Raport Białoruś

Białorusini coraz częściej jadą do pracy do Polski

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 07:09
Zmienia się statystyka wyjazdów zagranicznych Białorusinów w poszukiwaniu pracy. Jeszcze kilka lat temu najwięcej osób jechało pracować do Rosji. Teraz, coraz częściej jadą do Polski.
Audio
  • Coraz więcej Białorusinów chce pracować w Polsce. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

 Informują o tym mińskie media powołując się na słowa Jeleny Niestierczuk, szefowej programu "La Strada” na Białorusi - organizacji zajmującej się między innymi pomocą wyjeżdżającym za granicę.

Z danych wynika, że jeszcze 4 lata temu ponad połowa (53 procent) Białorusinów wyjeżdżała na zarobek do Rosji, a tylko 8 procent do Polski. W ubiegłym roku proporcje te niemal się wyrównały.

Spośród tych, którzy zwracają się po informacje do organizacji "La Strada”, 22 procent wybrało pracę w Polsce, a 27 procent w Rosji.

Jeszcze ciekawiej wyglądają preferencje Białorusinów dotyczące kraju do wyjazdów zarobkowych. Najwięcej - ponad 12 procent mówi, że chciałoby pracować w Polsce, 9 procent w Rosji, a ponad 8 procent - w Niemczech.

Jelena Niestierczuk tłumaczy, że w Rosji nadal panuje kryzys i brakuje miejsc pracy. Zaś Polska stara się przyciągnąć specjalistów z pobliskich krajów, stwarzając im dogodne warunki. Dlatego - jak mówi - wielu Białorusinów chciałoby pracować właśnie w naszym kraju.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: rosyjscy żołnierze jadą przygotować manewry Zapad 2017

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 13:22
Na Białoruś zaczną dziś przybywać rosyjscy żołnierze. Ich zadaniem będzie przygotowanie infrastruktury do mających się odbyć we wrześniu białorusko-rosyjskich manewrów "Zapad 2017".
rozwiń zwiń