiada, że przygotuje odpowiedź wojskową

- Przygotowanie opcji wojskowej przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu jest moralnym obowiązkiem i nakazem bezpieczeństwa narodowego Izraela - powiedział szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela (IDF) Aviv Kohavił cytowany przez "The Times of Israel". Oświadczenie to nastąpiło kilka godzin po tym, jak doradca najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chameneiego przyznał, że Iran ma techniczne zdolności do wyprodukowania broni nuklearnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Iran broń atomowa infografika

POLSKIE RADIO 24 Amerykańska broń atomowa w Polsce? Repetowicz: leży to w naszym interesie

- "Nuclear sharing" nie rozszerza grupy państw, które dysponują tą bronią, to jest wciąż broń amerykańska, tylko zlokalizowana na terenie innego kraju. To nie jest złamanie zobowiązań - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Repetowicz (Defence24.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 NATO Unia Europejska Antoni Trzmiel broń atomowa

"Nie należy lekceważyć wymachiwania atomową szabelką". Były ambasador RP o groźbach Rosji

- Rosja jest w dużym stopniu nieprzewidywalna, Władimir Putin stał się nieprzewidywalny. Pojawiły się nawet podejrzenia, że stracił poczucie rzeczywistości. Można oczekiwać użycia tzw. taktycznej broni jądrowej, jej siła stanowiłaby połowę tego, co zrzucono na Hiroszimę - mówił w Polskim Radiu 24 były ambasador RP przy NATO Jerzy Maria Nowak.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie Ukraina Rosja broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa

Amerykańskie media: Biały Dom przygotowuje odpowiedź na ewentualny rosyjski atak bronią masowego rażenia

Kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w Białym Domu powołano specjalny zespół przygotowujący scenariusze odpowiedzi na rosyjskie ataki bronią masowego rażenia na terytorium NATO i innych krajów - podał "New York Times". Według dziennika urzędnicy rozważają też, jaki jest próg przystąpienia USA do walk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie broń atomowa

Atomowa groźba z Rosji. "Welt" wskazuje zagrożone europejskie stolice

Władimir Putin postawił swoje siły jądrowe w stan gotowości. To szok dla wielu Niemców – i słusznie. Rosja umieściła broń nuklearną w pobliżu nas. Pociski Iskander mają zasięg 500 kilometrów, mogą uderzyć w pięć europejskich stolic - pisze niemiecki dziennik "Welt" i wylicza, że zagrożone są Warszawa, Wilno, Ryga, Kopenhaga oraz Berlin.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Rosja broń atomowa

Korea Północna rozbudowuje potencjał atomowy wbrew nałożonym sankcjom. Poufny raport ONZ

ONZ wydało poufny raport, w którym stwierdza, że Korea Północna od roku kontynuuje rozbudowę swojego arsenału nuklearnego i rakietowego mimo nałożonych na nią sankcji międzynarodowych. Do informacji dotarła agencja AFP. Autorzy dokumentu twierdzą także, że Pjongjang finansuje tę rozbudowę częściowo z nielegalnych źródeł.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Korea Północna ONZ broń atomowa

Korea Północna dokonała kolejnej próby rakietowej. Sześć krajów apeluje o pokój i dialog

Stany Zjednoczone, Albania, Francja, Irlandia, Japonia i Wielka Brytania wezwały w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu Koreę Północną do "powstrzymania się od dalszych działań destabilizujących". To reakcja sześciu krajów na zeszłotygodniową próbę rakietową Pjongjangu, w czasie której przetestowano pocisk hipersoniczny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna polityka broń broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa