Raport Białoruś

Na manewry Zapad 2013 Rosja nie zaprasza obserwatorów NATO

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 00:04
W rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach Zapad 2013 weźmie udział 13 tysięcy żołnierzy. Sztab Rosji nie zamierza zapraszać obserwatorów NATO. Wcześniej informowano, ze manewry będą mieć miejsce m.in. w Brześciu, bardzo blisko polskiej granicy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wikipedia/Eugene Zelenko/GNU 1.2

O ćwiczeniach, które odbędą się w dniach 20-26 września, mówił w piątek przedstawiciel sztabu generalnego Rosji, pułkownik Wiaczesław Usik, na posiedzeniu społecznej rady przy rosyjskim MON.

Jak informuje agencja Interfax, Usik powiedział, że w ćwiczeniach weźmie udział 13 tysięcy żołnierzy, 2,5 tysiąca z Rosji, 10,4 tysiąca z Białorusi. Będzie użytych 60 helikopterów i samolotów i 250 jednostek techniki wojskowej. Przedstawiciel sztabu FR poinformował, że ćwiczenia odbędą się na terytorium Białorusi, zachodniego okręgu Federacji Rosyjskiej, na Morzu Barentsa i Bałtyckim.

Przedstawiciel sztabu rosyjskiego powiedział też, że nie planuje się zaproszenia na ćwiczenia przedstawicieli NATO.

Ćwiczeniami będą dowodzić minister obrony Białorusi i szef generalnego sztabu Rosji. Jak zauważa portal Karta 97, wciąż brakuje szczegółowych informacji o scenariuszu tych ćwiczeń. Jest obawa, że będzie znowu prowokacyjny wobec zachodnich krajów, tak jak to było podczas manewrów Zapad 2009.

Jednak wczesniej informowano, ze manewry będą mieć miejsce również w Brześciu, bardzo blisko polskiej granicy. Mówił o tym wiceminister obrony Białorusi Piotr Cichanouski, w wywiadzie dla białoruskiej gazety wojskowej.

Manewry wywołały zaniepokojenie sąsiadów Białorusi, m.in. Litwy. Szef MSZ Polski Radosław Sikorski komentował zapowiedź manewrów w styczniu tego roku. - My traktujemy je bardzo poważnie. Przypominam: kiedy były ostatnie manewry Rosji i Białorusi, ”Zapad 2009”, zakładające scenariusz prowokacyjny wobec Polski, sugerujący powstanie mniejszości polskiej na Białorusi, podnosiliśmy to nie tylko w relacjach dwustronnych. Napisałem wówczas w tej sprawie osobny list do sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego i NATO zajęło krytyczne stanowisko w tej sprawie – powiedział Radosław Sikorski. - W tych sprawach bardzo ważna jest otwartość, transparentność, to znaczy, żeby obserwatorzy wojskowi mogli obserwować te ćwiczenia – dodał szef polskiego MSZ.

Interfax.by//Charter97.org/PolskieRadio.pl/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON Litwy: Zapad 2013 skierowany przeciw sąsiadom

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 23:55
Litewski minister obrony Juozas Olekas powiedział, że niektóre elementy planowanych w pobliżu granic Litwy ćwiczeń Rosji i Białorusi są wymierzone przeciw sąsiadom i że tak być nie powinno. Olekas komentował jesienne manewry obu państw dla litewskiej agencji BNS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Rosji i Białorusi Zapad: również w Brześciu, blisko polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 13:04
Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe. Manewry "Zapad-2013” czyli „Zachód-2013” odbędą się w dniach od 20 do 26 września. Dowodzić nimi będzie minister obrony Białorusi wraz z szefem sztabu generalnego rosyjskiej armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: Rosja tworzy bazę wojskową w Lidzie, blisko polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 17:13
Pierwsza tworzona na terytorium Białorusi rosyjska baza lotnicza będzie się znajdować w Lidzie i podejmie działalność jeszcze w tym roku - poinformował w środę dowódca sił powietrznych Rosji, generał Wiktor Bondariew.
rozwiń zwiń