Polskie Radio
Section05
OZE

Zgoda UE na wykorzystanie atomu i gazu w "zielonej transformacji" daje podstawy do budowy elektrowni jądrowych w Polsce

Założenie, że energetyka nadal będzie się opierać głównie na węglu jest błędne, ale także założenie że bez atomu i gazu uda się osiągnąć cele "Fit for 55" tylko dzięki OZE, to także jest utopia. Te postawy są efektem zaostrzenia się sporu w UE o przyszłość OZE, a wojna na Wschodzie tylko uwypukliła te dwa skrajne poglądy - powiedział Wojciech Jakóbik redaktor naczelny portalu biznesalert.pl, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA atom Komisja Europejska OZE zielona energia gaz ziemny wodór

Liberalizacja ustawy wiatrakowej. Jakub Wiech: mamy warunki wiatrowe porównywalne do Niemiec

- To nie jest tak, że w Polsce są słabe warunki do rozwoju energetyki wiatrowej. One są znacznie lepsze niż w przypadku fotowoltaiki, którą się dynamicznie rozwija. Mamy warunki wiatrowe porównywalne do Niemiec, które chwalą się tym, że mniej więcej połowa ich zapotrzebowania na energię jest pokrywana z OZE - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetyki Jakub Wiech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA OZE ekologia energia odnawialna energetyka energia atomowa

Eksperci: tarcza prawna i nowelizacja "ustawy 10H", to działania rządu na które czekają przedsiębiorcy

Polska gospodarka pilnie potrzebuje inwestycji w OZE, dlatego zmiany w "ustawie 10H" są niezbędne, problemem dla takich wieloletnich inwestycji są wysokie stopy procentowe oraz obawy przedsiębiorców, czy rząd nie zmieni nastawienia do  farm wiatrowych-powiedzieli goście audycji "Rządy Pieniądza" Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z UW i Marek Zuber wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja OZE samorząd stopy procentowe

Odblokowanie farm wiatrowych na lądzie? Ozdoba: zgłosimy modyfikacje do projektu ustawy

 - Jako Solidarna Polska uważamy, że polska energetyka jak najdłużej powinna opierać się na węglu ze względu na stabilność i suwerenność energetyczną - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra ochrony środowiska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krajowy Plan Odbudowy klimat OZE ochrona środowiska ekologia

Eksperci: nowelizacja ustawy wiatrakowej krokiem w dobrym kierunku

Goście audycji "Rządy Pieniądza": główny ekonomista BGK Mateusz Walewski i doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz pozytywnie oceniają nowelizację tzw. ustawy wiatrakowej, nad którą dziś pracował rząd. Ma ona zliberalizować przepisy dotyczące budowy lądowych farm wiatrowych i tym samym przyspieszyć rozwój tej gałęzi energetyki odnawialnej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  energetyka OZE POLSKA

Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich: inwestycje w energetykę ze środków KPO obniżą koszty prowadzenia firm

Ostatni wskaźnik PMI z 1 lipca na poziomie 44,4 pkt. dla Polski, jest najniższy od 25 miesięcy, ale trzeba poczekać na inne twarde dane o stanie gospodarki - powiedział Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja PMI budownictwo energetyka OZE Krajowy Program Odbudowy Unia Europejska