"Pokłon trzech króli". Małopolska szopka, która stała się witrażem

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 15:00
W audycji z cyklu "Kunstkamera" nadaliśmy pierwszy z dwóch odcinków poświęcony wybitnemu dziełu Józefa Mehoffera, czyli projektom witraży w kościele św. Mikołaja we Fryburgu.
Fragment kompozycji Pokłon trzech króli Józefa Mehoffera
Fragment kompozycji "Pokłon trzech króli" Józefa MehofferaFoto: MNK

15 lipca 1895 roku Józef Mehoffer - młody, nieznany artysta - został zwycięzcą międzynarodowego konkursu na witraże w kościele św. Mikołaja we Fryburgu. Jego projekt został oceniony najwyżej spośród zgłoszonych czterdziestu siedmiu. Zaintrygował sąd konkursowy siłą wyrazu, oryginalnością i niekonwencjonalną stylistyką. Artysta pracy nad stworzeniem projektów witraży świątyni fryburskiej poświęcił czterdzieści jeden lat.

W audycji wysłuchaliśmy pierwszego z dwóch odcinków poświęconych wybitnemu dziełu Józefa Mehoffera. Do naszej kolekcji włączyliśmy kompozycję "Pokłon trzech króli" - dwa kartony wykonawcze, które można oglądać na wystawie "Mehoffer Z Fryburga. Projekty witraży katedralnych" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Przedstawili je dr Beata Studziżba-Kubalska, kuratorka wystawy, oraz prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.


Posłuchaj
14:59 Dwójka kunstkamera 23.06.2024.mp3 "Pokłon trzech króli" Józefa Mehoffera (Kunstkamera/Dwójka) 

Dzieła sztuki wizualnej w radiu stają się opowieścią. Zamknięte w nich historie pozwalają podróżować w przestrzeni i przenoszą nas w inny czas. Zapraszamy na nowy cykl audycji poświęconych sztuce. Odwiedzimy najciekawsze polskie kolekcje w poszukiwaniu przedmiotów, które kryją naszą przeszłość i próbują zapisać współczesność. Opowiemy o obiektach sprzed wielu wieków i tych tworzonych współcześnie.

W audycji "Kunstkamera" znajdą się zarówno najcenniejsze rzeźby, obrazy, druki czy dzieła sztuki rzemieślniczej, jak i pieczołowicie przechowywane kurioza. Zmieszczą się tam współczesne instalacje, iluminowane rękopisy, zastawy stołowe i meble. Broń, obiekty kultu i pożądania. Tak gromadzona Dwójkowa kolekcja sztuki pozwoli nam na swobodę i będzie otwarta również na propozycje słuchaczy. Wspólnie zapełniać będziemy naszą kunstkamerę i szukać przedmiotów, których historie warto opowiedzieć.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 23.06.2024

Godz. emisji: 14.45

pg

Czytaj także

"Victoria - Victoria" między powagą a ironią

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2024 15:15
Symbol stanu wojennego, komentarz do polskiej rzeczywistości lat 80., rzeźba o rzeźbie, antypomnik, "Victoria - Victoria". To o tym dziele rozmawialiśmy w audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miecz króla Stanisława - wyjątkowe dzieło sztuki jubilerskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2024 11:19
W audycji "Kunstkamera" rozmawialiśmy o mieczu ceremonialnym ostatniego króla Polski. Opowiedzieli nam o nim Anna Saratowicz-Dudyńska i Sławomir Szczocki - historycy sztuki.
rozwiń zwiń