Polityczne pisma Stefana Żeromskiego. O czym przestrzegał autor "Przedwiośnia"?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2025 07:13
W cyklu "Ojczyzna duszy", w którym przywołujemy życiorys i twórczość Stefana Żeromskiego, zapraszamy na audycję poświęconą jego pismom politycznym. Zebrane w tomie przez Annę Bojarską, stanowią zbiór jego publicystycznych i literackich wypowiedzi o tematyce społeczno-politycznej.
Kolaż fotosów z filmu Przedwiośnie z programu filmu
Kolaż fotosów z filmu "Przedwiośnie" z programu filmuFoto: Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa (dp)

Słuchaj audycji na podcasty.polskieradio.pl >>>

Wyrażał w nich krytykę wobec różnych zjawisk społecznych, potępiał rewolucję jako formę przemocy i mordowania ludzi, a także ostrzegał przed bolszewizmem. W szczególności w powieści "Przedwiośnie" starał się uderzyć w sumienie Polaków i wezwać do wielkich idei narodowych i społecznych.

Żeromski, jako zaangażowany społecznik, w swoich tekstach łączył krytykę istniejącego stanu rzeczy z apelem o rozwagę, odpowiedzialność i refleksję nad przyszłością Polski.

O moralnych dylematach, społecznej odpowiedzialności i przestrogach przed politycznym radykalizmem w tekstach Żeromskiego opowiadała prof. Maria Jolanta Olszewska.

***

Tytuł audycji: Ojczyzna duszy – Rok Stefana Żeromskiego

Prowadzenie: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: prof. Maria Jolanta Olszewska (literaturoznawczyni, profesor nauk humanistycznych)

Data emisji: 23.07.2025

Godzina emisji: 22.30

Czytaj także

Żeromski i tematyka rewolucji oraz walki narodowowyzwoleńczej

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2025 22:30
Stefan Żeromski, znany przede wszystkim jako powieściopisarz, był także autorem dramatów, które odzwierciedlają jego zainteresowania społeczne, historyczne i ideologiczne. Jego dramaty często poruszają tematy rewolucji, walki narodowowyzwoleńczej oraz problematykę społeczną.
rozwiń zwiń