Polskie Radio
Section05
OZE

Nowe koncesje dla Orlenu na morskie farmy wiatrowe. Koncern przygotowuje się do kolejnych inwestycji

Grupa Orlen otrzymała ostateczną decyzję Ministra Infrastruktury o przyznaniu nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Jak poinformował koncern, kolejnych pięć jego morskich farm będzie miało moc ok. 5,2 GW, co pozwoli zasilić ok. 8 mln gospodarstw domowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Orlen OZE wiatr Morze Bałtyckie bezpieczeństwo energetyczne inwestycje

Eksperci: energetyka jądrowa pozwoli spełnić wymogi unijnego miksu energetycznego

Atomistyka jest bardzo skomplikowana i budowa pierwszej elektrowni atomowej, pozwoli na podniesienie umiejętności polskich podwykonawców na nieznany wcześniej poziom. I choć to kosztowne i trwa bardzo długo budowa takiej elektrowni, to Polska nie ma innej drogi rozwoju swojej energetyki - mówiły ekspertki w audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Sterczewska-Krzysztoszek z UW i Agnieszka Durlik z KIG w PR24. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia atomowa OZE USA inwestycji infrastrukturalne UE

Orlen pozyskał finansowanie na budowę morskiej farmy wiatrowej. Na spłatę kredytu będą 23 lata

Baltic Power, spółka należąca do Grupy Orlen, podpisała umowy kredytowe na finansowanie projektu budowy Morskiej Farmy Wiatrowej zlokalizowanej w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Umowy zostały podpisane z konsorcjum, w skład którego wchodzi 25 polskich i zagranicznych instytucji finansowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen energetyka OZE Morze Bałtyckie

Kolej bardziej eko. PKP Intercity podpisała list intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa

Przedstawiciele PKP Intercity podpisali we wtorek w Gdańsku list intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa. Zakłada on współpracę spółek nad rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które będą służyć efektywnemu korzystaniu z energii i wspierać ochronę klimatu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKP Intercity PKP energetyka energia elektryczna OZE efektywność ochrona środowiska infrastruktura

Program Czyste Powietrze. W ciągu 5 lat złożono blisko 700 tys. wniosków i ta liczba wciąż rośnie

W ciągu 5 lat funkcjonowania programu antysmogowego Czyste Powietrze 680 tys. beneficjentów zawnioskowało o 17 mld zł dotacji - przekazał wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Zapowiedział uruchomienie w II poł. 2024 r. programu dla tzw. operatorów programu, którzy mieliby pomagać osobom z niskimi dochodami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka powietrze węgiel ekologia OZE koszty inwestycje POLSKA

Forum w Karpaczu. Kowalczyk: OZE mają priorytetową rolę w polityce rządu

Nawet przy największym rozwoju energetyki odnawialnej - słonecznej i wiatrowej - musimy mieć stabilne źródła energii; inaczej bezpieczeństwo energetyczne będzie zagrożone - przekonywał w Karpaczu minister Henryk Kowalczyk. W przyszłości głównym stabilizatorem systemu ma być atom, a do tego czasu - gaz i węgiel.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OZE węgiel energetyka energia odnawialna klimat prąd inwestycje