Raport Białoruś

Andżelika Borys: stałe wsparcie Polski dla ZBP, nieuznawanego przez władze Białorusi, jest bardzo ważne

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 15:21
Szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys przedstawiła kondycję Związku po wytworzeniu się z jego struktur innego podmiotu - Wspólnoty Polaków na Białorusi. Andżelika Borys wzięła udział w posiedzeniu sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą. W tym celu przybyła z jednodniową wizytą do Warszawy.
Audio
  • Konflikt w Związku Polaków na Białorusi. Relacja Michała Fedusia (IAR)
Andżelika Borys
Andżelika BorysFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Po grudniowych wyborach na szefa Związku, doszło w nim do rozłamu. Andżelika Borys powiedziała, że istnienie Wspólnoty Polaków na Białorusi szkodzi działalności Polaków w tym kraju.

- Tak się stało, że były prezes Mieczysław Jaśkiewicz nie rozliczył się z zarządem i nie przedstawił dokumentów komisji kontrolno-rewizyjnej Związku. Zawłaszczył przy tym mienie ZPB i z jego wykorzystaniem utworzył nową strukturę - mówi Andżelika Borys.

Polski MSZ jako reprezentację mniejszości polskiej popiera Związek Polaków na Białorusi. W ostatnim roku na Białoruś przyjeżdżali przedstawiciele polskiego rządu oraz parlamentu.

Andżelika Borys docenia zaangażowanie Warszawy w pomoc rodakom w tym kraju.

- Jesteśmy wdzięczni rządowi polskiemu, bo przez te 12 lat cały czas wspierał ZPB i jedność ruchu polskiego. W takich krajach jak Białoruś to niezwykle istotne. My działamy w warunkach, gdzie uznawani nie jesteśmy. Natomiast każda informacja o konflikcie może być wykorzystywana, by osłabić nasze całe środowisko - zaznacza Andżelika Borys.

Na Białorusi od 2005 roku, w wyniku decyzji podjętych przez władze w Mińsku działają dwa Związki Polaków. Jeden ma wsparcie miejscowych władz i jest oficjalnie zarejestrowany. Drugi, mający wsparcie w Polsce, nie może działać legalnie. Związek prołukaszenkowski odebrał mu też majątek, m.in. Domy Polskie, finansowane ze środków z polskiego budżetu.

IAR//agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Andżelika Borys została nową prezes Związku Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 16:18
Andżelika Borys wygrała podczas IX Zjazdu sobotnie wybory na prezesa nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi. Borys zdobyła 99 głosów delegatów, a jej kontrkandydata Mieczysława Jaśkiewicza poparło 85 osób. Andżelika Orechwo została prezes Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podział w nieuznawanym przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 10:27
Rada Naczelna niezależnego Związku Polaków na Białorusi zawiesiła w prawach członków zarządu byłego prezesa Mieczysława Jaśkiewicza oraz dyrektor szkoły polskiej Helenę Dubowską. Jaśkiewicz zapowiedział utworzenie nowej organizacji polonijnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Grodnie powołano nową organizację Wspólnota Polaków na Białorusi. ZPB ostrzega przed prowokacjami

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 14:00
W Grodnie powstała nowa organizacja polonijna Wspólnota Polaków na Białorusi - poinformowali w poniedziałek Mieczysław Jaśkiewicz i Helena Dubowska, zawieszeni 12 lutego członkowie nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi (ZPB). Tymczasem Zarząd ZPB Andżeliki Borys ostrzega w oświadczeniu przed prowokacjami ze strony tej nowej organizacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MSZ: rząd popiera Związek Polaków na Białorusi jako reprezentację mniejszości polskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 18:35
Rząd popiera Związek Polaków na Białorusi jako reprezentację mniejszości polskiej w tym kraju - poinformowała PAP w środę rzeczniczka prasowa MSZ Joanna Wajda. Dodała jednocześnie, że ministerstwo negatywnie ocenia konflikty wewnętrzne i podziały w organizacjach polonijnych.
rozwiń zwiń