Książka "Wyznania otrzeźwiałego ekologa". "Pozwala zrozumieć wiele rzeczy"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2024 13:00
Gościem audycji "Zielona Dwójka" był Daniel Petryczkiewicz - fotograf, dziennikarz i aktywista ekologiczny. Porozmawialiśmy o książce Paula Kingsnortha "Wyznania otrzeźwiałego ekologa". Zdaniem naszego gościa jest to tytuł, który "trzeba przeczytać".
W audycji Zielona Dwójka porozmawiamy o książce Paula Kingsnortha Wyznania otrzeźwiałego ekologa
W audycji "Zielona Dwójka" porozmawiamy o książce Paula Kingsnortha "Wyznania otrzeźwiałego ekologa"Foto: Materiały promocyjne

Paul Kingsnorth w swojej książce pisze, że obecnie ekolodzy występują na konferencjach organizowanych przez duże korporacje, na których roztaczają wizje "zrównoważonego rozwoju". "Kapitalizm wchłonął Zielonych tak samo jak czyni to z wieloma innymi, które kwestionują jego dominację: radykalne wyzwanie dla machiny ludzkiej przekształciło się w kolejną okazję do zrobienia zakupów" - czytamy.

Książka, którą trzeba przeczytać

Daniel Petryczkiewicz - fotograf, dziennikarz i aktywista ekologiczny, mówiąc o tej pozycji, przyznał, że głęboko na niego wypłynęła. - To jedna z dwóch książek tego roku, które trzeba przeczytać. Dla osób, które w jakiś sposób zajmują się przyrodą czy aktywizmem, ta książka jest ważna, pozwala wiele rzeczy zrozumieć i spojrzeć w inny sposób - powiedział.

Gość Polskiego Radia ocenił, że powinni po nią sięgnąć właściwie wszyscy, także ci, którzy na co dzień zajmują się działaniem związanym z ochroną przyrody. - Książka ustawia pewne rzeczy związane z wypaleniem aktywistów (…). Są to rzeczy, z którymi zmagam się ja i zmagał autor. To rodzaj bezradności i zniechęcenia wobec działania i braku rezultatów - opowiedział Daniel Petryczkiewicz.


Posłuchaj
28:56 petryczkiewicz rend3.mp3 Daniel Petryczkiewicz o książce "Wyznania otrzeźwiałego ekologa" (Zielona Dwójka)

***

Zielona Dwójka to audycje z elementami reportażu i rozmowy z ekologami, naukowcami, dziennikarzami, artystami i aktywistami o naturze, środowisku, relacjach międzygatunkowych, zmianach klimatu i wpływie człowieka na ekosystem. Zapraszają Aleksandra Łapkiewicz i Katarzyna Nowak.

***

Tytuł audycji: Zielona Dwójka

Prowadził: Katarzyna Nowak

Gość: Daniel Petryczkiewicz (fotograf, dziennikarz i aktywista ekologiczny)

Data emisji: 22.06.2024

Godz. emisji: 12.30

dz/pg/wmkor

Czytaj także

Zielone godziny. "Noc jest najmniej ekologiczna"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 20:09
- Praktycznie każdy prąd, który zużywamy musi być w tej samej chwili wyprodukowany - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Krupa-Lubański z Fundacji DEMOK. Gość audycji radził jak optymalnie wykorzystywać tzw. zielone godziny.
rozwiń zwiń