Raport Białoruś

Szef MSZ Białorusi odwiedzi Polskę w niedzielę i poniedziałek, spotka się z Witoldem Waszczykowskim

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 18:07
Białoruski minister przyjedzie do Warszawy w dniach 9-10 października. Wizyta będzie związana z przypadającą w tym miesiącu 25. rocznicą podpisania "Deklaracji o dobrym sąsiedztwie, wzajemnym zrozumieniu i współpracy między obu krajami".
Audio
  • Rzecznik białoruskiego MSZ o wizycie Uładzimira Makieja w Polsce (IAR)
Granica UE-Białoruś. Przejście Połowce-PIeszczatka
Granica UE-Białoruś. Przejście Połowce-PIeszczatkaFoto: Krzysztof Maria Różański, (Upior polnocy)/CC BY-SA 3.0/ Wikimedia Foundation

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej spotka się z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim i innymi polskimi politykami.

Na niedzielę i poniedziałek zaplanowana jest wizyta w Polsce ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja - poinformował w piątek dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak. Wizyta odbędzie się na zaproszenie szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego.

"Wizyta szefa białoruskiej dyplomacji wpisuje się w kontynuację procesu normalizacji relacji politycznych pomiędzy Polską a Białorusią. Następuje ona również w momencie intensyfikacji dialogu sektorowego pomiędzy oboma państwami" - powiedział PAP Sobczak.

Jak poinformował, podczas wizyty poruszone zostaną kwestie dotyczące bieżących stosunków dwustronnych oraz problemy polityki międzynarodowej, w tym sytuacji w regionie.

Minister Makiej ma także zaplanowane spotkanie w Kancelarii Prezydenta RP. Oficjalne punkty wizyty zaplanowane są na poniedziałek m.in. wspólna konferencja ministrów SZ Polski i Białorusi.

O wizycie poinformował także PAP rzecznik białoruskiego MSZ Dźmitry Mironczyk. „10 października odbędzie się robocza wizyta ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja w Polsce na zaproszenie polskiego kolegi Witolda Waszczykowskiego” – powiedział.

W czasie wizyty Makiej ma zaplanowane spotkanie z ministrem Waszczykowskim i innymi przedstawicielami polskich władz. Omówione zostaną kwestię związane ze współpracą dwustronną - powiedział rzecznik białoruskiego MSZ.

Mironczyk podkreślił, że w 2016 r. doszło do „istotnej aktywizacji dialogu białorusko-polskiego, o czym świadczy w szczególności seria wizyt na Białorusi polskich ministrów spraw zagranicznych, rolnictwa, środowiska, transportu, gospodarki morskiej, wznowienie dialogu między parlamentami, intensywne prace komisji międzyrządowych i grup roboczych”.

Witold Waszczykowski złożył wizytę na Białorusi w marcu.

Rzecznik MSZ Białorusi: wymiana gospodarcza rośnie

Mironczyk zauważył, że rośnie również dynamika kontaktów handlowo-gospodarczych między dwoma krajami. „Od stycznia do sierpnia 2016 r. obroty handlowe wyniosły 1,381 mld 381 mln dolarów, a tempo wzrostu 110,6 proc. Białoruski eksport wyniósł w tym czasie 584,5 mln dolarów i wzrósł o 14 proc.” – powiedział przedstawiciel białoruskiego MSZ.

Polska jest trzecim, po Rosji i Ukrainie, największym partnerem handlowym Białorusi.

10 października przypada 25-lecie podpisania deklaracji o dobrym sąsiedztwie, wzajemnym zrozumieniu i współpracy między Republiką Białorusi i Polską.

Rzecznik białoruskiego MSZ Dźmitry Mirończyk powiedział korespondentowi Polskiego Radia w Mińsku, że w tym roku widać ożywienie polsko-białoruskiego dialogu. - Świadczy o tym seria wizyt na Białorusi polskich ministrów: spraw zagranicznych, rolnictwa, środowiska, transportu i gospodarki morskiej. Widoczne jest również wznowienie dialogu międzyparlamentarnego oraz intensywna praca komisji międzyrządowych i resortowych grup roboczych - powiedział rzecznik białoruskiego MSZ.

IAR/PAP/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Zabrano pralkę, zmywarkę". Białoruś: skonfiskowano majątek opozycjonisty Aleksandra Makajeua

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 07:18
Wykonawcy sądowi przyszli wczesnym rankiem do mieszkania działacza proeuropejskiego i demokratycznego ”Ruchu Solidarności Razem” i zaczęli spisywać jego mienie. Następnie zabrali pralkę, mikrofalówkę, zmywarkę, telewizor, wentylator i inne rzeczy. Jak powiedział mediom Aleś Makajeu, który ma żonę i małe dziecko, jego dobytek ma być skonfiskowany na poczet grzywien, które przyznał mu sąd za udział w akcjach politycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cena walki. Obedrą z majątku, zburzą dom. Mikoła Statkiewicz kontra machina reżimu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 17:30
Grzywny o wartości rzędu 500 dolarów dostają proeuropejscy działacze - za protest przeciw fałszerstwom wyborczym, akcję pamięci ofiar stalinizmu i temu podobne. - Mam zasądzonych co najmniej 12 kar za demonstracje. Na ich spłatę zabierana jest połowa mojej wojskowej emerytury podpułkownika – mówi portalowi PolskieRadio.pl Mikoła Statkiewicz, były więzień polityczny, były kandydat białoruskiej opozycji demokratycznej na prezydenta. Co jakiś czas próbują konfiskować część majątku. A teraz - mówi opozycjonista - zburzony ma zostać dom.
rozwiń zwiń