Raport Białoruś

Litwa kupi 4 mln tabletek jodu na wypadek katastrofy w białoruskiej elektrowni

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 14:00
Litewskie ministerstwo zdrowia ogłosiło przetarg na kupno 4 mln tabletek jodu na wypadek ewentualnej katastrofy w białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu, powstającej w odległości 50 km od Wilna.
Elektrownia w Ostrowcu
Elektrownia w Ostrowcu Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Jak wskazuje w komunikacie resort zdrowia, oferty przetargowe można składać do 2 grudnia br. Zwycięzca przetargu będzie musiał dostarczyć tabletki jodu w ciągu 180 dni od podpisania umowy.

CZYTAJ TAKŻE
usa 1200.jpg
JAK BARDZO ŹLE WYGLĄDA SYTUACJA? "WOLAŁBYM, ŻEBY NIE BYŁO TAK, ŻE BIAŁORUSI NIE MA W OGÓLE"

Zakup tabletek to jedno z planowanych działań litewskiego rządu na wypadek awarii w Ostrowcu. Zatwierdzony plan zakłada m.in. ewakuację 6 tys. mieszkańców z pogranicza litewsko-białoruskiego w strefie najbardziej zagrożonej o promieniu 30 km od elektrowni i działania zapobiegawcze w strefie o promieniu 100 km.

Białoruska elektrownia atomowa, której budowa dobiega końca, powstaje ok. 20 km od granicy z Litwą według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia będzie składać się z dwóch bloków energetycznych, z których każdy ma reaktor o mocy 1200 megawatów.

CZYTAJ TEŻ: opóźnienia w uruchomieniu białoruskiej elektrowni >>>

Litwa w kwestii elektrowni

Litwa oskarża Mińsk, że elektrownia jest budowana z pominięciem międzynarodowych zobowiązań, dotyczących bezpieczeństwa.

Umową międzynarodową o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym jest konwencja Espoo. Sygnatariusze zobowiązali się do oceny wpływu na środowisko na wczesnych etapach planowania projektu, do wzajemnego informowania się i konsultowania wszystkich głównych projektów, które mogą znacząco wpłynąć na środowisko.

Na początku roku obradująca w Genewie komisja ds. realizacji konwencji z Espoo stwierdziła, że rozpoczynając budowę elektrowni, Białoruś nie udostępniła wystarczających informacji, uzasadniających wybór Ostrowca jako miejsca budowy elektrowni atomowej.

(PAP)/IAR/Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP) /agkm

INFORMACJE O BIAŁORUSI: RAPORT BIAŁORUŚ. POLSKIERADIO24.PL >>>

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Szef MSZ Litwy o elektrowni na Białorusi: wielkie niebezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2011 21:00
Litwa nie sprzeciwia się rozwijaniu energetyki jądrowej przez Białoruś i Rosję, ale nie zgadza się, by elektrownie atomowe powstawały w pobliżu gęsto zaludnionych terenów, bez zachowania norm bezpieczeństwa - powiedział szef litewskiego MSZ Audronius Ażubalis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Litwa: plan ewakuacji 6 tys. osób w wypadku awarii w siłowni atomowej na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 20:00
W razie dużej awarii w przyszłej elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi, przy granicy z Litwą, należałoby ewakuować 6 tys. osób z rejonu wileńskiego i święciańskiego, mieszkających w promieniu 30 km od obiektu – przewiduje litewski Plan Obrony Mieszkańców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bloger: na budowie elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi doszło do pożaru

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 14:45
Na budowie elektrowni atomowej w Ostrowcu doszło w maju do pożaru - poinformował białoruski bloger Nexta za pośrednictwem kanału w komunikatorze Telegram, powołując się na notatkę służbową w tej sprawie. Jeden robotników użył zapalniczki i zapalił się rozpuszczalnik w pojemniku z metalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: nowy termin uruchomienia elektrowni jądrowej - koniec stycznia

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 23:36
Pierwsze uruchomienie reaktora jądrowego elektrowni w Ostrowcu planowane jest na styczeń – powiedział dyrektor generalny elektrowni Michaił Filimonau dziennikarzom zagranicznych mediów odwiedzającym miejsce budowy elektrowni.
rozwiń zwiń