Co z tą Gruzją? Tamta Melaszwili nie tylko w roli pisarki

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2025 12:40
Bohaterką audycji będzie Tamta Melaszwili, gruzińska pisarka i aktywistka, autorka m.in. powieści "Kos kos jeżyna". Porozmawiamy nie tylko o literaturze, ale też o problemach, z którymi zmagają się współcześnie Gruzini.
Tamta Melaszwili (P) i tłumaczka jej powieści, Magdalena Nowakowska (L)
Tamta Melaszwili (P) i tłumaczka jej powieści, Magdalena Nowakowska (L)Foto: Monika Zając

Literatura, kino, sztuka współczesna i tradycyjna – o tym wszystkim będzie mowa w najnowszym odcinku "Połączenia międzynarodowego".

Czy Gruzja znalazła się w punkcie zwrotnym swojej historii? Jaką rolę w protestach społecznych odgrywają artyści?

W audycji odwiedzimy też wspólnie Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, gdzie trwa program "Wbrew stereotypom". O autokrytycznym podejściu muzeum do swojej kolekcji i przeszłości opowie dyrektorka instytucji, Magdalena Wróblewska.

Za sprawą "Kinooceanów – Tygodnia Kina Portugalskiego" wraz z Katarzyną Fitzwilliams przeniesiemy się także do Portugalii.

***

Na "Połączenie międzynarodowe" w środę (18.06) w godz. 13.05-13.50 zaprasza Monika Zając.

pg

Czytaj także

Miasto kontrastów. Piotr Kępiński i podróż po zakamarkach Neapolu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2025 14:00
Smak pomarańczy, limoncello i bulionu z ośmiornicy. Zapach morza, pizzy i... śmieci. Literackie i filmowe oblicza miasta Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Eleny Ferrante. "Neapol słodki jak sól" – taki tytuł nosi nowa książka Piotra Kępińskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Końce światów", czyli Europa według Ziemowita Szczerka

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2025 17:55
Wędrówka po obrzeżach świata: od Gruzji, Armenii i Górskiego Karabachu, przez Bułgarię, Grecję, Serbię, Chorwację, Czechy i Słowację, po Ukrainę, a także obserwacja zmieniającego się świata - to temat najnowszej książki Ziemowita Szczerka "Końce światów".
rozwiń zwiń