Raport Białoruś

Białoruś: w MSZ wystawa z okazji 250-lecia urodzin Michała Kleofasa Ogińskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 06:00
"Polonezy na powrót" - to tytuł wystawy poświęconej Michałowi Kleofasowi Ogińskiemu. Ekspozycja została otwarta 1 września w siedzibie białoruskiego MSZ w Mińsku. Zorganizowano ją z okazji 250. rocznicy urodzin polskiego kompozytora.
Audio
  • Wystawa poświęcona Ogińskiemu w Mińsku. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Fragment mińskiej wystawy, poświęconej Michałowi Kleofasowi Ogińskiemu
Fragment mińskiej wystawy, poświęconej Michałowi Kleofasowi Ogińskiemu Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Wystawę poświęconą otwarto we wtorek w siedzibie białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych polonezem ”Pożegnanie Ojczyzny”.

Wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Jelena Kupczyna powiedziała, że jest to symboliczna wystawa wybitnego syna białoruskiej ziemi, arystokraty, patrioty, działacza państwowego i kompozytora.

- Spuścizna Michała Kleofasa Ogińskiego, która jest wspólnym dziedzictwem Białorusi i naszych państw sąsiednich, to moim zdaniem dobitne świadectwo głębokich europejskich korzeni cywilizacyjnych białoruskiej kultury i białoruskiego narodu – powiedziała otwierając wystawę wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Jelena Kupczyna.

Dokumenty z archiwum Ogińskiego

 

Ekspozycja prezentuje kopie dokumentów, wspomnień i listów Michała Kleofasa Ogińskiego, przekazanego w XIX w. przez jego syna Ireneusza rządowi rosyjskiemu, a także kopie portretów kompozytora oraz osób, z którymi się stykał, m.in. Adama Mickiewicza (zbiór dokumentów przekazało Mińskowi kilka lat temu rosyjskie archiwum akt dawnych). Wszystkie eksponaty zostały opisane po białorusku i po polsku.

 

Na wystawie, przygotowanej przez Państwowe Muzeum Historii Kultury Muzycznej i Teatralnej Republiki Białoruś, pokazano m.in. kopie takich dokumentów jak korespondencja ojca Michała Kleofasa, Andrzeja z ostatnim królem Rzeczypospolitej, Stanisławem Augustem Poniatowskim.

 

- Są też rękopisy jego pamiętników, które zaczął pisać jeszcze w Zalesiu, a skończył we Florencji, a także jego listy o muzyce, w których ocenia swoją działalność kompozytorską i podkreśla, że nigdy się nie uważał za zawodowego muzyka – powiedziała dyrektorka muzeum Zinaida Kuczar.

Zaznaczyła, że wśród eksponatów są też informacje o osobach, które odwiedzały Zalesie, a byli to m.in. Radziwiłłowie, Czartoryscy czy Dołgorucy. - Nie bez kozery Zalesie było nazywane północnymi Atenami – dodała.

 

Michał Kleofas Ogiński przez 20 lat mieszkał w swoim majątku w Zalesiu (obecnie to obwód grodzieński na zachodzie Białorusi). Zalesie wcześniej należało do jego stryja. Ogiński zamieszkał tu w 1802 r. W 1822 r. przeniósł się do Florencji, gdzie zmarł.

 

Ogiński przyszedł na świat w 1765 r. w Guzowie pod Żyrardowem. Był nie tylko kompozytorem, ale też podskarbim wielkim litewskim, senatorem rosyjskim, konspiratorem niepodległościowym, dyplomatą i działaczem emigracyjnym. Został pochowany we Florencji w tamtejszym kościele Santa Croce obok takich osobistości jak Galileusz, Michał Anioł czy Gioacchino Rossini.

Otwarta we wtorek wystawa będzie czynna w MSZ w Mińsku przez dwa tygodnie. Potem pojedzie na Litwę, a następnie do Polski.

 

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Słynny białoruski bard nie dostał wizy, bo... "nie pracuje"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 20:00
Ambasada Wielkiej Brytanii w Mińsku odmówiła wydania wizy dla jednego z najbardziej znanych niezależnych białoruskich bardów. Przyczyna ?.... Muzyk Źmicier Wajciuszkiewcz nigdzie oficjalnie nie pracuje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakazany na Białorusi bard nagrał płytę więzienną. Rozda krążki taksówkarzom

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 16:00
Zakazany na Białorusi muzyk Źmicier Wajciuszkiewicz nagrał płytę o więzieniu. Autorami tekstów są białoruscy poeci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: premiera opery poświęconej Ogińskiemu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 21:10
Michał Kleofas Ogiński jest bohaterem opery, której premierę przygotował Młodzieżowy Teatr Muzyczny w Mołodecznie w obwodzie mińskim - poinformowała w piątek białoruska telewizja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień pamięci Czesława Niemena na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 23:00
Polacy i Białorusini uczcili dziesiątą rocznicę śmierci artysty w Starych Wasiliszkach na Białorusi, gdzie muzyk i wokalista przyszedł na świat.
rozwiń zwiń