Raport Białoruś

Białoruś: 50 procent rocznie na lokacie w rublu białoruskim

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 17:30
Banki białoruskie podniosły jeszcze bardziej oprocentowanie depozytów pod koniec ostatniego tygodnia – zauważa agencja BelaPAN.
Białoruś: 50 procent rocznie na lokacie w rublu białoruskim
Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

BelaPAN pisze, że oprocentowanie wkładów w białoruskim rublu ogłosiły duże państwowe banki, w których Białorusini przechowują najwięcej swoich oszczędności. Biełarusbank od 27 września podniósł oprocentowanie lokat ”Dochód gwarantowany” z 40 na 45 procent rocznie. Biełagroprombank podniósł oprocentowanie z 43 na 45 procent (lokata ”Start”)

Podniosło się też oprocentowanie w bankach detalicznych. Delta Bank ustanowił oprocentowanie wkładu ”Letni ekspres” na 50 procent, minimalna suma wkładu wynosi 100 mln rubli. Idea Bank proponuje stałym klientom nową lokatę ”Duży urodzaj 2”, z oprocentowaniem 50 procent.

Bankowcy twierdzą, że wzrost stawek depozytów rublowych jest warunkowany brakiem płynności rubla białoruskiego w systemie bankowym. Według danych banku centralnego, stopień oprocentowania jednodniowego kredytu międzybankowego w rublu białoruskim pod koniec tygodnia przekroczyła 57 procent w skali roku.

Według danych z 1 września terminowe depozyty Białorusinów w rublu białoruskim wzrosły. Większa liczba depozytów to efekt podniesienia ich oprocentowania. BelaPAN dodaje, że od stycznia do maja nie było wzrostu liczby i wartości lokat, a w lipcu, w wyniku wzrostu kursu dolara nawet zaobserwowano odpływ oszczędności w rublu z banków. Wtedy w drugiej dekadzie lipca banki komercyjne podniosły oprocentowanie lokat, i w trzeciej dekadzie lipca znów wzrosła wartość depozytów.

W sierpniu oprocentowanie maksymalne wynosiło około 35 procent, ale we wrześniu, w związku z brakiem płynności rubla białoruskiego, banki znowu je podniosły.

Eksperci komentują, że brak płynności białoruskiego rubla w systemie bankowym to efekt polityki monetarnej banku centralnego.

Charter97.org/BelaPAN/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Znów wykupują dolary. Białorusi grozi nowy kryzys

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2013 21:00
Przez 10 dni lipca Białorusini zabrali z banków trylion rubli białoruskich. Poinformowała o tym szefowa Banku Narodowego Białorusi Nadieżda Jermakowa. Białorusini czują w powietrzu powtórkę kryzysu i dewaluację rubla białoruskiego, jak w 2011 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski rubel słabnie. Rekordowy kurs dolara

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 16:12
Kurs dolara na Białorusi pokonał psychologiczną barierę - 9 tysięcy rubli. Na giełdzie walutowej w Mińsku za jednego dolara płacono dziś 9020 rubli, czyli o 30 rubli więcej niż podczas poprzedniego notowania w piątek.
rozwiń zwiń