Szkicowniki podróżne Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 15:00
Zbigniew Herbert pozostawił po sobie 290 notatników, a w nich około 5 tysięcy rysunków. Ogromna ich cześć poświęcona jest dziełom sztuki, które poeta oglądał w najważniejszych europejskich muzeach. "Próg pytania. Rysunki Herberta" - to tytuł wystawy, którą można oglądać w warszawskiej Kordegardzie. Między innymi o niej rozmawialiśmy w audycji "Kunstkamera".
Zbigniew Herbert
Zbigniew HerbertFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

Rysunki Zbigniewa Herberta pozwalają wniknąć w sposób patrzenia poety-rysownika i podejrzeć jego warsztat. Okazją do ich zobaczenia jest wystawa "Próg pytania. Rysunki Herberta" w Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury.

Zapraszamy na wielogłosową opowieść o wielkiej pasji. W audycji usłyszeliśmy wypowiedzi archiwalne: Zbigniewa Herberta i Katarzyny Dzieduszyckiej-Herbert oraz opowieści Katarzyny Haber – kuratorki wystawy "Próg pytania. Rysunki Herberta", historyczek sztuki prof. Marty Smolińskiej i Justyny Guze oraz Henryka Citko - autora inwentarza Archiwum Zbigniewa Herberta.


Posłuchaj
14:55 Dwójka kunstkamera 2.06.2024.mp3 Szkicowniki podróżne Zbigniewa Herberta (Dwójka/Kunstkamera) 

Dzieła sztuki wizualnej w radiu stają się opowieścią. Zamknięte w nich historie pozwalają podróżować w przestrzeni i przenoszą nas w inny czas. Zapraszamy na nowy cykl audycji poświęconych sztuce. Odwiedzimy najciekawsze polskie kolekcje w poszukiwaniu przedmiotów, które kryją naszą przeszłość i próbują zapisać współczesność. Opowiemy o obiektach sprzed wielu wieków i tych tworzonych współcześnie.

W audycji "Kunstkamera" znajdą się zarówno najcenniejsze rzeźby, obrazy, druki czy dzieła sztuki rzemieślniczej, jak i pieczołowicie przechowywane kurioza. Zmieszczą się tam współczesne instalacje, iluminowane rękopisy, zastawy stołowe i meble. Broń, obiekty kultu i pożądania. Tak gromadzona Dwójkowa kolekcja sztuki pozwoli nam na swobodę i będzie otwarta również na propozycje słuchaczy. Wspólnie zapełniać będziemy naszą kunstkamerę i szukać przedmiotów, których historie warto opowiedzieć.

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 2.06.2024

Godz. emisji: 14.45

pg/wmkor

Czytaj także

Lwów Herberta pod okupacją sowiecką

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 13:00
W cyklu "W podróży z Herbertem" wróciliśmy do miasta narodzin Księcia Poetów - Lwowa. Tym razem Lwowa naznaczonego dwiema okupacjami - sowiecką i nazistowską, a potem znów sowiecką. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Yang Lian z Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta. "Stawia mnie ona niejako w środku świata"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2024 10:29
Laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta w 2024 roku został chiński poeta Yang Lian. W audycji "Strefa literatury" w Programie 2 Polskiego Radia opowiedział o tym, co ta nagroda dla niego znaczy. Podzielił się również m.in. swoim spojrzeniem na tradycję i kulturę. 
rozwiń zwiń