Polskie Radio
Section05
dolary

Banki centralne świata pracują nad cyfrowymi walutami. Rosną obawy o prywatność i bezpieczeństwo pieniędzy

Prawie 90 proc. banków centralnych świata prowadzi prace badawcze dotyczące systemu cyfrowego pieniądza. Wśród dużych gospodarek Chiny uruchomiły pilotaż. W strefie euro nastąpi to w przyszłym roku. Badania sondażowe Cato Institute wskazują, że cyfrowym walutom towarzyszą duże obawy społeczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wiadomości ŚWIAT dolary waluta rezerwowa

Ceny złota idą w górę. Ekspert: kapitał szuka innych możliwości

Notowania kontraktów terminowych na złoto na nowojorskim rynku Comex przekroczyły 2080 dolarów za uncję, przebijając rekord z sierpnia 2020 r. W ocenie analityków zwyżki cen złota są związane z polityką Fedu i oczekiwanym obniżeniem stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Wynikają też ze słabości dolara i problemów regionalnych banków w USA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA złoto ceny złota fed dolary stopy procentowe banki

Eksperci: USA kontynuują zdecydowaną walkę z inflacją, to pomaga także Polsce

Decyzja o podwyższeniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych to wyraz zdecydowanej walki z inflacją. Ma ona także pozytywny wpływ na sytuację Polski wspierając także naszą politykę walki z podwyższoną inflacją - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień, analityk XTB i Andrzej Stefaniak, analityk DMK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fed Unia Europejska dolary euro inflacja ebc

Ukraina otrzyma środki na odbudowę sieci transportowej. Jest decyzja Banku Światowego

Bank Światowy zatwierdził wstępną transzę środków w wysokości 50 milionów dolarów na odbudowę sieci transportowej Ukrainy. Inicjatywa podjęta blisko rok po wybuchu rosyjskiej agresji ma przyczynić się do poprawy tempa przekazywania pomocy humanitarnej, a także zwiększyć przepustowość szlaków handlowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT bank światowy pomoc dolary infrastruktura wojna na Ukrainie wojna 2023

Eksperci: ważne są nie tylko ceny, ale też bezpieczeństwo, a polscy przedsiębiorcy dobrze sobie radzą

Pod wpływem nadzwyczajnych wydarzeń, jak pandemia czy wojna, świat gospodarki zaczyna rozumieć, że nie chodzi w niej tylko o to, żeby było taniej. Ważne jest, żeby było też bezpiecznie. Stąd skracanie łańcuchów dostaw, na czym korzysta polska gospodarka. Stąd dobre wyniki naszego eksportu, choć pojawiają się już problemy związane ze spadkami popytu i zamówień. Nakłada się na to wysoka inflacja i niestety od lat niedoszacowana wartość złotego - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wykładowca SGH i Aleksander Łaszek, firma Deloitte i Towarzystwo Ekonomistów Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Stany Zjednoczone inflacja dolary stopy procentowe

ANALIZA Co ma wpływ na ceny paliw przy dystrybutorach? Wyjaśniamy

Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen spadła w lipcu do 18,5 dol. na baryłce z 34,4 dol. w czerwcu, czyli o ok. 47 proc. Spadek marż to efekt prognozowanego pogorszenia warunków dla branży rafineryjnej - ocenia PKN Orlen. Ale ceny przy dystrybutorach wynikają także z kursu złotego do dolara, notowań ropy naftowej na globalnych rynkach, podaży tego surowca, mocy przerobowych rafinerii oraz obaw przed dalszą eskalacją wojny na Ukrainie. To dlatego ceny paliw nie wróciły do tych sprzed wybuchu wojny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen ropa naftowa dolary import energetyka cena benzyny POLSKA

FBI: hakerzy z Korei dopuścili się kradzieży kryptowalut. FBI zapowiada kontruderzenie

Władze Stanów Zjednoczonych przekazały w piątek, że "grupa hakerów powiązanych z Koreą Północną jest odpowiedzialna za włamanie pod koniec marca do gry wideo Axie Infinity". Jak dodano, grupa dopuściła się kradzieży kryptowalut o wartości ponad 600 mln dolarów.
Zobacz więcej na temat:  USA NBP finanse publiczne dolary cyfrowa waluta pieniądze Stany Zjednoczone ŚWIAT Korea Północna hakerzy kryptowaluty

Stany Zjednoczone zwiększają nacisk na Rosję. Departament Skarbu wydał bankom dyspozycje

W odpowiedzi na sytuację na Ukrainie, w tym na tragiczne doniesienia z Buczy, Stany Zjednoczone zwiększają presję gospodarczą na Rosję. Jak podaje Bloomberg, amerykański Departament Skarbu wydał nakaz wstrzymania płatności, realizowanych w dolarach za pośrednictwem rosyjskich kont rządowych w amerykańskich bankach. To stawia Rosję w coraz trudniejszej sytuacji jeśli chodzi o spłatę dotychczasowych zobowiązań.
Zobacz więcej na temat:  Rosja GOSPODARKA Stany Zjednoczone dolary ŚWIAT sankcje USA