W podzielonym mieście - Berlin Herberta

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 13:00
"Rozkokosiłem się nad Wansee. Mój pokój już zaczyna śmierdzieć papierosami" - tak w liście do Karla Dedeciusa Zbigniew Herbert pisze w styczniu 1968 roku, a dwa miesiące później wyznaje zaprzyjaźnionemu tłumaczowi: "Bardzo jakoś do Berlina przylgnąłem". W kolejnym odcinku z naszego wakacyjnego cyklu opowiedzieliśmy o związkach poety z tym miastem.
Symbolem podziału Niemiec był mur berliński
Symbolem podziału Niemiec był mur berliński Foto: Bundesarchiv

Częste pobyty w Berlinie

Herbert spędził w Berlinie dużo czasu. Przyjeżdżał tam od połowy lat sześćdziesiątych, najpierw w ramach wieczorów autorskich, które miał w Niemczech po wydaniu jego tomu "Gedichte" w przekładzie Karla Dedeciusa w prestiżowym "Surkamp Verlag".

Udział w wydarzeniach kulturalnych w Berlinie Zachodnim

Dzięki stypendiom poeta w Berlinie też mieszkał, zarówno w siedzibie Literarisches Colloquium Berlin nad jeziorem Wansee i w siedzibie Akademie der Kunste, jak i u niemieckich przyjaciół. Brał udział w wydarzeniach kulturalnych w Berlinie Zachodnim, m. in. w międzynarodowym festiwalu poetyckim na wspólnym wieczorze z Tadeuszem Różewiczem. Chodził do berlińskich muzeów, przede wszystkim Dahlem, by podziwiać obrazy ukochanych mistrzów.

Wyspa wolności

W czasach, gdy Herbert w Berlinie przebywał, było to miasto podzielone. Berlin Zachodni, gdzie mieszkał, był wyspą wolności otoczoną przez komunistyczną rzeczywistość NRD. "Bardzo lubię Zbigniewa, w jego spokojnej rozpaczy widać zimną wojnę i berliński mur o wiele dokładniej niż przy Checkpoint Charlie" - wspominał swoje spotkania z polskim poetą w tym czasie szwedzki pisarz Per Olof Enquist.

Goście audycji

O Berlinie Herberta i o popularności jego poezji wśród niemieckich czytelników w audycji opowiedzieli prof. Wojciech Kudyba, Tomasz Różycki, Marek Zagańczyk oraz z nagrań archiwalnych Karl Dedecius


Posłuchaj
23:53 2023_08_20 12_30_10_Dwojka_W_podrozy_z_Herbertem.mp3 W podzielonym mieście - Berlin Herberta (W podróży z Herbertem/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: W podróży z Herbertem

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 20.08.2023

Godzina emisji: 12.30

mo


Czytaj także

Herbert (przejazdem) we włoskim Rovigo

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 13:00
W kolejnej audycji z wakacyjnego cyklu "W podróży z Herbertem" mówiliśmy o związkach poety z miastem Rovigo na północy Włoch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wędrówki z Herbertem po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2023 12:30
W kolejnej audycji naszego cyklu o wędrówkach Herberta po Polsce opowiadali: Henryk Citko - znawca biografii poety, pracujący nad kalendarium jego życia i twórczości, edytor listów pisarza oraz Zbigniew Fałtynowicz - animator kultury, autor książki "Podróże bliskie. Zbigniew Herbert i Suwalszczyzna". 
rozwiń zwiń