Raport Białoruś

Białoruś: zakończono "gorące testy” pierwszego reaktora elektrowni jądrowej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 07:00
O zakończeniu tzw. gorących testów reaktora elektrowni jądrowej w Ostrowcu poinformowała służba prasowa ministerstwa energetyki Białorusi, na którą powołuje się w środę agencja BiełTA.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com / Paulmart

Procedura rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku. „W tym czasie przeprowadzono 242 testy” – przekazało ministerstwo w komunikacie. Ich głównych celem jest potwierdzenie przed fizycznym uruchomieniem bloku reaktora, że wszystkie systemy są sprawne i dobrze działają w różnych warunkach, w tym przy rozgrzewaniu i chłodzeniu reaktora.

Sprawdzone zostały m.in. główne pompy cyrkulacyjne, systemy sterowania i systemy bezpieczeństwa reaktora, a także systemy zasilania potrzeb własnych. Przeprowadzono również testy głównych zaworów bezpieczeństwa generatorów pary, stabilizatora ciśnienia i innych urządzeń.

„Wszystkie systemy technologiczne i przyrządy bloku energetycznego, które objęto testami, odpowiadają charakterystykom projektowym” – podano w oświadczeniu.

Gorące testy reaktora (poprzedziły je tzw. testy zimne) są kluczową fazą jego rozruchu i stanowią ostatni etap przed jego fizycznym uruchomieniem.

Wykonawcą Rosatom

Białoruska elektrownia jądrowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec, według rosyjskiego projektu AES-2006. W elektrowni będą dwa bloki energetyczne, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów. Siłownię buduje rosyjski Rosatom i jest ona finansowana w większości z kredytu udzielonego Mińskowi przez Moskwę.

Według planów elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.

Uruchomienie pierwszego reaktora było już kilka razy opóźniane. Minister energetyki Białorusi powiedział w sobotę, że uruchomienie pierwszego bloku elektrowni planowane jest na lipiec tego roku.

Budowie elektrowni sprzeciwia się Litwa, której władze uważają obiekt za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)/

PAP/IAR/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Litwa: plan ewakuacji 6 tys. osób w wypadku awarii w siłowni atomowej na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 20:00
W razie dużej awarii w przyszłej elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi, przy granicy z Litwą, należałoby ewakuować 6 tys. osób z rejonu wileńskiego i święciańskiego, mieszkających w promieniu 30 km od obiektu – przewiduje litewski Plan Obrony Mieszkańców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: nowy termin uruchomienia elektrowni jądrowej - koniec stycznia

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 23:36
Pierwsze uruchomienie reaktora jądrowego elektrowni w Ostrowcu planowane jest na styczeń – powiedział dyrektor generalny elektrowni Michaił Filimonau dziennikarzom zagranicznych mediów odwiedzającym miejsce budowy elektrowni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Litwa kupi 4 mln tabletek jodu na wypadek katastrofy w białoruskiej elektrowni

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 14:00
Litewskie ministerstwo zdrowia ogłosiło przetarg na kupno 4 mln tabletek jodu na wypadek ewentualnej katastrofy w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu, powstającej w odległości 50 km od Wilna.
rozwiń zwiń