Raport Białoruś

Białoruś: nowy rekord dolara. Co miesiąc rośnie o 100 rubli białoruskich

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 17:00
Na białoruskiej giełdzie papierów wartościowych i walut dolar osiągnął kurs 9110 rubli białoruskich.
Dolar amerykański
Dolar amerykańskiFoto: Glow Images/East News

Tym samym kurs dolara przekroczył kolejną psychologiczną barierę – komentuje portal afn.by. Na sesji 2 października 2013 roku kurs rosyjskiego rubla wzrósł o 50 kopiejek i wyniósł 282 ruble białoruskie. Euro staniało o 30 rubli białoruskich do 12 310 rubli białoruskich.

Niezależny portal ”Biełoruskije nowosti” pisze tymczasem, że kurs dolara rośnie co miesiąc regularnie o około 100 rubli białoruskich. Eksperci cytowani przez to medium twierdzą, że jest to celowa polityka banku centralnego Białorusi.

Tak twierdzi m.in. analityk Forex Club Walerij Polchowskij. Według niego, można mówić o płynnej dewaluacji. Analityk Wadim Josub ocenia, że widocznie oceniono, że wzrost kursu dolara o 100 rubli białoruskich uznano za psychologicznie dopuszczalny – tak by zapobiec panice wśród ludności, która zaczęłaby okupować kantory i wykupywać obcą walutę, żeby zachować swoje oszczędności i uchronić je przed dewaluacją.

1 października kurs dolara wynosił 9090 rubli białoruskich, co oznacza wzrost o 100 rubli białoruskich względem września. W poprzednich miesiącach widać podobną regularność – 1 czerwca oficjalny kurs dolara wynosił 8690 rubli białoruskich, 1 lipca 8790 rubli i tak dalej.

Eksperci dodają, że by nie dopuścić do większego osłabienia rubla białoruskiego, bank centralny prowadzi taką politykę monetarną, która prowadzi do braku płynności rubla białoruskiego i wzrostu stawek procentowych na depozyty i kredyty w tej walucie.

- Wysokie stopy procentowe na rynku pieniężnym, które zachęcają ludzi, aby trzymać swoje oszczędności w walucie krajowej – to przepis na stabilizację rynku walutowego, który został wymyślony przez bank centralny jeszcze w w 2011 roku – mówi Josub.
- Kiedy oprocentowanie depozytów w lecie tego roku spadła do 25 % w skali roku, Białorusinów przestały interesować oszczędności w rublu białoruskim, zaczęli je zamieniać na obcą walutę – zauważa.

Według ekspertów, w obecnej sytuacji depozyty w rublu białoruskim będą się powiększać, a tempo dewaluacja pozostanie na tym samym poziomie, dolar nadal będzie rósł o około 100 rubli na miesiąc. Nie widzą przy tym obecnie przesłanek, by do końca roku doszło do dużej dewaluacji waluty, liczonej w dziesiątkach procentów.

Jednak, w prognozie na 2014-2016 rok, ministerstwo rozwoju gospodarczego Rosji prognozuje możliwą dewaluację na Białorusi, podobną do tej z 2011 roku.

Charter97.org/BelaPAN/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znów wykupują dolary. Białorusi grozi nowy kryzys

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2013 21:00
Przez 10 dni lipca Białorusini zabrali z banków trylion rubli białoruskich. Poinformowała o tym szefowa Banku Narodowego Białorusi Nadieżda Jermakowa. Białorusini czują w powietrzu powtórkę kryzysu i dewaluację rubla białoruskiego, jak w 2011 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski rubel słabnie. Rekordowy kurs dolara

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 16:12
Kurs dolara na Białorusi pokonał psychologiczną barierę - 9 tysięcy rubli. Na giełdzie walutowej w Mińsku za jednego dolara płacono dziś 9020 rubli, czyli o 30 rubli więcej niż podczas poprzedniego notowania w piątek.
rozwiń zwiń