Polskie Radio
Section05
Marek Zagańczyk

Kraje duszy Hugona von Hofmannsthala

"Człowiek odkrywa w świecie tylko to, co już ma w sobie; aby jednak odkryć, co ma w sobie, potrzebuje świata, a do tego jest niezbędne działanie i cierpienie" - pisał Hugo von Hofmannsthal. W 150. rocznicę urodzin pisarza jego biografię i twórczość przybliżyli w "Strefie literatury" Marek Zagańczyk, eseista, wydawca oraz Piotr Kłoczowski - historyk literatury, edytor. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek literatura Marek Zagańczyk Piotr Kłoczowski Hugo von Hofmannsthal Dwójka

W podzielonym mieście - Berlin Herberta

"Rozkokosiłem się nad Wansee. Mój pokój już zaczyna śmierdzieć papierosami" - tak w liście do Karla Dedeciusa Zbigniew Herbert pisze w styczniu 1968 roku, a dwa miesiące później wyznaje zaprzyjaźnionemu tłumaczowi: "Bardzo jakoś do Berlina przylgnąłem". W kolejnym odcinku z naszego wakacyjnego cyklu opowiedzieliśmy o związkach poety z tym miastem.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Berlin Berlin Zachodni Dwójka Dorota Gacek Marek Zagańczyk Karl Dedecius

Marek Zagańczyk: książki powinny czasami zawracać w głowie

- Niezwykłość książki Hajduka polega na tym, że ona sama jest gawędą. Dużo rzeczy się tam miesza, prowadzi w różne strony, wiele furtek się otwiera, tak, że momentami kręci się nam w głowie. Dobrze jest tych zawrotów głowy zbyt wielu nie doświadczać, ale w taki sposób powinny oddziaływać książki - opowiadał o "Wolności słonecznej" Marek Zagańczyk, gość Doroty Gacek.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dorota Gacek Marek Zagańczyk