Herbert i jego szczęście w Sienie

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2023 13:00
O szczęściu poety w Sienie w audycji z cyklu "W podróży z Herbertem" opowiedzieli Justyna Guze oraz Andrzej Franaszek. Z nagrań archiwalnych słuchaliśmy wspomnień przyjaciela poety, włoskiego polonisty, tłumacza Pietra Marchesaniego. Na spotkanie zaprosiła Dorota Gacek.
Panorama Sieny
Panorama SienyFoto: Sebastien Burel / Shutterstock

Dwa miesiące włoskiej podróży

"Jest tu tak przeraźliwie pięknie, że boję się energicznie poruszać, aby to wszystko nie rozleciało się jak sen i żebym się nie zbudził na środku MDM-u" - pisał Zbigniew Herbert w liście do rodziców tuż po przybyciu po raz pierwszy do Włoch. Wiosną 1959 roku przyjechał z Paryża do Spoleto na Festiwal Dwóch Światów. W czasie tej trwającej ponad dwa miesiące włoskiej podróży Herbert odwiedził kilka miast, na przykład Rzym, Neapol, Asyż, Florencję.

Wyjątkowy urok Sieny

Ale to inne miasto Italii zauroczyło go w sposób szczególny. Była nim Siena, o której w liście do Jerzego Turowicza napisał: "nocą uwodzi, ale dniem wymyka się z rąk, jakby była z mgły i wody, a nie kamienia". Temu wymykającemu się miastu Herbert poświęcił jeden z najpiękniejszych esejów z tomu "Barbarzyńca w ogrodzie".

"Jutro wyjeżdżam i było mi tutaj dobrze"

Pod koniec tej poetyckiej opowieści o dziejach miasta, jego sztuce i zabytkach, a także o swoich wędrówkach po muzeach i ulicach Sieny Herbert stwierdza: "Wracam do Trzech Dziewuszek. Mam ogromną ochotę obudzić pokojową i powiedzieć jej, że jutro wyjeżdżam i że było mi tutaj dobrze. Jeśli nie bałbym się tego słowa, powiedziałbym, że byłem szczęśliwy. Ale nie wiem, czy zostanę dobrze zrozumiany". Te Trzy Dziewuszki to hotel "Tre Donzelle". Dziś na jego murach widnieje pamiątkowa tablica ufundowana przez władze Sieny na pamiątkę pobytu Herberta w tym mieście.


Posłuchaj
21:57 Dwojka_Podroze_zHerbertem_2023_08_27-12-29-55.mp3 Herbert i jego szczęście w Sienie (Podróże z Herbertem/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: W podróży z Herbertem

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Justyna Guze oraz Andrzej Franaszek

Data emisji: 27.08.2023

Godzina emisji: 12.30

mo/mgc

Czytaj także

Wędrówki z Herbertem po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2023 12:30
W kolejnej audycji naszego cyklu o wędrówkach Herberta po Polsce opowiadali: Henryk Citko - znawca biografii poety, pracujący nad kalendarium jego życia i twórczości, edytor listów pisarza oraz Zbigniew Fałtynowicz - animator kultury, autor książki "Podróże bliskie. Zbigniew Herbert i Suwalszczyzna". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W podzielonym mieście - Berlin Herberta

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 13:00
"Rozkokosiłem się nad Wansee. Mój pokój już zaczyna śmierdzieć papierosami" - tak w liście do Karla Dedeciusa Zbigniew Herbert pisze w styczniu 1968 roku, a dwa miesiące później wyznaje zaprzyjaźnionemu tłumaczowi: "Bardzo jakoś do Berlina przylgnąłem". W kolejnym odcinku z naszego wakacyjnego cyklu opowiedzieliśmy o związkach poety z tym miastem.
rozwiń zwiń