Raport Białoruś

Zakazany na Białorusi bard nagrał płytę więzienną. Rozda krążki taksówkarzom

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 16:00
Zakazany na Białorusi muzyk Źmicier Wajciuszkiewicz nagrał płytę o więzieniu. Autorami tekstów są białoruscy poeci.
Źmicier Wajciuszkiewcz
Źmicier WajciuszkiewczFoto: Wikipedia/CC/Serge Serebro Vitebsk Popular News

Autorem większości tekstów na krążku, który ma się ukazać w październiku, jest znany białoruski poeta Hienadź Buraukin.

- Wszyscy boją się więzienia, bo na Białorusi można do niego trafić nawet idąc ulicą - mówi Źmicier Wajciuszkiewicz. - Jesteśmy w bandyckim kraju o i tym też musimy śpiewać – dodał.

Według Wajciuszkiewicza nowa płyta przypomina "trochę Wysockiego, a trochę piosenkę francuską" i znalazły się na niej zarówno utwory liryczne, jak i żartobliwe. - Chciałem, żeby to było takie ”sierceszczypatielnoje”, żeby po wysłuchaniu zechcieć wypić szklankę wódki - mówi.

Muzyk zapowiada, że wraz z wolontariuszami zamierza rozdać mińskim taksówkarzom ponad 1000 egzemplarzy płyty. - Bo w taksówkach słychać pop i to smutne. Poza tym ludzie, którzy przyjeżdżają na Białoruś, pytają, dlaczego nikt tu nie rozmawia po białorusku. A tak będą mogli usłyszeć coś białoruskiego - tłumaczy.

Na razie ukazał się singiel z piosenkami z nowej płyty, w których Wajciuszkiewicz wciela się w wymyśloną postać byłego więźnia Chwiedara Szczawela. Bohater obiecuje swojej mamie, że już nigdy nie ulegnie pokusie zła, i skarży się na swój los. Tekst do innej piosenki z singla napisał przyjaciel Wajciuszkiewicza, poeta i polityk opozycji Uładzimir Niaklajeu.
Cały krążek ma się ukazać pod koniec października.

Płyta Wajciuszkiewicza "Wojaczek" z piosenkami do tekstów polskiego poety Rafała Wojaczka została w marcu uznana za najlepszy album ubiegłego roku na Białorusi na rozdaniu niezależnych białoruskich nagród Experty. Jego płyta zwyciężyła także w kategorii najlepszego albumu białoruskojęzycznego.

Wajciuszkiewicz mówił, że już od wielu lat nie może na Białorusi występować z koncertami komercyjnymi. W tym roku wystąpił natomiast z kilkoma koncertami darmowymi m.in. w siedzibie opozycyjnej Partii BNF w Mińsku.

Wajciuszkiewicz uważa, że mógł się narazić białoruskim władzom tym, że jest przyjacielem Niaklajeua, który był jednym z kandydatów opozycji w wyborach prezydenckich w 2010 roku. Muzyk uczestniczył w jego kampanii wyborczej.

Piosenki z nowej płyty na stronie budzma.org >>>


 

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Nie można śpiewać we własnym kraju, to boli

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 15:23
Źmicier Wajciuszkiewicz: Nie mogę występować na Białorusi - to tak, jakby w Polsce Kazik był zabroniony. Nie chciałbym, żebyśmy czekali na wolność 42 lata, jak Libia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bez miłości w tym życiu nic nie powstanie"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 12:31
W Polskim Instytucie w Mińsku wystąpili m.in. Tymon Tymański, Źmicier Wajciuszkiewicz, odbył się koncert piosenki autorskiej, była też wystawa inspirowana poezją Edwarda Stachury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeźby uratowane z kościołów na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 06:00
Na wystawie w Mińsku pokazano 30 odrestaurowanych figurek świętych i aniołów. Pochodzą one z kościołów zamykanych i niszczonych w czasach radzieckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruscy tajniacy zainteresowali się Nagrodą Giedroycia

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 14:21
Przemowa pisarza i poety Uładzimira Niaklajeua w Mińsku, w ramach prezentacji kandydatur do Nagrody Giedroycia, została przerwana przez funkcjonariuszy służb białoruskich w cywilu - pisze agencja BelaPAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakazany białoruski artysta dostał nagrodę za album "Wojaczek"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 13:35
Płytę białoruskiego barda Źmiciera Wajciuszkiewicza uznano za najlepszy album 2012 roku. Zawiera piosenki do tekstów Rafała Wojaczka. Wajciuszkiewicz jest na liście artystów zakazanych na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słynny białoruski bard nie dostał wizy, bo... "nie pracuje"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 20:00
Ambasada Wielkiej Brytanii w Mińsku odmówiła wydania wizy dla jednego z najbardziej znanych niezależnych białoruskich bardów. Przyczyna ?.... Muzyk Źmicier Wajciuszkiewcz nigdzie oficjalnie nie pracuje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dekret Łukaszenki: koncerty tylko za zgodą ideologa

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 04:00
Zgodnie z dekretem Aleksandra Łukaszenki zezwolenie na organizację imprez kulturalnych i widowisk na Białorusi musi wydać ideolog.
rozwiń zwiń